«Մեկ ամսից կներդրվի միասնական տոմսային համակարգը». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ավագանու այսօրվա նիստում անդրադարձել է մայրաքաղաքի տրանսպորտային բարեփոխումներին։
Նրա խոսքով՝ այդ գործընթացը միայն ավտոբուս գնելով չի ավարտվի. «Մենք դեռևս միասնական տոմսային համակարգի ներդրման հարցն ունենք։ Երեկ դա քննարկել ենք․ այս տարվա ընթացքում ամբողջ շարժակազմում պետք է ունենանք միասնական տոմսային համակարգ։
Մենք ունենք առանձնացված գծերի խնդիր, որ այս տարի ավտոբուսների համար որոշ փողոցներում կտեսնենք։ Լինելու են առանձնացված գծեր, որ նախատեսված են լինելու հենց հանրային տրանսպորտի համար։ Մենք ունենք միասնական կառավարման կենտրոնի ստեղծման խնդիրը, այս տարվանից պրոցեսներն ընթանալու են։
Մենք հետագայում ունենք 250 չինական «Հիգեր» ավտոբուսների փոխարինման խնդիրը նոր էլեկտրոավտոբուսներով։
Երևան քաղաքը որոշ հավելյալ շարժակազմեր պետք է ունենա, որովհետև նույնիսկ այս ծավալով 100 տոկոսով չի լուծելու խնդիրը։ Դրանից հետո կդիտարկենք՝ արդյո՞ք քաղաքապետարանը ձեռք կբերի հավելյալ ավտոբուսներ։
Ես չեմ խոսում չինական «Հիգեր» ավտոբուսների փոխարինման մասին, դա արդեն ծրագրի մաս է լինելու։ Բայց հավելյալ շարժակազմերի կարիք դեռևս լինելու է, կքննարկենք՝ արդյո՞ք մասնավորի դաշտ տեղափոխենք, թե՞ ոչ։
Միասնական տոմսային համակարգի փորձնական ներդրումն իրականացվելու է մոտավորապես մեկ ամսից։ Մեկ-երկու ամիս փորձնական կլինի, հետո արդեն, մինչև տարեվերջ, բոլոր շարժակազմերում տեղադրվելու են «վալիդատորները»։ Ունենալու ենք որոշակի մշակված աբոնենտային հնարավորություններ, տարբեր խմբերի համար զեղչային հնարավորություններ։ Հաջորդ տարվա վերջում կարող ենք պնդել, որ մեր տրանսպորտային համակարգի ռեֆորմը 90-95%-ով ավարտված կլինի»։

«Единая билетная система будет внедрена через месяц». Тигран Авинян (ВИДЕО)
На сегодняшнем заседании Совета старейшин заместитель мэра Еревана Тигран Авинян коснулся транспортных реформ столицы.
По его словам, этот процесс не закончится только покупкой автобусов. «У нас остается вопрос внедрения единой билетной системы. Мы обсуждали это вчера. в этом году у нас должна быть единая билетная система во всем траспорте.
У нас есть проблема с разделенными полосами, которые мы увидим на некоторых улицах для автобусов в этом году. Будут отдельные линии, предназначенные для общественного транспорта. У нас стоит задача создать единый центр управления, процессы будут идти с этого года.
В перспективе стоит задача замены 250 китайских автобусов «Хигер» на новые электробусы.
Город Ереван должен иметь дополнительные транспортные средства, потому что даже при таком объеме он не решит проблему на 100 процентов. После этого мы рассмотрим, приобретет ли мэрия дополнительные автобусы.
Я не говорю о замене китайских автобусов «Хигер», это уже будет частью плана. Но потребность в дополнительном подвижном составе все равно будет, будем обсуждать, передавать его в частный сектор или нет.
Пилотное внедрение единой билетной системы будет реализовано примерно через месяц. Это будет испытательный срок в один-два месяца, а затем, к концу года, «валидаторы» будут установлены на все транспортные средства. У нас будут определенные развитые возможности для абонентов, возможности скидок для разных социальных групп. В конце следующего года мы можем утверждать, что реформа нашей транспортной системы будет завершена на 90-95%.