«Ուզում ենք, որ փոսերը տեղում փոսալցվեն նույն օրը». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի քաղաքապետարանի շինարարության և բարեկարգման վարչության պետ Խորեն Գրիգորյանը մանրամասներ է ներկայացրել մայրաքաղաքի փողոցների փոսալցման աշխատանքների վերաբերյալ։
Միաժամանակ, Գրիգորյանը ներկայացրել է այդ աշխատանքների ընթացքում առկա խնդիրները. «Լուրջ խնդիր ունենք փոսալցման շինարարների հետ, հատկապես՝ երկուսի, որ տարել են 10 լոտ։ Չեն կարողանում մի քանի խմբով աշխատանք իրականացնել, դրան գումարած՝ չունեն ո՛չ համապատասխան տեխնիկական միջոցներ, ո՛չ տարածք, որտեղից ասֆալտ են ներկրում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ մրցույթը շահած այդ ընկերությունների փոխարեն չեն կարող ուրիշներն իրականացնել. «Մեկի մասով երեք նկատողություն է տրված արդեն, պայմանագրի խզման ծանուցում է լինելու, մյուսի մասով կա մեկ նկատողություն, կրկնվելու դեպքում պայմանագիրը կլուծվի»։
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն էլ հետաքրքրվեց, թե ինչու տեխնիկական խնդիրներում ներառված չեն համապատասխան չափորոշիչներ, ինչպես, օրինակ, սեփական ասֆալտի գործարան ունենալը. «Պարզ է, որ գործարան ունեցող ընկերությունը պետք է զբաղվի այս ծավալի աշխատանքներով»։
Տիգրան Ավինյանը նշեց, թե իրենք ուզում են, որ փոսերը տեղում քանդվեն ու փոսալցվեն նույն օրը. «Պետք է գրել, որ նույն օրը պետք է դա տեղի ունենա, հետևաբար, պետք է մասնակցեն այնպիսի ընկերություններ, որոնք ունեն այդ հնարավորությունը»։ Ավինյանը հանձնարարեց, որ այսուհետ նոր պահանջ է լինելու՝ քանդելն ու փոսալցնելն արվի նույն օրը։

«Хотим, чтобы ямы были засыпаны на месте в тот же день». Тигран Авинян (ВИДЕО)
Подробности о земляных работах на улицах столицы представил начальник отдела строительства и благоустройства мэрии Еревана Хорен Григорян.
В то же время Григорян представил проблемы в ходе этих работ. «У нас серьезная проблема с строителями по засыпке ям, особенно с двумя, которые взяли 10 лотов. Они не имеют возможности выполнять работы несколькими группами, кроме того, у них нет соответствующих технических средств или территории, откуда они завозят асфальт", - сказал он, добавив, что другие не могут проводить работы вместо тех компаний, которые выиграли тендер. «Одной стороне уже вынесено три предупреждения, будет уведомление о расторжении договора, у другой стороны одно предупреждение, в случае повторения договор также будет расторгнут».
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян также поинтересовался, почему технические вопросы не включают в себя соответствующие стандарты, например, наличие собственного асфальтобетонного завода. «Понятно, что с таким объемом работы должна справиться компания с заводом».
Тигран Авинян отметил, что они хотят, чтобы ямы были засыпаны на месте и засыпаны в тот же день. «Надо написать, что это должно произойти в тот же день, поэтому должны участвовать компании, у которых есть такая возможность » . Авинян распорядился, что отныне будет новое требование: ремонт и засыпка должны производиться в один и тот же день.