ԿԸՀ-ն հաստատեց Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակացույցը
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը հուլիսի 18-ի հերթական նիստում հաստատեց 2023 թվականի սեպտեմբերի 17-ի Երևանի ավագանու ընտրությունների նախապատրաստման և անցկացման հիմնական միջոցառումների ժամանակացույցը։
Նախագիծը զեկուցող ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ներկայացրեց մի քանի առանցքային ժամկետներ․ կուսակցությունների առաջադրումները կլինեն օգոստոսի 3-ից 13-ը, գրանցումը՝ օգոստոսի 13-ից 18-ը, իսկ նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածը օգոստոսի 23-ից սեպտեմբերի 15-ն է։
Նախընտրական քարոզչության ժամանակահատվածում Հանրային ռադիոյի, Հանրային հեռուստաընկերության, ինչպես նաև մասնավոր հեռուստաընկերությունների վճարովի եթերաժամանակի մեկ րոպեի սակագնի հրապարակման ժամկետը մինչև հուլիսի 19-ի 18։00-ն է։
ԿԸՀ նախագահը նաև տեղեկացրեց, որ գովազդային վահանակներ տիրապետող կազմակերպությունների համար ԿԸՀ-ն էլեկտրոնային գործիքակազմեր է մշակել, դրանք առաջիկա օրերին կներկայացվի ադ ընկերություններին։
Մեկ այլ հարցով ԿԸՀ-ն հաստատեց ԿԸՀ-ում լրագրողների հավատարմագրման կարգը։
ԿԸՀ նախագահ Վահագն Հովակիմյանը ընդգծեց՝ այդ կարգի ընդունումը  որևէ կերպ չի կարող ընկալվել որպես լրագրողների իրավունքների սահմանափակում, հակառակը՝դրանով ԿԸՀ-ն հավատարմագրված լրագրողների համար որոշակի պարտավորություններ է ստանձնում։ Հովակիմյանը հավելեց՝ լրագրողները կկարողանան շենք մուտք գործել նաև առանց հավատարմագրվելու, սակայն հավատարմագրված լրագրողների համար ԿԸՀ-ն նաև որոշակի մասնագիտական դասընթացներ կիրականացնի։

На очередном заседании 18 июля Центральная избирательная комиссия утвердила график основных мероприятий по подготовке и проведению выборов в Совет старейшин Еревана 17 сентября 2023 года.
Председатель ЦИК Ваагн Овакимян, доложивший о проекте, представил несколько ключевых дат. партийные выдвижения пройдут с 3 по 13 августа, регистрация — с 13 по 18 августа, а период предвыборной агитации — с 23 августа по 15 сентября.
В период предвыборной агитации срок опубликования тарифа за одну минуту платного эфирного времени Общественного радио, Общественного телевидения и частных телестанций – до 18:00 часов 19 июля.
Председатель ЦИК также сообщил, что ЦИК разработал электронные инструменты для организаций, владеющих билбордами, в ближайшие дни они будут представлены этим компаниям.
По другому вопросу ЦИК утвердил порядок аккредитации журналистов в ЦИК.
Председатель ЦИК Ваагн Овакимян подчеркнул, что принятие данного приказа никоим образом не может восприниматься как ограничение прав журналистов, напротив, ЦИК берет на себя определенные обязательства перед аккредитованными журналистами. Овакимян добавил, что журналисты смогут войти в здание даже без аккредитации, но ЦИК также проведет определенные профессиональные курсы для аккредитованных журналистов.