Երևանում էներգաարդյունավետության ծրագրով ընթացքի մեջ են 10-ը մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքները
Երևանի մետրոպոլիտենի կայարանային համալիրներում և կայարանների հարակից տարածքներում լուսավորման համակարգերի արդիականացման լայնածավալ ծրագրեր են իրականացվում։ Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ զեկուցվել է, որ արդեն իսկ նոր ու ժամանակակից լապտերներով են կահավորված «Հանրապետության հրապարակ» կայարանն ու հարակից տարածքները:
Առավել  արդյունավետ ու արագ սպասարկում ապահովելու նպատակով վարչական բոլոր շրջանների քաղաքացիների սպասարկման տարածքներում տեղադրվել են POS-տերմինալներ: Հարկ է նշել, որ անշարժ գույքի հարկի և փոխադրամիջոցի գույքահարկի վճարումները քաղաքացիները վարչական շրջանների սպասարկման տարածքներում կարող են իրականացնել քարտային համակարգի միջոցով:
Աջափնյակ վարչական շրջանում կանաչ տարածքների խնամքը պատշաճ կազմակերպելու համար ընթացիկ տարում կանցկացվի ոռոգման նոր համակարգ և կկառուցվի նոր պոմպակայան:
2023թ. Գետառի վրա ջրերի մաքրման կայանի կառուցման բնապահպանական ծրագիր կիրականացվի։ Մշակվել է տեխնիկական բնութագրին համապատասխան նախագիծ. կառույցն իր հնարավորություններով բացառիկ է լինելու:
Երևանյան հուշարձաններին կից կտեղադրվեն մշակութային կոթողների մասին  տեղեկություններ պարունակող հատուկ ցուցանակներ: Գործընթացն իրականացվում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության հետ համատեղ: Ծրագրի շրջանակում կկազմվի հուշարձանների ցանկ, կընտրվեն ցուցանակների էսքիզային տարբերակները, կմշակվեն  եռալեզու տեքստեր:
Մայրաքաղաքում միջազգային վարկային ծրագրերով ընթացքի մեջ է Բաբաջանյան-Աշտարակ ճանապարհահատվածի կառուցումը: Բարեկարգման աշխատանքներ են տարվում նաև Բաբաջանյան փողոց - Արգավանդի խճուղի 1 կմ-ոց հատվածում:
Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով ընթացքի մեջ են 10-ը մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքները: Նախագծի շրջանակում նախակրթարաններում ապահովվում են էներգաարդյունավետ և անվտանգ պայմաններ:
Բազմաբնակարան բնակելի շենքերում քաղաքացիների անվտանգությունն ապահովելու նպատակով մուտքերի դռներին տեղադրվում են գաղտնագրով փականներ: Հանձնարարվել է համատիրություններին հորդորել, որ բնակիչների հետ սերտ գործակցությամբ գործընթացն ակտիվացնեն: Մայրաքաղաքում առկա 13123 մուտքից 6814-ում բացակայում են փականները:

В Ереване по программе энергоэффективности ремонтируют 10 детских садов
Реализуются масштабные проекты по модернизации систем освещения в станционных комплексах Ереванского метрополитена и на прилегающих к станциям территориях. В ходе очередного рабочего совещания было сообщено, что станция «Площадь Республики» и прилегающие к ней территории уже оборудованы новыми и современными фонарями.
В целях обеспечения максимально оперативного и быстрого обслуживания в зонах обслуживания граждан всех административных районов установлены POS-терминалы. Следует отметить, что граждане могут осуществлять платежи по налогу на недвижимость и налог на имущество транспортных средств в зонах обслуживания административных районов через карточную систему.
В целях правильной организации ухода за зелеными насаждениями в Ачапнякском административном районе в этом году будет внедрена новая система орошения и построена новая насосная станция.
В 2023 году будет реализован экологический проект по строительству водоочистных сооружений Гетара. Разработан проект в соответствии с техническим заданием, конструкция будет исключительной по своим возможностям.
Рядом с памятниками Еревана будут размещены специальные таблички с информацией о памятниках культуры. Процесс осуществляется совместно с Министерством образования и культуры РА. В рамках проекта будет составлен список памятников, отобраны эскизные варианты вывесок, разработаны трехъязычные тексты.
В столице ведется строительство участка дороги Бабаджанян-Аштарак по международным кредитным программам. Работы по благоустройству также ведутся на 1-километровом участке улицы Бабаджаняна – шоссе Аргаванди.
В рамках программы энергоэффективности Еревана в настоящее время строятся 10 детских садов. В рамках проекта в дошкольных учреждениях обеспечиваются энергоэффективные и безопасные условия.
В целях обеспечения безопасности граждан в многоквартирных жилых домах на входных дверях устанавливаются кодовые замки. Поручено призвать  активизировать процесс в тесном взаимодействии с жильцами. Из 13 123 подъездов столицы 6 814 не имеют замков.