«Գովազդային իրողությունը, որ Երևանում կա, մեծ տեսողական աղբ է». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ըստ այդմ, Երևանի վարչական շրջանների ղեկավարներին պատվիրակվում է լիազորություն՝ արտաքին գովազդի տեղաբաշխման (տեղադրման) համայնքային կանոնները հաստատելու մասին։
Իր ելույթում Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը նշեց, որ Երևանում իրականացվում են մեծամասշտաբ շինբարեկարգման ծրագրեր․ «Մենք բարեկարգում ենք մանկապարտեզներ, փողոցներ և մայթեր, հիմնանորոգում ենք մանկապարտեզներ, որոնք տասնամյակներով լքված են եղել։ Վերջին 30 տարվա ընթացքում այս ծավալի աշխատանքներ նույնիսկ մեկ տասնամյակում չեն իրականացվել։ Ուզում եմ հատուկ շեշտել այս նախագծի կարևորությունն այն առումով, որ սա ֆինանսական խնդիր չէ, շինբարեկարգման հարց չէ․ սա կրթամշակութային ռեֆորմ է»։
Ավինյանը կրկնեց իր այն համոզումը, որ տան սահմանները չեն ավարտվում ֆիզիկական տան չորս պատերով. «Մեր վերելակը, բակը, փողոցը ևս մեր տունն են։ Եվ ինչպես աղբը չենք թափում սեփական տանը, այդպես էլ այն չպետք է հայտնվի քաղաքի փողոցներում։ Գովազդային այն իրողությունը, որ կա Երևանում, մի մեծ վիզուալ աղբ է։ Դրա ծավալներն առօրյայում չենք էլ նկատում, թե ինչ միջավայրով ենք անցնում՝ քայլելով երևանյան փողոցներով, մտնելով մեր բակեր և այլն։ Չենք պատկերացնում, թե ինչ ներազդեցություն ունի այդ աղճատված ճարտարապետական միջավայրը մեզ վրա»,- ասաց Տիգրան Ավինյանը։

«Рекламные реалии, существующие в Ереване, — это большой визуальный мусор». Тигран Авинян (ВИДЕО)
В связи с этим, главам административных районов Еревана делегированы полномочия по утверждению общинными правилами распространения (установки) наружной рекламы.
В своем выступлении заместитель мэра Еревана Тигран Авинян отметил, что в Ереване реализуются масштабные проекты по реконструкции зданий. «Мы благоустраиваем детские сады, улицы и тротуары, капитально ремонтируем детские сады, заброшенные десятилетиями. За последние 30 лет работы такого объема не проводились даже за десятилетие. Я хочу подчеркнуть важность этого проекта в том смысле, что это не финансовая проблема, это не вопрос улучшения инфраструктуры, это образовательная и культурная реформа».
Авинян повторил свое убеждение, что границы дома не заканчиваются четырьмя стенами физического дома. «Наш лифт, двор, улица — это тоже наш дом. И так же, как мы не бросаем мусор в собственном доме, он не должен появляться на улицах города. Те рекламные реалии, которые существуют в Ереване, — это большой визуальный мусор. Каждый день мы даже не замечаем его масштабов , через какую среду мы проходим, гуляя по улицам Еревана, заходя в наши дворы и т.д. Мы не можем себе представить, какое влияние на нас оказывает эта искажённая архитектурная среда», — сказал Тигран Авинян.