«Երևանում կանաչապատման մեծ գոտիներ ենք ստեղծում». Տիգրան Ավինյան
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ավագանու նիստում մանրամասներ է հայտնել մայրաքաղաքի այգիների մաքրման ու վերակառուցման աշխատանքներից․ «Մերգելյանի այգում, կարելի է ասել, 30 տարվա ընթացքում այնտեղ արված շինությունները, կրպակներն ամբողջությամբ մաքրվում են, և Մերգելյանում ունենալու ենք բարեկարգ այգի։ Կոմիտասի շուկայի հարակից տարածքը նույնպես բարեկարգվում է, այնտեղ ևս կանաչ գոտի է լինելու և մոդեռն առևտրային կենտրոն։ Օղակաձև այգում էլ մեծածավալ մաքրման աշխատանքներ են իրականացվում։ Շուտով ներկայացնելու ենք օղակաձև այգու չորրորդ հատվածի ամբողջական նախագիծը, որը, կարծում եմ, դեռևս ներկայացվածների մեջ ամենահետաքրքիրն է լինելու։ Մասիվում Տորք Անգեղի արձանի հարակից տարածքում վերակառուցման նախագիծն արդեն իսկ ներկայացվել է հանրության դատին։ Նոր Նորքում ունենք ևս մի այգու վերակառուցման նախագիծ։ Մալաթիա-Սեբաստիայում ունենք 40-ամյակին նվիրված այգու և հուշահամալիրի վերակառուցման ու հիմնանորոգման նախագիծ, և այսպես շարունակ։ Էլի ունենք նախագծեր տարբեր վարչական շրջաններում, որոնք պարբերաբար ներկայացնելու ենք»,- ասաց Ավինյանը։
Նրա խոսքով՝ որոշ դեպքերում աշխատանքներն այս տարի կսկսվեն. «Մենք այս տարի վերակառուցված այգիների ականատես ենք լինելու»։
Ավինյանը նաև շեշտեց, որ Երևանում շարունակվում են անտառտնկման ինտենսիվ աշխատանքներ. «Մենք կանաչապատման մեծ գոտիներ ենք ստեղծում։ Դիտարկվում է նաև Նորքի լանջերին անտառտնկման աշխատանքների հնարավորությունը»։

"We are creating large greenery zones in Yerevan," Tigran Avinyan
The Deputy Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, told the details of the cleaning and reconstruction works of the capital's parks at the meeting of the Council of Elders, "In Mergelyan park, it can be said that the buildings and kiosks built there in 30 years are completely cleaned, and we will have a well-maintained park in Mergelyan. The area adjacent to the Komitas market is also being improved; there will be a green zone and a modern shopping center. Large-scale cleaning works are also being carried out in the circular park. We will soon present the complete project of the fourth section of the circular park, which, I think, will be the most interesting among those presented so far. The reconstruction project in the area adjacent to the statue of Tork Angegh in Massiv has already been submitted to the public court. We have another park reconstruction project in Nor Nork. In Malatia-Sebastia, we have a project for the reconstruction and overhaul of the park, a memorial dedicated to the 40th anniversary, and so on. We still have projects in different administrative regions, which we will regularly present," Avinyan said.
According to him, in some cases, the work will start this year; we will witness reconstructed gardens this year."
Avinyan also emphasized that intensive afforestation work continues in Yerevan, "We are creating large zones of greenery. The possibility of afforestation works on the slopes of Nork is also being considered."