Կառուցվում է իր ծավալի մեջ աննախադեպ 40 կմ երկարությամբ գազատար. այս պահին պատրաստ է 26 կմ-ը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ երևանցիները տեսնում են, որ քաղաքում շատ փողոցներ քանդված են, բայց՝ շատ կարևոր գործի համար։ Նա քաղաքապետի խորհրդական Կամո Արեյանին առաջարկեց ներկայացնել, թե ինչու են քաղաքի շատ փողոցներ քանդված։
Արեյանի խոսքով՝ համաձայն հաստատված տարեսկզբի ծրագրի՝ այս պահի դրությամբ Երևան քաղաքում գազի պահանջարկը բավարարող ծրագրի շրջանակներում գազաբաշխիչ առաջին կենտրոնից իրականացվող ծրագրի պատկերը հետևյալն է․ Սարալանջ, Տերյան, Ազատություն, Թբիլիսյան խճուղի։ Այս հատվածով անցնող գազատարը կազմում էր 6 կիլոմետր, իսկ այս պահի դրությամբ մնացել է 2.5 կիլոմետր, ավարտը՝ 15.09.2023 թվական։ «Ավան, Աճառյան, Բաբաջանյան հատվածը 3.5 կիլոմետր է, այս պահին մնացել է 1.7 կիլոմետր։ Ավարտը 30.10.2023 թվական»- հայտնեց Արեյանը՝ հավելելով, որ Բաբաջանյան փողոցը տեղափոխվել է 2024 թվական, որպեսզի 2023-ին ամբողջությամբ գազամատակարար գծի շինարարությունն ավարտեն։
Քաղաքապետի խորհրդականը, խոսելով Սևանի մայրուղի, Թբիլիսյան և Արաբկիր, Գրիբոյեդով ուղղությամբ հատվածի մասին, նշեց, որ այն կազմել է 7 կիլոմետր և աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտված են, իսկ ասֆալտբետոնե ծածկույթը՝ վերականգնված․ «Որպեսզի բնակչության մեջ ճիշտ ընկալում առաջանա, պետք է նշեմ՝ այս գազատարները մոտենում են թաղամասերին։ Բայց դա չի նշանակում, որ գազը մտնում է բնակարան։ Այս հատվածի շրջանակներում, ի ուրախություն բոլորիս, սկսվել են ներբնակարանային գազամատակարարման աշխատանքները։ Առաջին շենքերը Ադոնցի շենքերի վրա են, արդեն գազը մտնում է բնակարան»,- արձանագրեց Արեյանը՝ նշելով, որ սա արդեն բնակչության պահանջարկի սպառիչ լուծում է։
Արեյանը, ներկայացնելով մնացած հատվածների աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունը, հավելեց, որ նոր ծրագիր է մեկնարկել՝ Դավթաշեն թաղամասի հատվածը ներառյալ, ապա ընդգծեց, որ գազատարի կառուցման ծավալը մեծացել է՝ հասնելով 40 կիլոմետրի։ Ըստ Արեյանի՝ սա աննախադեպ ծավալ է․ «40 կիլոմետրից այս պահին պատրաստ է 26 կիլոմետրը, որը կառուցվել է ընդամենը 5 ամսում։ Մինչև տարեվերջ այս ծրագիրը այս տեմպերով կավարտենք»։

Строится беспрецедентный газопровод протяженностью 40 км. На данный момент готово 26 км (ВИДЕО)
На процедурном заседании мэрии Еревана заместитель мэра Еревана Тигран Авинян отметил, что ереванцы видят, что многие улицы в городе перекопаны, но для реализации очень важных работ. Он предложил советнику мэра Камо Ареяну представить, почему многие улицы города в таком состоянии.
По словам Ареяна, согласно утвержденному в начале года плану, картина реализации проекта от первого газораспределительного узла в рамках проекта обеспечения потребности Еревана в газе выглядит следующим образом. Сараландж, Терьян, Азатутюн, Тбилисское шоссе. Газопровод, проходящий по этому участку, составил 6 км, на данный момент осталось 2,5 км, срок сдачи 15 сентября 2023 года. «Участок Аван, Ачарян, Бабаджанян составляет 3,5 километра, на данный момент осталось 1,7 километра. Срок окончания - 30.10.2023", - сказал Ареян, добавив, что улица Бабаджаняна перенесена на 2024 год, чтобы строительство газопровода было завершено в 2023 году.
Советник мэра, говоря об участке Севанской трассы, Тбилисского шоссе  и Арабкира, в сторону Грибоедова, отметил, что узел протяженностью 7 километров полностью завершен, восстановлено асфальтобетонное покрытие. «Чтобы создать правильное восприятие у населения, должен отметить, что эти газопроводы проходят через районы. Но это не значит, что газ поступает в квартиры. В рамках этого раздела, на радость всем нам, начаты работы по внутреннему газоснабжению. Первые дома находятся над домами Адонци, газ уже поступает в квартиры", - отметил Ареян, отметив, что это уже исчерпывающее решение потребности населения.
Представляя отчет о работах остальных участков, Ареян добавил, что запущен новый проект, в том числе участок Давташенского района, и подчеркнул, что объем строительства газопровода увеличился, достигнув 40 километров. По словам Ареяна, это беспрецедентный объем. «Из 40 километров 26 километров, которые были построены всего за 5 месяцев, на данный момент готовы. К концу года мы завершим этот проект такими темпами».