Երևանի «Շտապբուժօգնության» ծառայության ավտոհավաքակայանն ամբողջությամբ թարմացվել է
Երևանի շտապօգնության ավտոհավաքակայանն ամբողջությամբ թարմացվել է: 50 նոր, ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած մեքենաները կփոխարինեն նախկին շարժակազմերն ու արդեն այսօրվանից կսպասարկեն քաղաքացիներին:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը, քաղաքապետարանի աշխատակազմի առողջապահության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատր Յակով Ասատրյանը «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանի ուղեկցությամբ շրջել և բուժաշխատողների հետ ծանոթացել են շարժակազմերի հնարավորություններին:
«Բացի այն, որ ստացել ենք նոր մեքենաներ, նաև սարք-սարքավորումների ցանկը համալրվեց, այսինքն՝ այսուհետ մեր բուժաշխատողները լրացուցիչ գործիքակազմ ունեն՝ աշխատանքն ավելի որակյալ և արագ կազմակերպելու ու դրանով իսկ կանչի միջին տևողությունը կրճատելու», - ընդգծել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը:
«Ընդհանուր առմամբ ձևավորվում է 50 բրիգադ: Հնամաշ մեքենաները փոխարինվում են նորերով, ինչն ավելի է մեծացնում դրանց արագությունն ու հասանելիությունը»,- նշել է Երևանի «Շտապբուժօգնություն» ՓԲԸ տնօրեն Թագուհի Ստեփանյանը:
50 շարժակազմից 38-ը Ճապոնիայի կառավարության նվերն է Հայաստանին:  Մյուս 12 մեքենան տրամադրել է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
Շտապօգնության ծառայությունն ամեն օր սպասարկում է ավելի քան 750 կանչ, տոն օրերին՝ մինչև անգամ 1200: Շարժակազմի թարմացումն ու վերազինումը շտապօգնության ծառայությունում միակ բարեփոխումը չէ:
«Նաև ընթացքում է ենթակայանների վերանորոգումն ու վերազինումը: Այս տարի կվերանորոգվի գլխամասը: Ամփոփելով նաև նախորդ տարին՝ ասեմ, որ բոլոր ենթակայաններում հոսանքի անկախ գեներատորներ են  տեղադրվել, ինչի շնորհիվ արտակարգ դեպքերում ծառայությունն ամբողջությամբ կկարողանա իր գործն անել»,-ընդգծել է Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Գևորգ Սիմոնյանը:
«2023թ. բյուջեով հաստատվել է Երևանի շտապբուժօգնության ծառայության կրտսեր և միջին բուժանձնակազմի աշխատավարձի 20 տոկոսով բարձրացումը: Հետագայում ևս նախատեսված է ավագ բուժաշխատողների աշխատավարձի ավելացում»,-հավելել է առողջապահության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Յակով Ասատրյանը:
Բնակչության առողջության պահպանումն ու առողջապահության ոլորտի բարեփոխումները քաղաքային իշխանության համար առաջնային կարևորության են: Առաջիկայում նախատեսված են մի շարք այլ ծրագրեր, որոնք էապես կբարելավեն քաղաքացիներին մատուցվող ծառայությունների որակը:

Автопарк службы «Скорая помощь» в Ереване полностью обновлен
Ереванский автопарк скорой помощи полностью обновлен. 50 новых автомобилей, оснащенных современным оборудованием, заменят старые машины и с сегодняшнего дня будут обслуживать горожан.
Заместитель мэра Еревана Геворг Симонян, исполняющий обязанности начальника управления здравоохранения мэрии Яков Асатрян в сопровождении директора ЗАО «Скорая медицинская помощь» Тагуи Степанян осмотрели и ознакомились с возможностями подвижного состава с медицинскими работниками.
«Помимо того, что мы получили новые автомобили, пополнился и перечень оборудования, то есть отныне у наших медработников есть дополнительные инструменты для более качественной и быстрой организации работы, за счет чего сокращается средняя продолжительность вызова. ", - подчеркнул заместитель мэра Еревана Геворг Симонян.
«Всего сформировано 50 бригад. Старые автомобили заменяются новыми, что еще больше увеличивает их скорость и доступность", - сказала директор ереванского ЗАО "Скорая помощь" Тагуи Степанян.
38 из 50 подвижных составов являются подарком правительства Японии Армении. Остальные 12 автомобилей предоставило Министерство здравоохранения РА.
Ежедневно служба скорой помощи принимает более 750 вызовов, в праздничные дни до 1200. Обновление и техническое перевооружение подвижного состава — не единственная реформа службы скорой помощи.
«Также ведется ремонт и техническое перевооружение подстанций. Штаб-квартира будет отремонтирована в этом году. Подводя итоги прошлого года, должен сказать, что на всех подстанциях были установлены автономные генераторы, благодаря которым служба сможет выполнять свою работу в экстренных случаях ", - подчеркнул заместитель мэра Еревана Геворг Симонян.
"В 2023 г. в бюджете утверждено 20-процентное увеличение заработной платы младшего и среднего медперсонала службы скорой помощи Еревана. В дальнейшем также планируется повысить заработную плату старших медицинских работников", - добавил исполняющий обязанности начальника управления здравоохранения Яков Асатрян.
Сохранение здоровья населения и реформирование сферы здравоохранения имеют первостепенное значение для правительства города. В ближайшее время запланирован ряд других программ, которые позволят значительно улучшить качество предоставляемых гражданам услуг.