Մինչև հունիսի սկիզբ նախատեսվում է երթուղի դուրս բերել 150 ավտոբուս
Կարեն Դեմիրճյանի անվան Երևանի մետրոպոլիտենի «Սասունցի Դավիթ» կայարանից դեպի «Զորավար Անդրանիկ» ուղեհատվածում շարունակվում են վթարավերականգնողական աշխատանքները: Հարկ է նշել, որ արդեն ապրիլի 2-ից մետրոն աշխատել է բնականոն հունով: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ, անդրադառնալով «Երևանի ալրաղաց» ԲԲԸ-ի բունկերի պատի փլուզման հետևանքով տեղի ունեցած միջադեպին, փոխքաղաքապետ Ավինյանը ոլորտի պատասխանատուներին հանձնարարել է ամենախիստ ձևով պատժի ենթարկել կառուցապատողին:
«Այս դեպքը շատ մեծ հավանականությամբ կարող էր բերել նաև զոհերի, և այս հարցում մեր մոտեցումը պետք է լինի շատ խիստ, խիստ այն առումով, որ շատուշատ շինարարներ կամ տարբեր ոլորտի մասնագետներ իմիջիայլոց են վերաբերում իրենց աշխատանքին: Այս տեսակի վերաբերմունքն աշխատանքին կարող է դրսևորվել ոչ միայն այստեղ, որն իրականում կարող էր բերել անվտանգության մեծ խնդիրների, այլև բոլոր ոլորտներում: Մենք չպետք է հանդուրժենք նմանատիպ վերաբերմունք, որովհետև դա առաջին հերթին մեր համաքաղաքացիների շահերից է բխում»,- ընդգծել է Տիգրան Ավինյանը:
Բակերի և այգիների բարեկարգում, հանգստի գոտիների վերականգնում, ֆուտբոլի խաղադաշտերի կառուցում, փողոցների և մայթեր բարեկարգում, արտաքին լուսավորության ցանցի արդիականացում, կոյուղատար համակարգերի կառուցում. վարչական շրջանների ղեկավարներն իրենց զեկույցներում ներկայացրել են ընթացիկ և նախանշվող ծրագրերը: Երևանի փոխքաղաքապետը հանձնարարել է ուշադրություն դարձնել ծրագրերի ժամկետներին և դրանք սահմանել խելամտության սահմաններում:
Երևանը պատրաստվում է անցնել ճանապարհների ընթացիկ սպասարկման: Սա ենթադրում է, որ յուրաքանչյուր վարչական շրջան պայմանականորեն 3 կամ 5 տարով ունենալու է ճանապարհներն սպասարկող Ճանշին ընկերություն, որը տարին 12 ամիս զբաղվելու է փոսային նորոգմամբ, ճանապարհների ճաքալցմամբ և գծանշումով, ճանապարհային նշանների և անվահրիչների պահպանմամբ ու սպասարկմամբ: Զեկուցվել է, որ նախագիծը կյանքի կոչելու նպատակով նախորդ տարվանից մեկնարկել է ճանապարհափողոցային ցանցի՝ ճանապարհային երթևեկության կազմակերպման տեխնիկական միջոցների գույքագրումը, որը կավարտվի ընթացիկ ամսում:
Ընթացիկ տարում երևանյան տասը գետնանցումում կմեկնարկի հենաշարժողականության խնդիր ունեցող անձանց համար շուրջ 20 վերելակի ձեռքբերման և տեղադրման գործընթացը: Նախագիծն առաջիկայում կդրվի մրցույթի:
Համայնքային ջերմոցատնկարանային տնտեսությունը կընդլայնվի, այդ նպատակով քայլեր արդեն ձեռնարկվում են: Տնկարանի նախկինում 5 հա տարածք զբաղեցնող, բաց մակերեսն այս տարվա գարնանային միջոցառումների շնորհիվ հասցվել է 10 հա-ի:
Մայրաքաղաքում ավարտվել է գարնանային էտը: Գործընթացն ընդգրկել է 55 փողոց և պողոտա, 131 բակային տարածք և 15 այգի:
Ապրիլի 12-ից մայրաքաղաքի նոր և գործող երթուղիներում կմեկնարկի ներկրված «MAN» և «Zhong Tong» մակնիշի ավտոբուսների շահագործման գործընթացը: Մինչև հունիսի սկիզբ նախատեսվում է երթուղի դուրս բերել 150 ավտոբուս:

К началу июня планируется вывести на маршрут 150 автобусов.
Продолжаются аварийно-восстановительные работы линии метро Карена Демирчяна на участке от станции «Сасунци Давид» до «Зоравар Андраник». Отметим, что метро работает в обычном режиме со 2 апреля. В ходе очередного рабочего совещания, касаясь инцидента, произошедшего в результате обрушения стены бункера ОАО «Ереванского мукомольного комбината», заместитель мэра Авинян поручил должностным лицам отрасли самым строгим образом наказать застройщика.
«Этот инцидент вполне мог обернуться жертвами, и наш подход к этому вопросу должен быть очень строгим, строгим в том смысле, что в строительных работах задействовано много застройщиков или специалистов разных направлений. Такое безалаберное отношение к работе можно увидеть не только здесь, но и во всех сферах, что может привести к серьезным проблемам с безопасностью . Мы не должны мириться с таким отношением, потому что это прежде всего в интересах наших сограждан ", - подчеркнул Тигран Авинян.
Главы административных районов в своих докладах представили текущие и планируемые программы по благоустройству дворов и садов, восстановлении зон отдыха, строительства футбольных полей, благоустройству улиц и тротуаров, модернизации сети наружного освещения, строительству канализационных систем.. Заместитель мэра Еревана поручил обратить внимание на сроки реализации программ и установить их в разумных пределах.
В Ереване будут ремонтировать дороги. Это подразумевает, что в каждом административном районе будет дорожно-эксплуатационное предприятие сроком условно на 3 или 5 лет, которое будет заниматься ямочным ремонтом, мощением и разметкой дорог, обслуживанием  дорожных знаков в течение 12 месяцев в году. Сообщалось, что в целях реализации проекта с прошлого года начата инвентаризация технических средств дорожной сети, организации дорожного движения, которая завершится в этом месяце.
В текущем году начнется процесс приобретения и установки около 20 лифтов для людей с ограниченными физическими возможностями в десяти подземных переходах Еревана. В ближайшее время проект будет выставлен на тендер.
Будет расширено коммунальное тепличное хозяйство, шаги в этом направлении уже предпринимаются. Благодаря весенним мероприятиям этого года открытая территория сада, занимавшего площадь в 5 га, была увеличена до 10 га.
В столице завершилась весенняя обрезка. Процесс охватил 55 улиц и проспектов, 131 двор и 15 парков.
С 12 апреля начнется процесс эксплуатации импортных автобусов марок «MAN» и «Zhong Tong» на новых и действующих маршрутах столицы. К началу июня планируется вывести на маршрут 150 автобусов