Ապրիլի սկզբին Երևանում կլինեն ավտոբուսների նոր երթուղիներ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Տրանսպորտի վարչության կողմից հայտարարված բոլոր մրցույթները կայացել են, բացառությամբ հետիոտնային կանչի ռեժիմով աշխատող լուսացույցների նախագծման աշխատանքների»,- տեղեկացրել է Երևանի քաղաքապետարանի տրանսպորտի վարչության պետ Հայկ Սարգսյանը։ Նրա խոսքով՝ այդ մրցույթը չի կայացել մասնակից չլինելու պատճառով։
Խոսելով գծանշման աշխատանքներից՝ նա շեշտել է, որ այս շաբաթ համաձայնագիր կկնքվի, և բարենպաստ եղանակային պայմանների դեպքում հաջորդ շաբաթվանից կսկսվի իրականացվել։
Անդրադառնալով մայրաքաղաքի նոր ավտոբուսների շահագործմանը՝ Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ շաբաթ-կիրակի «Երևանտրանսի» տարածքում վարորդները նախապատրաստական փուլ են անցել: 80 վարորդ գործնական ու տեսական պարապմունքներից ստացել են դրական եզրակացություն. «Վարորդների համալրման աշխատանքները դեռ շարունակվում են, վարորդների թափուր տեղեր դեռ ունենք, բայց դա մեզ չի խանգարի, որ ապրիլի սկզբից ունենանք երթուղիներ, որոնք սպասարկեն բնակչությանը»։
Տիգրան Ավինյանն էլ հանձնարարեց մինչև հաջորդ գործակարգավարական նիստն ունենալ հստակ ժամանակացույց. «237 կանգնած ավտոբուս ունենք, և պետք է խնդրեմ հաջորդ գործակարգավարական նիստին ներկայացնել ամբողջ ծրագիրը։ Ակնկալվում է՝ կոնկրետ ուղղություններով հայտարարեք, թե քանի ավտոբուս է մտնում և ինչ ժամկետով»։

В начале апреля в Ереване появятся новые автобусные маршруты (ВИДЕО)
«Все тендеры, объявленные Департаментом транспорта, проведены, кроме работ по проектированию светофоров, работающих в режиме пешеходного вызова », - сообщил начальник управления транспорта мэрии Еревана Айк Саргсян. По его словам, этот конкурс не состоялся из-за отсутствия участников.
Говоря о работах по разметке, он подчеркнул, что соглашение будет подписано на этой неделе, а в случае благоприятных погодных условий оно будет реализовано со следующей недели.
Касаясь эксплуатации новых автобусов в столице, Саргсян сообщил, что водители на территории "Еревантранса" прошли этап подготовки. 80 водителей получили положительный результат практического и теоретического обучения. «Работа по набору водителей еще продолжается, у нас еще есть вакансии водителей, но это не помешает нам с начала апреля иметь маршруты, обслуживающие население».
Тигран Авинян поручил иметь четкий график до следующего процессуального заседания. «У нас 237 стоячих автобусов, и я вынужден просить представить всю программу на ближайшем процедурном заседании. Ожидается, что вы объявите с конкретными указаниями, сколько автобусов выйдет на маршруты и на какой период времени».