«Ես չեմ կիսում այն տեսակետը, որ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրեց այդ փաստաթուղթը, և դրան հետևեց Արցախի անկումը». Զեյնալյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Ես չեմ կիսում այդ տեսակետը, որ Նիկոլ Փաշինյանը ստորագրեց այդ փաստաթուղթը, և դրան հետևեց Արցախի անկումը»․ այս մասին այսօր, Երևանի ավագանու նիստին հաջորդած ասուլիսի ժամանակ, հայտարարեց Երևանի ավագանու «Հանրապետություն» խմբակցության ղեկավար Արտակ Զեյնալյանը՝ պատասխանելով թղթակիցներից մեկի հարցին, թե արդյո՞ք ղարաբաղյան ազատամարտին մասնակցած Զեյնալյանը հաշտ է ինքն իր հետ և ինչպես է աշխատելու ՔՊ–ի հետ այն դեպքում, երբ Պրահայում Նիկոլ Փաշինյանի ստորագրած փաստաթղթից հետո Ղարաբաղը հայտնվեց Ադրբեջանի ձեռքում։
Զեյնալյանի խոսքով՝ պատերազմները տանուլ են տալիս ոչ թե զորքերի բախման արդյունքում, այլ դրան նախապատրաստվելիս․ «Ինչ տեղի ունեցավ, վաղուց սկսված գործողությունների ու անգործության հետևանք էր»։

"I do not share the point of view that Nikol Pashinyan signed that document and the fall of Artsakh followed." Zeynalyan (VIDEO)
"I don't believe that Nikol Pashinyan signed that document, and the fall of Artsakh followed." This was announced today during the press conference following the session of the Yerevan Council of Elders. Artak Zeynalyan, the head of the "Republic" faction of the Yerevan Council of Elders, answered the question of one of the reporters: whether Zeynalyan, who participated in the Karabakh Liberation War, is at peace with himself and how he will work with the KP in that case. , after Nikol Pashinyan signed the document in Prague, Karabakh appeared in the hands of Azerbaijan.
According to Zeinalyan, wars are lost not due to the clash of troops but in preparation for them, "What happened resulted from actions and inaction that started long ago."