Գնված ծառատեսակների մեջ սակուրան կազմում է 4-5% (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
«Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Արմեն Բեգոյանը Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական խորհրդակցության ժամանակ ներկայացրել է մայրաքաղաքում ծառերի փոխարինման ծրագիրը։ Նա տեղեկացրել է, որ կազմակերպվել է գիտաժողով, որին մասնակցել են հայտնի մասնագետներ. «Բոլոր մասնակիցները միաձայն ընդունեցին որոշում, ավելին, հորդորեցին մեզ՝ օր առաջ սկսել կենսունակությունը կորցրած կամ դրա ավարտին մոտ գտնվող ծառերի փոխարինման աշխատանքները»։
Ըստ նրա՝ մասնագետները դրական են արտահայտվել է նաև փոխարինման համար առաջարկված ծառատեսակների վերաբերյալ. «Մարտի 23-ին մեկնարկեց աշխատանքների առաջին փուլը։ Դա Մոսկովյան փողոցն էր։ Այն ընտրվեց, որովհետև նախապես ծրագրով այնտեղ նախատեսված էին սակուրա ծառատեսակներ, որոնք գտնվում էին նախածաղկման փուլում։ Քաղաքապետարանի գնած ծառատեսակների մեջ սակուրան կազմում է 4-5%, մնացած ծառատեսակները հիմնականում ավելի խոշոր սաղարթով ծառատեսակներ են՝ սոսի, կաղնի և այլն»։
Անդրադառնալով շահարկումներին, թե քաղաքապետարանը պատրաստվում է քաղաքը պատել սակուրաներով, Բեգոյանը նշեց, որ այդպես չէ. «Նախատեսված 2500 ծառի մեջ սակուրաները կազմում են 150 հատ»:

Сакура составляет 4-5% от покупаемых деревьев (ВИДЕО)
На административном заседании мэрии Еревана директор ГНКО «Озеленение и защита окружающей среды» Армен Бегоян представил план замены деревьев в столице. Он сообщил, что была организована научная конференция, в которой приняли участие известные специалисты. «Все участники единогласно приняли решение, более того, они призвали нас начать замену деревьев, утративших жизненные силы или близких к ее концу, днем ранее».
По его словам, эксперты положительно отзывались и о предложенных для замены породах деревьев. «23 марта стартовал первый этап работ. Это была улица Московяна. Она была выбрана потому, что план изначально планировался для видов деревьев сакуры, которые находились в стадии перед цветением. Сакура составляет 4-5% древесных пород, закупаемых муниципалитетом, остальные древесные породы - это в основном деревья с более крупными листьями: платан, дуб и т. д.».
Касаясь слухов о том, что мэрия собирается украсить город цветущей сакурой, Бегоян заявил, что это не так. «Среди запланированных 2500 деревьев сакуры лишь 150»