«Տրանսպորտային բարեփոխումները միայն ավտոբուս կամ տրոլեյբուս գնելով չեն սահմանափակվի». Տիգրան Ավինյան
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է մայրաքաղաքում իրականացվող տրանսպորտային բարեփոխումները։
Նա հիշեցրել է, որ քաղաքն ստանալու է 30 նոր «Zhong thong» ավտոբուս՝ առանց հավելյալ գումարի, նախկին պայմանագրի փոփոխության շրջանում։ Նոր տրոլեյբուսների սպասարկումն իրականացնելու է «Երևանի էլեկտրատրանսպորտ» ընկերությունը. «Երևանն ունի 87 հատ 12 մետրանոց «Man» ավտոբուս։ Գնվել է 150 ավտոբուս։ Գնալով ավելի է համալրվում ավտոբուսային պարկը, բայց բարեփոխումները միայն ավտոբուս կամ տրոլեյբուս գնելով չեն սահմանափակվում։ Ռեֆորմները բովանդակային դրույթներ են, իրավակարգավորումներ, նոր հնարավորություններ, որ ստեղծվում են երևանցիների համար»,- ասել է նա՝ հիշեցնելով, որ շուտով կփորձարկեն էլեկտրոնային վճարման համակարգերը, և քաղաքացին, մտնելով ավտոբուս, իր հեռախոսի, տրանսպորտային քարտի և բանկային քարտի միջոցով կկարողանա վճարում իրականացնել, իսկ տարեվերջին արդեն այդ վճարումները կարվեն հասարակական ողջ տրանսպորտում, նաև՝ մետրոյում։
Ավինյանը հիշեցրեց, որ այդ բարեփոխումների մասին մտքեր նախկինում եղել են, բայց կոնկրետ գործն արվել է վերջերս։
Ավինյանը շեշտել է, որ հասարակական տրանսպորտի նշանակությունը երևանցիների համար ավելի կարևոր է դառնալու. «Հասարակական տրանսպորտը դառնալու է ավելի մատչելի, արագաշարժ։ Հասարակական տրանսպորտը, որ սպասարկում է մեծ թվով երևանցիների, իրավունք ունի ունենալ առավելություններ մասնավոր մեքենաների նկատմամբ»։

«Транспортная реформа не ограничится покупкой автобуса или троллейбуса». Тигран Авинян
Он напомнил, что город получит 30 новых автобусов «Zhong thong» без дополнительных расходов при смене предыдущего контракта. Техническое обслуживание новых троллейбусов будет осуществлять компания «Ереванский электрический транспорт». В Ереване 87 12-метровых автобусов Man. Было закуплено 150 автобусов. Автобусный парк пополняется все больше и больше, но реформы не ограничиваются покупкой автобуса или троллейбуса. Реформы - это основные положения, правовые нормы, новые возможности, созданные для жителей Еревана ", - сказал он, напомнив, что в ближайшее время будут опробованы электронные платежные системы, и гражданин, садясь в автобус, сможет расплачиваться с помощью своего телефона, транспортной или банковской картой, а до конца года эти платежи будут осуществляться во всем общественном транспорте, в том числе в метро.
Авинян напомнил, что мысли об этих реформах были и раньше, но конкретная работа была проделана совсем недавно.
Авинян подчеркнул, что важность общественного транспорта для ереванцев будет возрастать. « Общественный транспорт станет доступнее и быстрее. Общественный транспорт, который обслуживает большое количество ереванцев, имеет право иметь преимущества перед личными автомобилями.