«Շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում շարունակական ներդրումները հնարավորություն կտան ստեղծել քաղաքային ավելի մաքուր միջավայր». Տիգրան Ավինյան
Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հյուրընկալել է Բնության պահպանության միջազգային միության (ԲՊՄՄ) պատվիրարկությանը, որի կազմում էին Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, ԲՊՄՄ Եվրոպայի տարածաշրջանային տնօրեն Բորիս Էրգը, ԲՊՄՄ Բրիտանիայի ազգային կոմիտեի նախագահ Քրիստոֆեր Մահոնը: Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Երևանի քաղաքապետարանի՝ ԲՊՄՄ անդամակցությանն ու համատեղ նախագծերի իրականացմանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ քաղաքապետ Ավինյանը նշել է, որ համայնքի համար առաջնահերթություն է Երևանում կանաչ գոտիների պահպանումն ու կանաչապատ նոր տարածքների ստեղծումը։ Միայն նախորդ տարվա ընթացքում Երևանում կանաչ տարածքներն ընդլայնվել են շուրջ 15 հեկտարով, իսկ այս տարի այդ ցուցանիշը շուրջ 30 հեկտար է: Կանաչ գոտիների ընդլայնմանը զուգահեռ Երևանի քաղաքապետարանը մայրաքաղաքում նախաձեռնել է նաև բնապահպանական մի շարք նախագծեր, որոնցից մեկն էլ Հրազդանի կիրճին բնության հատուկ պահպանվող տարածքի կարգավիճակ շնորհելն է:
Կարևորելով միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը՝ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ կանաչապատ տարածքների հիմնումը և շարունակական ներդրումները հնարավորություն կտան ստեղծել քաղաքային ավելի մաքուր, հարմարավետ և բարենպաստ միջավայր։

«Постоянные инвестиции в сферу охраны окружающей среды позволят создать более чистую городскую среду». Тигран Авинян
Мэр Еревана Тигран Авинян принял делегацию Международного союза охраны природы (МСОП), в состав которой вошли директор Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей Рубен Хачатрян, европейский региональный директор МСОП Борис Эрг, председатель Британского национального комитета МСОП Кристофер Махон. В ходе встречи стороны коснулись членства мэрии Еревана в БПММ и реализации совместных проектов.
Приветствуя гостей, мэр Авинян отметил, что приоритетом для общины является сохранение и создание новых зеленых зон в Ереване. Только за последний год зеленые зоны в Ереване расширились примерно на 15 гектаров, а в этом году этот показатель составляет около 30 гектаров. Параллельно с расширением зеленых зон мэрия Еревана также инициировала ряд экологических проектов в столице, одним из которых является придание Разданскому ущелью статуса особо охраняемой природной территории.
Подчеркнув сотрудничество с международными структурами, Тигран Авинян подчеркнул, что создание зеленых зон и постоянные инвестиции позволят создать более чистую, комфортную и благоприятную городскую среду.