Տիգրան Ավինյանն ու ՄԹ դեսպանը քննարկել են տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումների խնդիրները
Մայրաքաղաքի տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումներին առնչվող խնդիրներ են քննարկվել Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի և Հայաստանի Հանրապետությունում Մեծ Բրիտանիայի և Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերի հանդիպման ժամանակ:
Անդրադառնալով նոր բարեփոխմամբ իրականացվող նախագծերին՝ փոխքաղաքապետ Ավինյանը կարևորել է բրիտանական մասնավոր ընկերությունների մասնակցությունը համայնքի նախաձեռնած ծրագրերին:
«Բոլոր մեր ծրագրերը կոչված են ապահովելու Երևանի անցումը  կայուն քաղաքային տրանսպորտի համակարգին և զրոյական արտանետումներով փոխադրամիջոցներին: Այս ամենին լիարժեքորեն հասնելու համար մենք սահմանել ենք հստակ մոտեցում, որով էլ շարժվում ենք առաջ. հանրային տրանսպորտը պետք է միշտ գերակա լինի և հանրային տրանսպորտի համար ավելի բարենպաստ պայմաններ պետք է ստեղծված լինեն քաղաքում»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Մասնավորապես, կարևորվել է բրիտանական արտադրության լիցքավորման ենթակառուցվածքների, տրանսպորտային շարժակազմի, կապիտալի և ֆինանսական միջոցների՝ Երևանի քաղաքապետարանի համար հասանելիությունը։ Միացյալ Թագավորություն-Հայաստան փորձի փոխանակման համար էլ նախանշվել է այնպիսի քաղաքականության մշակում, որն իր հերթին կնպաստի տրանսպորտային նոր ցանցի ու ենթակառուցվածքների լիարժեք տեղայնացմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով գործակցության պատրաստկամության համար՝ Հայաստանի Հանրապետությունում Միացյալ Թագավորության դեսպան Ջոն Գալագերը նշել է, որ իր լիազորությունների չափով պատրաստ է աջակցել համայնքին՝ ինչպես ոլորտի հաջողված փորձագետների, այնպես էլ բրիտանական խոշոր ընկերությունների ներգրավման գործում:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև Միացյալ Թագավորության արտահանման Ֆինանսավորման պետական գերատեսչության գործիքակազմը կիրառելու հնարավորությունները։
Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ուսումնասիրել գործակցության հնարավոր ոլորտները՝ համատեղ նախագծեր մշակելու նպատակով:

Тигран Авинян и посол Великобритании обсудили вопросы реформирования транспортной системы
Проблемы, связанные с реформированием транспортной системы столицы, были обсуждены в ходе встречи заместителя мэра Еревана Тиграна Авиняна с послом Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в Республике Армения Джоном Галлахером.
Коснувшись проектов, реализованных в рамках новой реформы, вице-мэр Авинян подчеркнул важность участия британских частных компаний в проектах, инициированных общиной.
«Все наши программы призваны обеспечить переход Еревана на устойчивую систему городского транспорта и автомобили с нулевым уровнем выбросов. Для того, чтобы в полной мере достичь всего этого, мы определили четкий подход, согласно которому мы движемся вперед, общественный транспорт всегда должен быть в приоритете и в городе должны быть созданы более благоприятные условия для общественного транспорта" , - подчеркнул Тигран Авинян.
В частности, было отмечено наличие у мэрии Еревана зарядной инфраструктуры британского производства, транспортных средств, капитала и финансовых ресурсов. Для обмена опытом между Великобританией и Арменией намечена разработка такой политики, которая в свою очередь будет способствовать полной локализации новой транспортной сети и инфраструктуры.
Выразив признательность за готовность к сотрудничеству, посол Соединенного Королевства в Республике Армения Джон Галлахер отметил, что готов в меру своих сил поддерживать общину, как в привлечении успешных специалистов в данной области, так и крупных британских компаниий.
Собеседники также обсудили возможности применения инструментария Государственного департамента финансирования экспорта Великобритании.
Достигнута договоренность изучить возможные направления сотрудничества с целью разработки совместных проектов.