Հայտնի են Երևանի նորընտիր ավագանու հանձնաժողովների նախագահները և փոխնախագահները
Երևանի նորընտիր ավագանու օրակարգի երկրորդ հարցը վերաբերում էր հանձնաժողովների նախագահների ու փոխնախագահների ընտրությանը։
Նորընտիր ավագանին 35 կողմ ձայնով Երևանի ավագանու պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ ընտրեց ՔՊ խմբակցության անդամ Մարատ Թոխյանին։
ՔՊ խմբակցությունը պետաիրավական հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնի համար ներկայացրել էր Արման Բաբաջանյանի թեկնածությունը։ Քվեարկության արդյունքում նրա թեկնածությունը հաստատվեց 37 կողմ ձայնով։
ՔՊ–ն քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի համար առաջարկեց Ալեքսանդր Բադալյանի թեկնածությունը։ Նա ընտրվեց 32 կողմ ձայնով։
«Հանրային ձայն» խմբակցությունը Վահան Ավագյանի թեկնածությունը առաջադրեց քաղաքաշինության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնի համար։ 37 կողմ ձայնով հաստատվեց նրա թեկնածությունը։
ՔՊ խմբակցությունը Հայկ Միրզոյանի թեկնածությունն առաջարկեց կրթության, մշակույթի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնի համար։ Նրա թեկնածությունը հաստատվեց 32 կողմ ձայնով։
«Հանրապետություն» խմբակցությունը Գոհար Բալդրյանի թեկնածությունն առաջարկեց կրթության, մշակույթի և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնի համար։ Քվեարկության արդյունքում նրա թեկնածությունը հաստատվեց 32 կողմ ձայնով։
Ավագանու ֆինանսավարկային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում «Հանրապետություն» խմբակցությունն առաջադրեց Հայկ Սահակյանի թեկնածությունը, որի թեկնածությունը հաստատվեց 31 կողմ, 3 դեմ ձայներով:
ՔՊ խմբակցությունը Դիանա Քերոբյանի թեկնածությունն առաջարկեց ֆինանսավարկային և տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահի պաշտոնի համար։ Քվեարկության արդյունքում նրա թեկնածությունը հաստատվեց 37 կողմ ձայնով։

The chairpersons and vice chairpersons of the newly elected Yerevan Council of Elders committees are known.
The second issue on the agenda of the newly elected Council of Elders of Yerevan was the election of committee presidents and vice presidents.
The newly elected council of elders elected Marat Tokhyan, a member of the KP faction, as the chairman of the State and Legal Affairs Committee of the Yerevan Council of Elders, with 35 votes in favor.
The KP faction nominated Arman Babajanyan as vice chairman of the State and Legal Affairs Committee. As a result of the voting, his candidacy was approved with 37 votes in favor.
KP proposed the candidacy of Alexander Badalyan for the position of chairman of the permanent committee on urban planning and land use issues. He was elected with 32 votes.
The "Public Voice" faction nominated Vahan Avagyan as the Standing Committee on Urban Planning vice chairman. His candidacy was approved with 37 votes in favor.
The KP faction proposed Hayk Mirzoyan's candidacy as chairman of the Standing Committee on Education, Culture, and Social Affairs. His candidacy was approved with 32 votes.
The "Republic" faction proposed Gohar Baldryan's candidacy as the Standing Committee on Education, Culture, and Social Affairs vice chairman. As a result of the voting, his candidacy was approved with 32 votes in favor.
The "Republic" faction nominated Hayk Sahakyan as chairman of the standing committee on financial, credit, and economic issues of the Council of Aldermen, whose candidacy was approved with 31 votes in favor and 3 against.
The KP faction proposed the candidacy of Diana Kerobyan for the position of vice president of the Standing Committee on Financial, Credit, and Economic Affairs. As a result of the voting, his candidacy was approved with 37 votes in favor.