40-50 տարի առաջ տնկված ծառերը տարիների և սխալ խնամքի պատճառով կորցրել են կենսաբանական նշանակությունը. կ.գ. դոկտոր Սադոյան
«Ես, որպես մասնագետ, կարծում եմ, որ Երևանի փողոցներում 40-50 տարի առաջ տնկված ծառերը (թեղիներ, սոսիներ, կաղնիներ) տարիների ընթացքում, ինչպես նաև սխալ խնամքի պատճառով կորցրել են իրենց կենսաբանական նշանակությունը»,- այս մասին Radar Armenia-ի հետ զրույցում ասաց կենսաբանական գիտությունների դոկտոր, Հայաստանի պետական մանկավարժական համալսարանի կենսաբանության, քիմիայի և աշխարհագրության ֆակուլտետի դեկան Ռուզաննա Սադոյանը, որը 2023թ. փետրվարի 23-ին Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած գիտական աշխատաժողովի ժամանակ «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի հրապարակած արձանագրությունը ստորագրած մասնագետներից է։
Նրա խոսքով՝ ծառերը կենսաբանական էակներ են, որոնք տարիների ընթացքում ծերանում են․ «Երբ ծառերը ծերանում են, կորցնում են իրենց բուն կենսաբանական ֆունկցիաները, ինչը ենթադրում է ակտիվ ֆոտոսինթեզ, փոշու կլանում, բավականաչափ քանակով թթվածնի արտազատում։ Բնապահպանական և գեղագիտական տեսանկյունից՝ եթե շրջեք Երևանի փողոցներում, կտեսնեք, որ իսկապես անմխիթար վիճակ է տիրում, և ծառերը, սխալ էտի, ծերացման արդյունքում, ենթակա են փոխարինման, որովհետև այս պահին չեն կատարում իրենց գործառույթները»,- նշեց Ռուզաննա Սադոյանը։
Մասնագետի դիտարկմամբ՝ ծրագիրը չի կարող իրականացվել մեկ օրվա կամ ամսվա ընթացքում․ այն պետք է իրականացվի փուլային տարբերակով։
Կենսաբանական գիտությունների դոկտորը նաև նշեց, որ ՀՊՄՀ-ն ունի համագործակցության հուշագիր «Կանաչապատում և շրջակա միջավայրի պահպանություն» ՀՈԱԿ-ի հետ, և ակտիվ համագործակցություն կա։ Այն հանգամանքը, որ իրենց մասնագետները ներգրավված են այս քննարկումների կամ գիտական կոնֆերանսների մեջ, օրինաչափ և տրամաբանական է։

Trees planted 40-50 years ago have lost their biological significance due to years and improper care
Ruzanna Sadoyan, Doctor of Biological Sciences, Dean of the Faculty of Biology, Chemistry, and Geography of the Academy of Sciences, told Radar Armenia, "I, as a specialist, believe that the trees planted in the streets of Yerevan 40-50 years ago (sycamores, sycamores, oaks) have lost their biological significance over the years due to improper care." Ruzanna Sadoyan is one of the experts who signed the protocol published by the "Greening and Environmental Protection" Association, during the scientific workshop held on February 23, 2023, in Yerevan Municipality,
According to her, trees are biological beings that grow old over the years. "When trees get old, they lose their original biological functions, which implies active photosynthesis, absorption of dust, and release of a sufficient amount of oxygen. From an environmental and aesthetic point of view, if you walk around the streets of Yerevan, you will see that there is a deplorable state, and the trees, as a result of improper pruning and aging, are subject to replacement because at the moment they are not performing their functions," noted Ruzanna Sadoyan.
According to the expert, the program cannot be implemented in one day or month. It should be implemented in stages.
The Doctor of Biological Sciences also mentioned that ASPU has a memorandum of cooperation with "Greening and Environmental Protection" CNCO, and there is active cooperation. Their specialists' involvement in these discussions or scientific conferences is legitimate and logical.