Փոփոխություններ Երևանի ավագանու կանոնադրության մեջ. հստակեցվում է առաջին նիստի անցկացման կարգը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի ավագանին արտահերթ նիստում ընդունեց Ավագանու կանոնակարգում փոփոխությունների նախագիծը։
Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը տեղեկացրեց, որ հոկտեմբերի 10-ին նորընտիր ավագանու առաջին նիստն է, որտեղ էլ պետք է ընտրվի Երևանի քաղաքապետը. «Գործող օրենսդրության պայմաններում առաջին դեպքն է, երբ քաղաքապետ չի նշանակվում ուժերից մեկի՝ 50%–ից ավելի ձայն հավաքելու արդյունքում, ուստի, ուսումնասիրելով կանոնակարգը, պարզ դարձավ, որ մանրամասն կանոնակարգում նիստի, թե ինչպես պետք է այն անցկացվի, բացակայում է։ Բացի այդ, օրենքում ունենք մի դրվագ, երբ նշված է՝ քվեարկությունը պետք է անցկացվի քվեաթերթիկներով, բայց կոնկրետ, թե ինչպես այն պետք է ապահովվի, նշված չէ։ Կանոնակարգի փոփոխություններն ուղղված են հենց այդ գործընթացը կանոնակարգելուն»,- ասել է նա։
Գրիգորյանը նաև նշել է, որ ավագանու կանոնակարգում կատարվել են այլ փոփոխություններ, և այն համապատասխանեցվել է գործող օրենսդրությանը։

Изменения в Уставе Совета старейшин Еревана, уточнен порядок проведения первого заседания (ВИДЕО)
Совет старейшин Еревана на внеочередном заседании принял проект изменений в Регламент совета старейшин.
Заместитель мэра Еревана Сурен Григорян сообщил, что 10 октября состоится первое заседание новоизбранного Совета старейшин, на котором должен быть избран мэр Еревана. " По действующему законодательству это первый случай, когда мэр не назначается в результате того, что одна из сил набрала более 50% голосов, поэтому, изучая регламент, выяснилось, что детального регулирования сессии о том, как ее следует провести нет. Кроме того, у нас в законе есть эпизод, где указано, что голосование должно проводиться бюллетенями, но как это должно быть обеспечено, не уточняется. Поправки в регламент направлены на регулирование этого процесса ", - сказал он.
Григорян также отметил, что в регламент Совета старейшин внесены и другие изменения, и он приведен в соответствие с действующим законодательством.