«Լրատվական հոսքից ինձ մոտ տպավորություն էր, որ 2500 սակուրա ենք գնել». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն այսօրվա գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ անդրադարձել է մայրաքաղաքի կանաչապատման ծրագրերին։
Նրա խոսքով՝ մարզահամերգային համալիրի, Սարալանջի մոտ անտառտնկման աշխատանքներ են իրականացվել, այս տարի Եռաբլուրում է նախատեսված հիմնել մեծ անտառ. «Եթե նույնիսկ դրանից հետո մենք քանդենք Օպերայի սրճարաններն ու կանաչապատենք տարածքը, ամբողջապես վերականգնենք օղակաձև այգին, և այսպես շարունակ, կոմունիկացիոն մեկ սխալի պատճառով այս տեսակի աշխատանքը կարող է ջուրը գնալ։ Եվ այստեղ, կարծում եմ, մենք ունենք որոշակի թերացում։ «Մենք» ասելով՝ առաջին հերթին ինձ նկատի ունեմ։ Սա կոմունիկացիայի հարց է։ Որ այս ծառատեսակները պետք է փոխարինվեն, անկասկած է։ Այս ծառատեսակների փոխարեն թե ինչ պետք է լիներ, թե ինչու է ընտրությունը կանգ առել այն ծառատեսակների վրա, որ առաջարկվել են․․․ Եվ 2500 ծառից ընդամենը 150-ն է սակուրա, բայց լրատվական հոսքից ինձ մոտ տպավորություն էր, որ գնել ենք 2500 սակուրա տեսակի ծառեր»։
Ավինյանը նաև նշեց, թե Կասկադը Երևանի սիրտն է։ Ըստ նրա՝ այնտեղ ծառերը պետք է փոխարինվեն, բայց թե ինչ ծառատեսակով, պետք է դրվի հանրային քննարկման. «Իրապես, մենք գալիք 50-100 տարվա համար նախանշում ենք, թե ինչ տեսք պետք է ունենա Կասկադը, և այդտեղ երևանցիների կարծիքը պետք է հաշվի առնել»։
Նա կարևորեց որակյալ անիմացիոն տեսանյութեր ունենալու հարցը, որպեսզի մարդկանց հասկանալի լինի, թե ինչ են առաջարկում։

«У меня сложилось впечатление от новостной ленты, что мы купили 2500 сакур». Тигран Авинян (ВИДЕО)
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян на сегодняшнем процедурном совещании коснулся планов по озеленению столицы.
По его словам, рядом со спортивно-концертным комплексом в Сараландже проведены работы по озеленению, в этом году в Ераблуре планируется заложить большой лесной массив. «Даже после того, если мы снесем кафе рядом с «Оперой» и озеленим территорию, полностью восстановим кольцевой парк и так далее, из-за одной ошибки коммуникации такая работа может пойти насмарку. И здесь, я думаю, у нас есть определенный недостаток. Под «мы» я подразумеваю в первую очередь себя. Это проблема взаимодействия. Нет сомнения, что эти породы деревьев должны быть заменены. Что должно было быть вместо этих древесных пород, почему выбор остановился на предложенных древесных породах... И что только 150 из 2500 деревьев сакуры, но у меня сложилось впечатление из новостной ленты, что мы купили 2500 деревьев сакуры».
Авинян также отметил, что Каскад является сердцем Еревана. По его словам, деревья там должны быть заменены, а какие именно, должно быть вынесено на всеобщее обсуждение. «Действительно, мы планируем, каким должен быть Каскад на ближайшие 50-100 лет, и нужно учитывать мнение ереванцев».
Он подчеркнул важность наличия качественных анимационных видеороликов, чтобы люди могли понять, что они предлагают.