«Թատրոններում իրականացնում ենք ենթակառուցվածքների էական բարեփոխումներ»․ Տիգրան Ավինյան
Թատրոնի համաշխարհային օրվան ընդառաջ Երևանի քաղաքապետարանն այս տարի հանդես եկավ նոր նախաձեռնությամբ՝ առաջին անգամ իրականացվեց «Թատերական Երևան» խորագրով դրամաշնորհային մրցույթ: Նախագիծն այս նպատակ ունի աշխուժացնել մշակութային կյանքը, խրախուսել թատերական նոր նախաձեռնություններն ու նոր բեմադրություններով համալրել թատրոնների խաղացանկերը: Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հյուրընկալել է դրամաշնորհային մրցույթի հաղթողներին:
«Որոշակի նոր մշակույթ է ձևավորվում, և մենք ցանկանում ենք այս նախաձեռնությունը դարձնել ամենամյա: Այս տարի մենք ունենալու ենք նաև նոր փորձարարություն՝ Թատրոնի միջազգային փառատոն կազմակերպելու առումով, սեպտեմբերին նման նախաձեռնություն է պլանավորվում իրականացնել: Առհասարակ թատերական կյանքին վերաբերող բոլոր հարցերում քաղաքապետարանը պատրաստ է նոր մոտեցումներ ցուցաբերել: Մենք նաև թատրոններում իրականացնում ենք ենթակառուցվածքների էական բարեփոխումներ»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը:
Դրամաշնորհին, ի դեպ, մասնակցության հնարավորություն ունեին նաև մարզերում գործող թատրոնները, կազմակերպություններն ու թատերական նախաձեռնությունները: Ստացված 23 թատերական բեմադրության հայտերից, հաշվի առնելով ներկայացված գնահատման չափորոշիչները, ընտրվել է 9 հայտ, որոնք կֆինանսավորվեն Երևանի քաղաքապետարանի կողմից:  Դրամաշնորհային ծրագրին ընդհանուր առմամբ կհատկացվի շուրջ 50 մլն ՀՀ դրամ:
«Լինելով մայրաքաղաք և ռեսուրսների բավարար չափով տիրապետող կենտրոն՝ շատ սխալ կլինի, եթե մենք մարզային թատրոններին աջակցություն չցուցաբերենք: Նշեմ, որ բոլորի համար մրցույթը բաց է եղել: Կարծում եմ՝ Երևանը առաջնորդելու և աջակցելու հանձնառություն ունի առաջնորդել, և դա ճիշտ սկզբունք է, որ մենք ի սկզբանե որդեգրել ենք»,- ընդգծել է փոխքաղաքապետ Ավինյանը:
Դրամաշնորհային մրցույթի արդյունքներով ընտրված թատերական նախագծերն են.
1.    «Արվեստը»-ներկայացնող՝ «Բարեկամ» մշակույթի, արվեստի և սպորտի զարգացման կենտրոն ՀԿ
2.    «ԱՈՒԹ»-ներկայացնող՝ Անուշ Խերունց
3.    «Երկաթյա դասակարգ»- ներկայացնող՝ Արա Գևորգյան
4.    «Երկարագուլպա Պեպպին»-ներկայացնող՝ «Երևանի Հ. Ղափլանյանի անվան դրամատիկական թատրոն» ՀՈԱԿ
5.    «Մեր քաղաքի կանոնները»-ներկայացնող՝ «Երևանի Հ. Թումանյանի անվան պետական տիկնիկային թատրոն» ՊՈԱԿ

В преддверии Всемирного дня театра мэрия Еревана в этом году выступила с новой инициативой: впервые был реализован грантовый конкурс под названием «Театральный Ереван». Цель проекта — оживление культурной жизни, поощрение новых театральных инициатив и добавление новых спектаклей в расписание театров. Победителей грантового конкурса принял заместитель мэра Еревана Тигран Авинян.
«Появляется своеобразная, новая культура, и мы хотим сделать эту инициативу ежегодным мероприятием. В этом году у нас также будет новый эксперимент в плане организации международного театрального фестиваля, такую инициативу планируется реализовать в сентябре. В целом мэрия готова показать новые подходы во всех вопросах, связанных с театральной жизнью. Мы также проводим значительные инфраструктурные реформы в театрах", - отметил Тигран Авинян.
Кстати, театры, организации и театральные инициативы, действующие в областях, также имели возможность участвовать в гранте. Из поступивших 23 заявок на театрализованные представления с учетом представленных критериев оценки было отобрано 9 заявок, которые будут финансироваться мэрией Еревана. Всего на грантовую программу будет выделено 50 млн драмов.
«Будучи столицей и центром с достаточными ресурсами, было бы очень неправильно, если бы мы не поддерживали областные театры. Хочу отметить, что конкурс был открытым для всех. Я думаю, что у Еревана есть обязательство вести и поддерживать, и это правильный принцип, который мы приняли с самого начала", - подчеркнул вице-мэр Авинян.
Театральные проекты, отобранные по результатам грантового конкурса:
1. "Арвест" - представлена ОО Центр развития культуры, искусства и спорта "Барекам"
2. "АУТ" - представлена Ануш Херунц
3. "Железный класс" - представлена Ара Геворкяном
4. "Пеппи Длинныйчулок" - представлена " Ереванским Драматическим театром имени Капланяна" ГНКО
5. "Правила нашего города" - представлена "Еревани Г. Туманяна» ГНКО
6. «Собачье сердце» - представлена «Национальным театром имени Саргсяна» ГНКО
7. «Вирус» - представлена НКО «Армянская федерация допапара»
8. «Поздний» - представлена НКО «Тек Точ»
9. «Устрица и жемчуг» - представлена «Ванадзорский Государственный драматический театр имени Абеляна».