«Հանրային տրանսպորտից օգտվելիս պետք է վստահաբար իմանալ, որ այն ավելի շահեկան է». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքի տրանսպորտային խնդիրներին, մասնավորապես, 8,6 մետրանոց ավտոբուսներ ձեռք բերելու հարցին․
«Նախկինում քննարկել էինք, որ ևս 171 հատ 8,6 մետրանոց ավտոբուս պետք է գնենք, ինչպես նաև էլեկտրոավտոբուսներ, սակայն հանգել ենք նրան, որ մեր ավտոբուսային պարկի՝ չափից ավելի դիվերսիֆիկացիան կարող է խնդիրների առաջ կանգնեցնել։ Այսինքն, ակնկալվում է, որ այս 171 ավտոբուսները նույնանման կլինեն, ավելի մատչելի կլինեն, բայց մեր հաջորդ փուլի 18 մետրանոցների շուրջ միայն քննարկում ենք էլեկտրոավտոբուսների տարբերակը»,- ասել է նա:
Ըստ Տիգրան Ավինյանի՝ խնդիրը հանրային տրանսպորտի համակարգը ամբողջացնելն է, համալրելը նոր ավտոբուսներով, միասնական տոմսային համակարգ ունենալը, ավտոբուսային գծեր ունենալը, հնարավորությունները միայն հանրային տրանսպորտի համար ավելացնելը և անհատական մեքենաների համար նոր սահմանափակումները:
Նրա խոսքով՝ մարդիկ հանրային տրանսպորտից օգտվելիս պետք է վստահաբար իմանան, որ դա ավելի շահեկան է և՛ ֆինանսական, և՛ ժամանակային տեսանկյունից, քան անձնական ավտոմեքենայով ճանապարհորդելը:

«Пользуясь общественным транспортом, вы должны точно знать, что это выгоднее». Тигран Авинян
Мэр Еревана Тигран Авинян коснулся транспортных проблем столицы, в частности, вопроса приобретения 8,6-метровых автобусов.
«Ранее мы обсуждали, что нам следует закупить еще 171 8,6-метровых автобусов, а также электробусов, но пришли к выводу, что чрезмерная диверсификация нашего автобусного парка может привести к проблемам. То есть ожидается, что эти автобусы будут одинаковыми, они будут более доступными, но мы обсуждаем и вариант электробусов для нашей следующей партии 18-метровых автобусов", - сказал он.
По словам Тиграна Авиняна, проблема заключается в том, чтобы достроить систему общественного транспорта, оснастить ее новыми автобусами, создать единую билетную систему, создать автобусные линии, увеличить возможности только для общественного транспорта и ввести новые ограничения для частных автомобилей.
По его словам, пользуясь общественным транспортом, люди должны точно знать, что это выгоднее как с финансовой, так и с временной точки зрения, чем поездка на личном автомобиле.