Մետրոյի 4 կիլոմետր ռելսերը ճանապարհին են. մոտ մեկ ամսից տեղ կհասնեն (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Այսօր Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության նիստի ժամանակ Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հետաքրքրվեց Երևանի մետրոպոլիտենի տեխնիկական վիճակի մասին։
Մետրոպոլիտենի տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Բաբկեն Սեդրակյանն ասաց, որ տեխնիկական վիճակն այդքան էլ լավ չէ, սպասում են պահեստամասեր ստանան, որ որոշ վագոններ վերանորոգեն․
«Սպասում ենք։ Կառավարության կողմից ֆինանսավորում պետք է լինի»,- ասաց Սեդրակյանը։
Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հետաքրքրվեց, թե ինչ փուլում է գործընթացքը։
Ըստ Սեդրակյանի՝ մեկ անգամ ֆիննախից մերժել են՝ հիմնավորելով, որ մյուս տարվա բյուջեով են նախատեսում այդ գումարը հատկացնել, բայց ուրբաթ օրը նաև ՏԿԵՆ է գրություն ուղարկվել։ Սեդրակյանը հույս ունի, որ կառավարության որոշումով կհաստատվի. «Հրատապ է, որովհետև չունենք անվազույգեր»։
Տիգրան Ավինյանը հանձնարարեց գրության համարն իրեն ուղարկել և նշեց, որ անձամբ ինքը դրանով կզբաղվի։
Սեդրակյանը տեղեկացրեց, որ 32 շարժակազմի անվազույգերն են փոխելու և մոտ 200 միլիոն դրամի էլ պահեստամասեր, իսկ 4 կիլոմետր ռելսերը ճանապարհին են և մոտ մեկ ամսից տեղ կհասնեն։

Сегодня в ходе регламентного совещания мэрии Еревана мэр Еревана Тигран Авинян поинтересовался техническим состоянием ереванского метрополитена.
Исполняющий обязанности директора метрополитена Бабкен Седракян сообщил, что техническое состояние не очень хорошее, ждут запчасти для ремонта некоторых вагонов.
« Мы ждем. Должно быть финансирование со стороны правительства », - сказал Седракян.
Мэр Тигран Авинян поинтересовался, на какой стадии находится процесс.
По словам Седракяна, однажды им отказал Минфин, мотивируя это тем, что планируют выделить эти деньги в бюджете следующего года, но в пятницу письмо было отправлено и в МТУИ. Седракян надеется, что оно будет одобрено решением правительства. « Это срочно, потому что у нас уже нет колесных пар » .
Тигран Авинян поручил прислать ему номер письма и отметил, что разберется с этим лично.
Седракян сообщил, что будут заменены 32 пары ходовых частей и запасные части на сумму около 200 млн драмов, а 4 километра рельсов находятся в пути и прибудут примерно через месяц.