Նոր էլեկտրոավտոբուսը Երևանում է. վաղը դուրս կգա երթուղի (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Առաջին էլեկտրոավտոբուսն արդեն Երևանում է և վաղը դուրս կգա երթուղի. հայտարարել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը գործակարգավարական նիստին։
Նոր ավտոբուսը կլինի չինական «BYD» մակնիշի։
«Կոնկրետ մակնիշը չգիտենք, բայց պլանավորում ենք մրցույթ իրականացնել, որպեսզի ներմուծենք ևս 250 էլեկտրոավտոբուս, որոնք կփոխարինեն արդեն երկար ժամանակ օգտագործվող «Հիգեր» մակնիշի ավտոբուսներին և նաև այն մանուշակագույն ավտոբուսներին, որոնք շարժակազմի՝ նվազ լինելու պատճառով դեռևս շարունակում են ոչ պատշաճ ծառայություն մատուցել քաղաքի բնակիչներին»,- հայտարարեց Տիգրան Ավինյանը։
Նա ընդգծել է, որ արդյունքում տրանսպորտի և՛ որակը կլավանա, և քանակը կավելանա, և՛ հարմարավետությունը կմեծանա․ «Ամենակարևորը՝ մենք շարունակում ենք «կանաչ» տրանսպորտ ներմուծել, որը մեր կարևոր հանձնառություններից մեկն է»,- ընդգծեց Տիգրան Ավինյանը։

The new electric bus is in Yerevan; the route will be released tomorrow (VIDEO)
At the procedural session, Tigran Avinyan, deputy mayor of Yerevan, announced that the first electric bus was already in Yerevan and would leave the route tomorrow.
The new bus will be of the Chinese "BYD" brand.
Tigran Avinyan noted: "We don't know the specific brand, but we are planning to hold a tender to import another 250 electric buses, which will replace the Higher brand buses that have been in use for a long time and also the purple buses, which, due to the lack of rolling stock, continue to provide inadequate service to the city's residents."
He emphasized that, as a result, the quality and quantity of transport will improve, and comfort will increase. "Most importantly, we continue to introduce "green" transport, which is one of our important commitments," Tigran Avinyan emphasized.