«Նեմեսիսի» արձանը չի ապամոնտաժվելու». Տիգրան Ավինյան
«Նեմեսիսի» արձանը արժանապատվության ասպետներին, ազգային արժանապատվությանը նվիրված արձան է։ Այն որևէ ժողովրդի, որևէ երկրի դեմ չէ», - այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։
Ըստ Տիգրան Ավինյանի՝ արձանի տեղադրման որոշումը կայացել է 2021թ.՝ ավագանու միաձայն որոշմամբ, և ո՛չ կառավարությունը, ո՛չ ԱԳՆ-ն այդ գործընթացի հետ կապ չեն ունեցել։
«Հարցը քաղաքականացնելը տեղին չէ, ինչպես վարվում է Թուրքիայի ԱԳՆ-ն։ Եթե այդպես քննարկենք թեմաները, կարող ենք գնալ «Ծիծեռնակաբերդին» հասնել։ Սա մեր ներքին հարցն է, և, վստահաբար, արձանը չի ապամոնտաժվելու։ Սա որևէ երկրի կամ ժողովրդի դեմ չէ»,- հայտարարել է Տիգրան Ավինյանը։

Памятник «Немезис» — это памятник, посвященный рыцарям чести и национального достоинства. Она не против ни одного народа, ни одной страны", - заявил сегодня в беседе с журналистами вице-мэр Еревана Тигран Авинян.
По словам Тиграна Авиняна, решение об установке памятника было принято в 2021 году единогласным решением совета старейшин, и ни правительство, ни МИД не имели к этому процессу никакого отношения.
«Неуместно политизировать вопрос, как это делает МИД Турции. Если обсуждать такие темы, то можно и до «Цицернакаберда» дойти. Это наше внутреннее дело, и, уж точно, памятник не будет демонтирован. Это не против какой-либо страны или народа", - сказал Тигран Авинян.