Տիգրան Ավինյանը հանդիպել է կոնդեցիների հետ
Կոնդի վերակառուցման նախագծի ընթացքի ու թաղամասում առկա խնդիրներին առնչվող խնդիրներ են քննարկվել Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և կոնդեցիների հերթական հանդիպման ժամանակ: Երկար սպասված ծրագիրը տեղափոխվել է գործնական փուլ:
Հիմքում, որպես կարևոր խնդիր, դրված է բնակիչների տների և հարակից տարածքների սահմանների ճշտումն ու սեփականության վկայականների տրամադրումն է: Թաղամասում ընդհանուր առմամբ գույքագրված է շուրջ 900 գույքային միավոր: Տասնամյակներ շարունակ թաղամասի բնակիչները բախվել են սեփականության իրավունքին վերաբերող տարբեր խնդիրների: Փոխքաղաքապետ Ավինյանը մեկ անգամ ևս վստահեցրել է, որ համայնքի ու գործադիրի մոտեցումը հստակ է. առաջինը պետք է լուծվի կոնդեցիների իրավունքների պաշտպանության խնդիրը:
«Կոնդը պատմամշակութային խոշոր արժեք է ներկայացնում: Այդ իսկ պատճառով թաղամասի վերակառուցման ծրագիրը պետք  է նոր շունչ և նոր պատկերացում բերի ասպարեզ: Մեր խնդիրն այսօր, փաստացի, կոնդեցիների սեփականության իրավունքի գրանցումն է այն սահմաններով, որով իրենք որպես փաստ տիրապետել են տարիներով, որպեսզի հետագայում՝ կառուցապատման ծրագիր իրականացնելու ժամանակ իրենք խնդիր չունենան կառուցապատողի, օտարողի հետ, սեփականության իրավունքների խախտմանն առնչվող հարցեր չլինեն»,- ընդգծել է փոխքաղաքապետը:

Тигран Авинян встретился с жителями Конда
В ходе очередной встречи заместителя мэра Еревана Тиграна Авиняна с жителями Конда были обсуждены проблемы, связанные с ходом реализации проекта реконструкции Конда, и проблемы района. Долгожданная программа перешла в практическую стадию.
В основании в качестве важного вопроса установлено определение границ домов жильцов и придомовых территорий и выдача свидетельств о праве собственности. Всего в районе инвентаризировано около 900 объектов недвижимости. На протяжении десятилетий жители района сталкивались с различными проблемами прав собственности. Вице-мэр Авинян еще раз заверил, что подход общественности и исполнительной власти ясен, вопрос о защите прав жителей Конда должен быть решен в первую очередь.
«Конд представляет собой большую историческую и культурную ценность. Вот почему план реконструкции района должен вдохнуть в него новую жизнь и новое видение. Наша задача сегодня – фактически оформить права собственности жителей с границами, которыми они владели годами, чтобы в дальнейшем при реализации строительного проекта у них не возникало проблем с застройщиком, отчуждателем, и не было бы вопросов, связанных с нарушением права собственности», — подчеркнул вице-мэр.