Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը գրել է․
«Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ, Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունները, որի հետևանքով զոհվում են խաղաղ բնակիչներ, այդ թվում՝ երեխաներ, նպատակ է հետապնդում ամբողջապես հայաթափելու Արցախը: Հաջորդիվ պլանավորվում է Հայաստանին պատերազմի մեջ ներքաշել և հարձակվել մեր սուվերեն տարածքի վրա։
Դրսի որոշ կենտրոնների նպատակն այս ֆոնին Հայաստանում հեղաշրջում անելն ու Հայաստանի ինքնիշխանությունը վերացնելն է:
Անչափ կարևոր է պահպանել մտքի զգոնությունը և սթափությունը։ Հայաստանի Հանրապետության անկախությունն ու ինքնիշխանությունն անսակարկելի են մեզ համար և ռազմաճակատում լարմանը զուգահեռ իրականացվող բռնի հեղաշրջման փորձերը շատ կոշտ ձևով կասեցվելու են։ Աստված մեզ բոլորիս պահապան»։

"Цель некоторых зарубежных центров - на этом фоне совершить переворот в Армении". Тигран Авинян
«Уважаемые граждане Республики Армения, широкомасштабные военные операции Азербайджана против Арцаха, в результате которых гибнут мирные жители, в том числе дети, направлены на полное обезлюдение Арцаха. Далее планируется втянуть в войну Армению и напасть на нашу суверенную территорию.
На этом фоне целью некоторых зарубежных центров является совершить государственный переворот в Армении и отменить суверенитет Армении.
Чрезвычайно важно сохранять бдительность и трезвость ума. Независимость и суверенитет Республики Армения для нас не подлежат обсуждению, и попытки насильственного переворота, осуществляемые параллельно с напряженностью на военном фронте, будут пресечены самым строгим образом. Пусть Бог защитит нас всех».