«Բյուջեի գերկենտրոնացված մոդելը, բացի այն, որ արդար չէ, նաև էֆեկտիվ չէ». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը 2024թ. պետական բյուջեի նախագծի քննարկումների ժամանակ հայտարարել է, որ վտանգավոր է համարում Երևանի ու մարզերի միջև ֆինանսական համեմատությունը. «Խնդիրն այն չէ, որ Երևանում ավելի շատ գումար է ծախսվել, դրա համար են Երևանում կենտրոնացվել ինչ-որ պրոցեսներ։ Խնդիրն այն է, որ մարզերում չի ծախսվել առհասարակ։ Երբ մարզերում ենթակառուցվածքները չեն զարգացել, երբ չեն կառուցվել ճանապարհներ ու ջրագծեր, ինչի՞ հիման վրա պետք է զարգացում տեղի ունենար։ Երևանը նույնպես տասնամյակներով թերֆինանսավորվում էր»,- ասել է նա։
Տիգրան Ավինյանի կարծիքով՝ հնարավոր չէ տեսնել քաղաք, որն իր զարգացումն ապահովի միայն տուրքերի հիման վրա։ Ըստ նրա՝ կարևոր են մասհանումները. «Երևանում բնակիչները գալիս են առաջին հերթին մեզ մոտ, վարչական շրջանների ղեկավարների մոտ․․․ Մետրոպոլիտենում երբ խնդիր է լինում, առաջինը մենք ենք գնում՝ այդ հարցերով զբաղվում։ Եթե բավարար միջոց չունենք՝ ենթակառուցվածքները պահպանելու, մենք ֆիզիկապես այդ հնարավորությունը չենք ունենալու»։
Ըստ Ավինյանի՝ բյուջեի գերկենտրոնացված մոդելը, բացի այն, որ արդար չէ, նաև էֆեկտիվ չէ. «Եթե Երևանին կամ մարզերին, որպես ժառանգություն, ենթակառուցվածքներ ես տվել ու հետո բաշխում չես իրականացրել, որ առաջնային խնդիրները լուծվեն, ենթակառուցվածքները մաշվելու են պարզապես ու կորչեն»։
Խոսելով 2024թ. բյուջեի մասին՝ Ավինյանը նշեց, որ Երևանն ունի ճգնաժամային խնդիր. «Եթե միանգամից վերացվում է սուբվենցիան, որի հետ ես միանշանակ համաձայն եմ, եթե կիրառվում է դոտացիայի նոր բանաձև, Երևանը, լինելով մայրաքաղաք, ունենալով ամեն ինչի կենտրոնացվածություն (և՛ ենթակառուցվածքների, և՛ բնակչության, և՛ տնտեսության), ստանում է ընդհանուրից 10–%–ը, խնդրում եմ ասել՝ մենք էլ որտեղի՞ց գումար հայթայթենք, որ այդ խնդիրները լուծենք»։

«Сверхцентрализованная модель бюджета не только несправедлива, но и неэффективна». Тигран Авинян (ВИДЕО)
Мэр Еревана Тигран Авинян во время обсуждения проекта госбюджета 2024 года заявил, что считает финансовое сравнение Еревана и областей опасным. "Проблема не в том, что в Ереване было потрачено больше денег, поэтому определенные процессы были сосредоточены в Ереване. Проблема в том, что в областях они вообще не были потрачены. Когда в областях не развита инфраструктура, когда не построены дороги и водопроводы, на какой основе должно происходить развитие? Ереван также десятилетиями недофинансировался», - сказал он.
По мнению Тиграна Авиняна, невозможно представить город, который будет обеспечивать свое развитие только за счет налогов. По его словам, отчисления важны. "В Ереване жители прежде всего обращаются к нам, к главам административных районов... Когда в метро возникают проблемы, мы первые идем и разбираемся с этими проблемами. Если у нас не будет достаточно средств для поддержания инфраструктуры, у нас не будет такой возможности физически».
По мнению Авиняна, сверхцентрализованная модель бюджета помимо того, что она несправедлива, еще и не эффективна. «Если вы передали в наследство Еревану или областям инфраструктуру, а затем не осуществили распределение для решения первоочередных проблем, то инфраструктура просто изнашивается и теряется».
Говоря о бюджете 2024 года, Авинян отметил, что в Ереване существует кризисная проблема. «Если субсидия будет немедленно отменена, с чем я определенно согласен, если будет применена новая формула субсидирования, то Ереван, будучи столицей, имеющей концентрацию (и инфраструктуры, и населения, и экономики), получит всего 10-% от общей суммы. - Скажите, пожалуйста, где нам найти деньги на решение этих проблем?»