«Fitch Ratings»- ը բարձրացրել է Երևանի վարկանիշը՝ «Կայուն»-ից «Դրական» կանխատեսմամբ
«Ֆիչ Ռեյթինգս» (Fitch Ratings) միջազգային վարկանիշային գործակալությունը 2022 թվականի դեկտեմբերին վերահաստատել է Երևանի վարկանիշը՝ հանրային ֆինանսների բնագավառում սահմանելով այն «B+» մակարդակում` «Կայուն» կանխատեսմամբ, իսկ ընթացիկ տարվա փետրվարին պաշտոնապես տեղեկացրել է, որ գործակալությունը 10.02.2023 թվականի դրությամբ վաղաժամկետ (Երևանի վարկանիշավորման հերթական գործընթացը ծրագրված էր 2023 թվականի հունիսին) փոխել է Երևանի «B+» մակարդակում հեռանկարը «Կայուն» կանխատեսումից «Դրական» կանխատեսման:
Սա կարևոր ձեռքբերում է համայնքի համար, հաշվի առնելով, որ գործակալությունն ունի բավարար հիմքեր ու փաստում է նշանակալի իրողություններ, որոնք ազդում են վարկանիշի հեռանկարի բարելավման, ինչպես նաև տնտեսական միջավայրի գնահատականի վրա՝ բյուջետային, հարկաբյուջետային, ներդրումային առումով։ Առավել մանրամասն տեղեկատվությունը տեղադրված է «Ֆիչ Ռեյթինգս» գործակալության www.fitchratings.com պաշտոնական կայքում:

Fitch Ratings повысило рейтинг Еревана со "Стабильного" до "Позитивного"
В декабре 2022 года международное рейтинговое агентство «Fitch Ratings» подтвердило рейтинг Еревана, установив его на уровне «В+» в сфере государственных финансов с прогнозом «Стабильный», а в феврале этого года агентство официально сообщило, что изменило прогноз Еревана «В+» со «Стабильного» на «Позитивный» (следующий рейтинговый процесс Еревана был запланирован на июнь 2023 года)
Это важное достижение для сообщества, учитывая, что агентство имеет достаточные основания и задокументировало существенные факты, влияющие на улучшение рейтинговой перспективы, а также на оценку экономической конъюнктуры с точки зрения бюджетной, фискальной, инвестиционной среды. Наиболее подробная информация размещена на официальном сайте агентства «Fitch Ratings» www.fitchratings.com .