«Մշակութային գործիչներին պետք է հնարավորինս ազատություն տալ». Նուարդ Վարդանյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Բացարձակապես դեմ եմ։ Ի՞նչ է նշանակում՝ պետական մարմինը կարգավորի մշակույթը։ Մշակութային գործիչներին պետք է հնարավորինս ազատություն տալ»,- այսօր Երևանի ավագանու նիստի ժամանակ ասաց «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Նուարդ Վարդանյանն՝ անդրադառնալով նախագծին, որով նախատեսվում է սահմանափակել բացօթյա վայրերում մշակութային գործունեության, այդ թվում՝ գրական, երաժշտական, պարային ելույթների իրականացումը։
Վարդանյանը համաձայն է, որ ամեն մեկի համար կա անճաշակ երաժշտություն, բայց այդ ամենը «ժողովրդին կրթելու միտում ունի, ոչ թե սահմանափակելու». «Ես, ընդհանրապես, համարում եմ, որ մշակութային գործիչներին չի կարելի կարգավորել․ դա տանում է սխալ ուղղությամբ»,- ասաց Վարդանյանը, ապա նշեց, որ տեղյակ է, որ վաղուց է խոսվում փողոցային երաժշտությունը կանոնակարգելու մասին։
Նրա դիտարկմամբ՝ բազմաթիվ եվրոպական երկրներում ժամը 23։00-ից հետո բարձր երաժշտություն է հնչում, ապա նկատեց, որ այդ ակտիվությունը պետք է փոխանցել զբոսաշրջիկներին՝ հատկապես, որ անընդհատ խոսում ենք զբոսաշրջության զարգացման մասին։ «Ես չգիտեմ՝ ինչպես ենք լռությամբ գրավելու տուրիստներին։ Ժամը 23։00-ից հետո երիտասարդ տուրիստները դժգոհում են, որ Երևանում որևէ ակտիվություն չկա, և սա մեր սահմանափակումների պատճառով է»։

«Деятелям культуры следует предоставить как можно больше свободы». Нуард Варданян (ВИДЕО)
"Я категорически против этого. Что значит государственный орган должен регулировать культуру? Деятелям культуры необходимо предоставить как можно больше свободы", - заявила сегодня на заседании Совета старейшин Еревана член фракции "Мой шаг" Нуард Варданян, имея в виду проект, который призван ограничить реализацию культурных мероприятий, включая литературные, музыкальные и танцевальные представления на открытом воздухе.
Варданян согласилась, что понятие "плохой музыки" есть у каждого, но все это "имеет тенденцию обучать людей, а не ограничивать их". «Я вообще считаю, что деятелей культуры регулировать невозможно. это ведет не в ту сторону", - сказала член совета, а затем отметила, что знает, что разговоры о регулировании уличной музыки идут уже давно.
По ее наблюдению, во многих европейских странах после 23:00 звучит громкая музыка, и что эта активность передается туристам, тем более, что мы постоянно говорим о развитии туризма. «Я не знаю, как мы будем привлекать туристов тишиной. После 23:00 молодые туристы жалуются, что в Ереване нет активности, и это из-за наших ограничений».