Արզումանյան փողոցի վթարային շենքեր բնակիչների վարձի մի մասը կփոխհատուցի քաղաքապետարանը
Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանն այսօր ներկայացրել է Արզումանյան փողոցի 4-րդ կարգի վթարային շենքերի քանդման և դրանց փոխարեն նոր բազմաբնակարաններ կառուցելու ծրագիրը։
Նրա խոսքով՝ այժմ կազմվում են բնակարանների նկարագրության արձանագրությունները․ «Գործընթացը նորմալ է գնում»,- ասաց Գրիգորյանը՝ հավելելով, որ բնակիչները հատուցումների չափի հետ կապված հարցն են բարձրացնում. «Հատուցումների չափը, որը, ենթադրաբար, մինչև շենքի կառուցումը իրենց պետք է տուն վարձակալելու համար, նրանք փոքր են համարում։ Մենք ևս մի անգամ շուկայի ուսումնասիրություն կատարեցինք և համաձայնեցինք քաղաքացիների հետ։ Ոչ մեծ բարձրացում է լինելու, քանի որ կառուցապատողի հետ արդեն որոշակի բյուջեի պայմանավորվածություն ունենք։ Կարծում եմ՝ համայնքի բյուջեից պետք է ֆինանսավորենք։ Մեծ գումար չէ, երկու տարվա մեջ ընդհանուր 40 մլն դրամի մասին է խոսքը»։

Мэрия компенсирует часть арендной платы жителям аварийных домов на улице Арзуманяна
Заместитель мэра Еревана Сурен Григорян представил сегодня план по сносу аварийных домов 4-го класса на улице Арзуманяна и возведению вместо них новых многоквартирных домов.
По его словам, сейчас составляются протоколы описания квартиры. "Процесс идет нормально", - сказал Григорян, добавив, что жители поднимают вопрос о размере компенсации. «Сумму платежей, которая, предположительно, нужна будет им для аренды жилья до строительства дома, они считают небольшой. Мы еще раз изучили рынок и согласились с горожанами. Большой прибавки не будет, потому что у нас уже есть определенный бюджетный договор с застройщиком. Я думаю, что мы должны финансировать его из бюджета сообщества. Это не большая сумма, речь идет о сумме в 40 млн драмов за два года»