«Նման ներկայացումները մեր քաղաքում պետք է դառնան ավանդույթ». Տիգրան Ավինյանը՝ Երևանում օպերային երեկոների մասին (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանում սեպտեմբերի 12-15-ը, առաջին անգամ, Թումոյի այգում Հայաստանի օպերայի և բալետի ազգային թատրոնը՝ մաեստրո Կարեն Դուրգարյանի ղեկավարությամբ, կներկայացնի «Օպերա՝ բաց երկնքի տակ» բացառիկ ծրագիրը: Սեպտեմբերի 12-ին և 13-ին կներկայացվի հայկական օպերային արվեստի գլուխգործոց՝ Արմեն Տիգրանյանի «Անուշ» օպերան, սեպտեմբերի 14-ին կցուցադրվի Ջուզեպպե Վերդիի հռչակավոր «Տրավիատա» օպերային ներկայացումը, իսկ սեպտեմբերի 15-ին կկայանա եզրափակիչ «Օպերա գալա» ծրագիրը՝ իտալացի աշխարհահռչակ դիրիժոր Ֆաբիո Մաստրանջելոյի ղեկավարությամբ:
Համերգին կմասնակցեն հայ և համաշխարհային օպերային աստղեր Վերոնիկա Ջիոևան, Անահիտ Մխիթարյանը, Կարինա Ֆլորեսը, Ռամիզ Ուսմանովը, Մարգարիտա Գրիցկովան, Հովհաննես Այվազյանը, Դավիթ Բաբայանցը, Ազամատ Ժելտըրգուզովը:
Միջազգային արտիստների՝ Երևան ժամանելու թռիչքների հետ կապված՝ գալահամերգը սեպտեմբերի 15-ին 1 ժամով հետաձգվել է․ կկայանա 21:00-ին:
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը գործակարգավարական նիստին ասաց, որ բալետային երեկոների նախորդ փորձը ստացված էր. «Վստահ եմ՝ օպերային երեկոները նույնպես ստացված են լինելու»։
Նա երևանցիներին հրավիրեց մասնակցել օպերային երեկոներին՝ շեշտելով, որ դրանք անմոռանալի են լինելու. «Նման ներկայացումները մեր քաղաքում պետք է ավանդույթ դառնան»։

"Such performances should become a tradition in our city." Tigran Avinyan about opera evenings in Yerevan (VIDEO)
11 September, 11:12
On September 12-15 in Yerevan, for the first time, the National Theater of Opera and Ballet of Armenia, under the direction of maestro Karen Durgaryan, will present the exclusive program "Opera in the Open Air" in Tumo Park. On September 12 and 13, a masterpiece of Armenian opera art, Armen Tigranyan's opera "Anoush," will be presented; on September 14, the famous opera "La Traviata" by Giuseppe Verdi will be shown, and on September 15, the final "Opera Gala" program will take place, the world-famous Italian conducted by Fabio Mastrangelo.
Armenian and world opera stars Veronika Jioyeva, Anahit Mkhitaryan, Karina Flores, Ramiz Usmanov, Margarita Gritskova, Hovhannes Ayvazyan, Davit Babayants, Azamat Zhelterguzov will take part in the concert.
Due to the flights of international artists arriving in Yerevan, the gala concert on September 15 was postponed for 1 hour. It will take place at 21:00.
Yerevan Deputy Mayor Tigran Avinyan said at the procedural session that the previous experience of ballet evenings was obtained. "I am sure that the opera evenings will also be received."
He invited the citizens of Yerevan to participate in the opera evenings, stressing that they would be unforgettable. "Such performances should become a tradition in our city."