ՀՀ-ում ու տարածաշրջանում արևային առաջին լողացող էլեկտրակայանը Երևանյան լճի վրա է (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Երևանյան լճի վրա կառուցվել է 150 կՎտ դրվածքային հզորությամբ փորձնական լողացող արևային ֆոտովոլտային կայան, որը միակն է ոչ միայն Հայաստանում, այլև՝ տարածաշրջանում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի էներգախնայողության հիմնադրամի և ֆրանսիական NEPSEN ընկերության համագործակցությամբ մշակվել է «Հայաստանում լողացող արևային կայանների զարգացման ծրագիր», որի արդյունքում  800 հազար եվրո դրամաշնորհը հավանության է արժանացել Ֆրանսիայի կառավարության կողմից:
Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը համոզմամբ այս  կայանը բացառիկ է:
«2018 թվականից մենք փոքր քայլելով սկսել ենք արևային էներգետիկայի զարգացումը և կարծում եմ այդ քայլերը ժամանակի ընթացքում ավելի ու ավելի  մեծացան, և մենք, մեր իսկ մշակած ռազմավարությունից էականորեն առաջ անցանք: Հայաստանում արդեն իսկ գործում են հարյուրավոր արևային կայաններ և մենք 200 մեգավատ հզորության արևային կայանի կառուցման համաձայնագիր ունենք «Masdar» ընկերության հետ»,- ասաց Ավինյանը:
Փոխքաղաքապետն ընդգծեց, որ Երևան քաղաքը պատրաստվում է ամբողջապես անցնել կանաչ էներգիայի սպառման:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2021 թվականի փետրվարի 25-ին։ Մշակվել է Հայաստանի տարածքում գտնվող բոլոր լճերի և արհեստական ջրամբարների ցուցակը` իրենց հիմնական բնութագրական տվյալներով։ Այնուհետև տվյալ ցուցակից, տեխնիկական և բնապահպանական և այլ խնդիրները հաշվի առնելով, պետք է ընտրվեր երեք ջրամբար:  Հիմնադրամի և NEPSEN ընկերության հետ համատեղ քննարկումների արդյունքում ընտրվել են Ազատի ջրամբարը (Արարատի մարզ), Ապարանի ջրամբարը (Արագածոտնի մարզ) և Երևանյան ջրամբարը (Երևան)։
Ծրագրի շրջանակում իրականացվել է ընտրված ջրամբարի համար ցուցադրական արևային կայանի տեխնիկատնտեսական հիմնավորում։ Հինվելով այդ տեխնիկատնտեսական հիմնավորումների վրա՝ ծրագրի իրականացման համար որպես նպատակահարմար ջրամբար ընտրվել է Երևանյան լիճը:
«Բոլորիս միավորող այս ծրագիրը շատ կարևոր է: Սա նպաստում է Հայաստանում էներգետիկ անցմանը, Հայաստանի էներգետիկ անկախացմանը: Ծրագիրը նաև նշանավորում է հայ-ֆրանսիական համագործակցության հաջողությունը: Ծրագիրը նախատիպ կարող է հանդիսանալ: Համոզված եմ՝ միանական հաջողություն կունենանք, և սա սկիզբն է»,- նշեց Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվյե Դեկոտին:
Երևանյան լիճը որպես ծրագրի իրականացման ջրամբար ընտրելուց հետո, «ՋԻՆՋ» ՍՊԸ-ի հետ համատեղ Հիմնադրամն իրականացրել է կայանի շրջակա միջավայրի վրա սոցիալական ազդեցության գնահատում (ՇՄՍԱԳ), ըստ որի կայանի կառուցման և շահագործման ժամանակ բնապահպանական ու սոցիալական զգալի ազդեցություն չի ակնկալվում:
ՀՀ ՏԿԵՆ Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Կարեն Ասատրյանը նշեց՝ ինչպես ցանկացած նոր ծրագիր, այնպես էլ այս ծրագիրը հարթ չի անցել, հանդիպել են բազմաթիվ դժվարությունների: Ծրագրի շրջանակներում իրականացրել են Հայաստանի տարբեր շրջաններում կայանների կառուցման պոտենցիալի ուսումնասիրություն, բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատում:
«Երևանյան լիճը շատ հարմար է նման կայանի համար: Արևային լողացող կայանները նոր տեխնոլոգիա են վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում: Կայանն իսկապես լողացող է: Ի տարբերություն ցամաքի կայաններին, սրանք հողային տարածք չեն զբաղեցնում, միաժամանակ մշտապես հովացվում են»,- նշեց Ասատրյանը:
Կայանի կառուցման աշխատանքների համար իրականացվել է մրցույթ, որի հաղթող է ճանաչվել «Օպտիմում Էներջի» ՍՊԸ-ն:

The first floating solar power plant in Armenia and the region is on Lake Yerevan (PHOTOS)
An experimental floating solar photovoltaic plant with an installed capacity of 150 kW was built on Yerevan Lake, the only one in Armenia and the region.
According to "Armenpress," the "Floating Solar Plants Development Program in Armenia" was developed in cooperation with the Armenian Renewable Energy Energy Saving Fund and the French company NEPSEN, as a result of which the French government approved the 800,000 euro grant.
Chairman of the Council of Trustees of Renewable Energy of Armenia, Deputy Mayor of Yerevan Tigran Avinyan, is convinced that this plant is exceptional.
"Since 2018, we have started the development of solar energy with small steps, and I think these steps have increased more and more over time, and we have significantly moved ahead of our own developed strategy. "Hundreds of solar plants are already operating in Armenia, and we have an agreement with the Masdar company to build a 200-megawatt solar plant," Avinyan said.
The deputy mayor emphasized that Yerevan will entirely switch to green energy consumption.
The program started on February 25, 2021. A list of all lakes and artificial reservoirs in Armenia with their primary characteristic data has been developed. Then, three pools were to be selected from the given list, considering technical, environmental, and other issues. As a result of joint discussions with the Foundation and NEPSEN company, Azat Reservoir (Ararat region), Aparan Reservoir (Aragatsotn marz), and Yerevanian Reservoir (Yerevan) were selected.
A feasibility study of a demonstration solar plant was carried out for the selected reservoir as part of the project. Relying on these feasibility studies, Lake Yerevan was chosen as a suitable reservoir for the implementation of the project.
"This program that brings us all together is essential. This contributes to the energy transition in Armenia, the energy independence of Armenia. The program also marks the success of the Armenian-French cooperation. The program can be a prototype. I am sure we will have a united success, and this is the beginning," said Olivier Decoty, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to Armenia.
After choosing Yerevan Lake as a reservoir for the implementation of the project, the Foundation, together with "GINJ" LLC, carried out a social impact assessment (ESIA) of the station, according to which no significant environmental and social impact is expected during the construction and operation of the station.
Karen Asatryan, the Armenian Renewable Energy and Energy Saving Fund of the RA TAI's director, noted that, like any new project, this project could have improved, but many difficulties were encountered. Within the framework of the project, they carried out a study of the potential for the construction of stations in different regions of Armenia, as well as an environmental and social impact assessment.
"Yerevan Lake is very suitable for such a station. Floating solar plants are a new technology in the field of renewable energy. The station is truly floating. Unlike land stations, these do not occupy land area, but they are constantly cooled," Asatryan noted.
A tender was held for the construction of the station, the winner of which was "Optimum Energy" LLC.