«Երևանի պատմական ժառանգությանը պետք է վերաբերվել որպես սրբության». Տիգրան Ավինյան
Արամի 60 հասցեում մեկնարկել է Եղիշե Չարենցի տուն-թանգարանի շենքի տանիքին կառուցված ձեղնահարկի ապամոնտաժումը:
Հունիսի 4-ին Երևանի քաղաքապետարանի քաղաքաշինության և հողի վերահսկողության վարչությունը կազմել էր արձանագրություն, շենքը սպասարկող համատիրությունն էլ դիմել էր Արդարադատության նախարարության փորձագիտական կենտրոն: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ փորձաքննությամբ տրամադրվել է եզրակացություն՝ տվյալ շինությունը կառուցված է առանց քաղաքաշինական նորմերի պահպանման ու հանրային վտանգ է պարունակում: Հաշվի առնելով եզրակացությունը՝ համատիրությունը դիմել է համայնքին՝ ապամոնտաժման գործընթաց սկսելու համար:
Ի դեպ, միայն օգոստոսի ընթացքում 31 կառույց է քանդվել, որոնցից 8-ը՝ բենզալցակայան (Կենտրոն, Արաբկիր և Աջափնյակ վարչական շրջաններում):
Համայնքը ներմուծել է առաջին էլեկտրական ավտոբուսը, որը շուտով կփորձակեն մայրաքաղաքում: Երևանի քաղաքապետարանն առաջիկայում կհայտարարի համապատասխան մրցույթ՝ 250 այդպիսի շարժակազմ ձեռք բերելու համար. «Հայգեր» մակնիշի ավտոբուսները կփոխարինվեն էլեկտրականներով:
«Ամենակարևորը՝ մենք շարունակում ենք «կանաչ» տրանսպորտ ներմուծել, որը օդի որակի բարելավման տեսանկյունից ամենկարևոր հանձնառություններից մեկն է: Մենք ճիշտ ուղու վրա ենք, Երևանում պետք է խստորեն հետևենք օդի որակին. բացի այն, որ չափորոշիչներ ենք սահամենլ և պահանջներ ենք ներկայացնում մասնավորին, նաև մենք պետք է հստակ քայլեր ձեռնարկենք»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
85 տարի առաջ մայրաքաղաքում տեղադրված «Կժով աղջիկը» քանդակն ամբողջությամբ վերականգնվել է: Նախագծով բարեկարգվել է նաև հուշարձանի հարակից տարածքը:
«Պատմական այն ժառանգությունը, որն ունի Երևանը, մեր ուշադրության կարիքն է զգում: Եվ, եթե տասնամյակներով այլ քաղաքականություն է վարվել, ապա դա չի նշանակում, որ 180 աստիճանով չպետք է փոխենք հիմա: Մենք շատ զգույշ պետք է վերաբերվենք այդպիսի արձաններին, մեր հուշարձան-շենքերին: Առհասարակ Երևանի պատմական ժառանգությանը պետք է վերաբերվել որպես սրբության»,- նշել է փոխքաղաքապետը:
Անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ ստեղծելու նպատակով այս տարի պատասխանատու ընկերությունները Երևանում աննախադեպ ծավալի ներդրումային ծրագրեր են իրագործում: Կարևորելով նախագծերի կյանքի կոչումը՝ փոխքաղաքապետ Ավինյանն ընդգծել է նաև աշխատանքների ժամանակ համապատասխան շինհրապարակների ճիշտ ձևավորման ու անվտանգությունն ապահովելու կարևորությունը:
Երևանյան շենքերի վրա կտեղադրվեն հասցեները հուշող հատուկ ցուցանակներ: Առաջին փուլով ընտրվել է 2013-2023թթ. ընթացքում ավագանու կողմից անվանակոչված 62 փողոց: Այս պահին 131 ցուցանակի տեղադրումն  ընթացքում է Գործընթացը կլինի շարունակական:
Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 12-ին, 13-ին, 14-ին և 15-ին Թումոյի այգում կանցկացվի «Օպերա բաց երկնքի տակ» բացառիկ  ծրագիրը: Հարկ է նշել, որ սեպտեմբերի 15-ին նախատեսված «Օպերա գալա» ծրագիրը 20:00-ի փոխարեն կկայան 21:00-ին՝ արտերկրից հրավիրված արտիստների՝ Երևան ժամանելու չվերթերով պայմանավորված:

"Yerevan's historical heritage should be treated as sacred." Tigran Avinyan
At 60 Aram Street, dismantling the attic built on the roof of the house museum of Yeghishe Charents has started.
On June 4, the Urban Development and Land Control Department of Yerevan Municipality drew up a protocol, and the condominium serving the building applied to the Expert Center of the Ministry of Justice. During the regular working consultation, it was reported that the expert examination concluded that the given building was built without observing the urban development norms and contained a public danger. Given the conclusion, the condominium appealed to the community to begin the dismantling process.
By the way, 31 structures were demolished in August alone, 8 of which were gas stations (in Kentron, Arabkir, and Ajapnyak administrative districts).
The community has introduced the first electric bus, which will soon be tested in the capital. Yerevan Municipality will quickly announce a relevant tender to purchase 250 such vehicles. "Electric ones will replace Haiger" brand buses.
"Most importantly, we continue to introduce 'green' transport, one of the most important commitments to improve air quality. We are on the right track; we must strictly monitor air quality in Yerevan. In addition to setting standards and presenting demands to the private sector, we must also take clear steps," Tigran Avinyan emphasized.
The "Kzhov girl" sculpture installed in the capital 85 years ago has been completely restored. The area adjacent to the monument was also improved with the project.
"The historical heritage of Yerevan needs our attention. And if a different policy has been followed for decades, it does not mean we should not change it by 180 degrees now. We should treat such statues and our monuments-buildings very carefully. In general, Yerevan's historical heritage should be treated as sacred," said the deputy mayor.
To create the necessary infrastructure, responsible companies are implementing investment projects of an unprecedented scale in Yerevan this year. Emphasizing the life cycle of the projects, Deputy Mayor Avinyan also stresses the importance of ensuring the correct design and safety of the construction sites during the works.
Unique signs indicating the addresses will be placed on Yerevan buildings. In the first stage, 62 streets named by the Council of Elders during 2013-2023 were selected. Currently, 131 signs are being installed. The process will be continuous.
On the initiative of Yerevan Municipality, on September 12, 13, 14, and 15, the exclusive program "Opera under the open sky" will be held in Tumo Park. It should be noted that the "Opera Gala" scheduled for September 15 will be held at 21:00 instead of 20:00 due to the flights of the invited artists from abroad to Yerevan.