Վերաբացվել է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով հիմնանորգված հ. 71 մանկապարտեզը (ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐ)
Երևանում շուրջ 360 փոքրիկների առջև հիմնանորոգումից հետո դռները բացեց հ. 71 մանկապարտեզը: 1980-ական թվականներին հիմնադրված նախակրթարանը հերթականն ու ամենաընդարձակներից է, որ ընդգրկված է Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրում: Երեխաների համար ստեղծված պայմաններին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինի ու ծրագրի աջակից և գործընկեր մյուս կառույցների ներկայացուցիչների հետ ծանոթացել են Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը, քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը և փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Եվրամիության հետ բավականին լավ աշխատանք է ստացվում բոլոր ուղղություններով և, կարծում եմ, որ այն նախանշած ծրագրերը, որոնք պետք է իրագործենք, բավականին հեշտությամբ առաջ կընթանան: Սա այս տարվա երկրորդ մանկապարտեզն է, որ բացում ենք, առաջիկայում նոր մանկապարտեզների բացումներ ևս կունենանք: Մենք կապահովենք հարմարվետ ու տաք միջավայր մեր երեխաների համար, ծնողները կլինեն ավելի հանգիստ: Կարծում եմ, որ այս ծրագրով մենք հնարավորություն կունենանք մոտակա 2-3 տարվա ընթացքում Երևանի քաղաքապետարանի ենթակայության բոլոր մանկապարտեզները հիմնանորոգել՝ ստեղծելով բարենպաստ միջավայր մեր երեխաների զարգացման համար»,- նշել է Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը:
Կարևոր այս նախագծի ընդհանուր արժեքը շուրջ 15 միլիոն եվրո է: Այն ֆինանսավորվում է Եվրոպական ներդրումային բանկից, Արևելյան եվրոպայի էներգախնայողության և շրջակա միջավայրի գործընկերության հիմնադրամից, Կանաչ կլիմայի հիմնադրամից, և Երևան համայնքի բյուջեից: Այս մանկապարտեզի վերակառուցման արժեքը շուրջ 552 մլն ՀՀ դրամ է:
«E5P ծրագիրը լավագույնս ներկայացնում է այն հաջողված գործակցությունը, որ  ունենք այս տարիների ընթացքում: Մեր տարբեր գործընկերների, դոնոր հանրության և տեղական պատկան մարմինների հետ համատեղ կարողացել ենք իրագործել էներգաարդյունավետության բազմաթիվ միջոցառումներ, որոնք տարբեր ոլորտներ են ընդգրկում. մանկապարտեզների հիմնանորոգում, «կանաչ» ավտոբուսների ձեռք բերում, կոշտ թափոնների կառավարում»,- նշել է ՀՀ-ում Շվեդիայի թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնը:
«Սա տնտեսական ներդրումային պլանի ուղենիշերից մեկն է, և մենք, ըստ էության, շարունակելու ենք ներդրումներ անել ավելի կանաչ, էներգաարդյունավետ միջավայր ձևավորելու նպատակով, որը ենթադրում է ընդգրկուն ծրագրեր: Մենք նախատեսում ենք ընդլայնել մեր գործակցությունը  Երևանի քաղաքապետարանի հետ: Ուզում ենք անել ամեն ինչ, որպեսզի Երևանը դառնա ավելի լավ տեղ քաղաքացիների համար»,- ընդգծել է Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
2021թ. մեկնարկած ծրագիրը հիմնովին փոխեց միջավայրն ու շենքային պայմանները: Մանկապարտեզում ստեղծվել են ոչ միայն էներգաարդյունավետ, լուսավոր, գունավոր, այլև անվտանգ պայմաններ: Տեղադրվել են էներգաարդյունավետությանը միտված սարքավորումներ, արևային ֆոտովոլտային վահանակներ, լեդ լուսատուներ, փոխվել են նաև դռներն ու լուսամուտները, տանիքի պատերի ջերմամեկուսացում, ինչի շնորհիվ կնվազեն հանրային շենքերի էներգետիկ սպասարկման ծախսերը, ինչպես նաև կնվազի CO2 գազի արտանետման ծավալը: Որպես կարևոր բաղադրիչ, առանձնակի ուշադրություն է դարձվել նաև շենքի սեյսմիկ  ամրակայմանը:
«Շատ կարևոր է, որ այս մանկապարտեզը հիմնանորոգվել է որոշակի չափանիշներով և առաջին հերթին, կարելի է ասել, որ այս նախագիծը կրթության մասին է և ոչ միայն շենքը հիմնանորոգելու, որովհետև մենք նոր տեսակի միջավայր ենք ստեղծում մեր երեխաների համար, փորձում ենք նաև այդ կրթական բաղադրիչը ներառել ծրագրերում, որտեղ երեխաները սկսում են ավելի խորքային հասկանալ, թե ինչ է նշանակում շրջակա միջավայր, ինչ է նշանակում վնաս չհասցնել շրջակա միջավայրին: Սա հաջողված այն ծրագրերից է, որի շարունակականությունը պետք է ապահովենք»,- նշել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Մեր նպատակն այն է, որ երեխաները կարողանան նման անվտանգ և էներգաարդյունավետ միջավայրում խաղալ ու կրթվել: Մեր կլիմայական բանկի բոլոր միջոցառումները միտված են կլիմայի և մեր մոլորակի պաշտպանությանը և մեր համագործակցությունը Երևանի քաղաքապետարանի հետ ապագայում ևս նախատեսում ենք շարունակել»,- նշել է Եվրոպական ներդրումային բանկի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային ներկայացուցչության ղեկավար Մաչիեյ Չուրանը:
Գործընկեր կառույցների աջակցությամբ Երևանի էներգաարդյունավետության ծրագրով առաջիկա տարիներին ևս համայնքային մի շարք մանկապարտեզներ, ինչպես նաև պոլիկլինիկաներ կհիմնանորոգվեն: Հանդիավոր արարողության ժամանակ մրցույթում հաղթած կապալառու կազմակերպության հետ ստորագրվել են նախակրթարանների ու պոլիկլինիկաների հիմնանորոգման պայմանագրերը:
«Բոլոր այն մանկապարտեզները, որոնք որոշակի գրագետ չափորոշիչներով ի սկզբանե պլանավորված նախագծեր են ունեցել, միշտ հաջող հիմնանորոգում են ստանում: Շուտով ունենալու ենք ևս մեկ ծրագիր՝ ի շարունակություն այս ծրագրերի, որտեղ 30 մանկապարտեզ և 6 պոլիկլինիկա նույն այս մեթոդով ու չափորոշիչով նորոգվելու են, դառնալու են էներգաարդյունավետ, ավելի քիչ էներգիա են ծախսելու, և ավելի հարմարավետ են դառնալու»,- նշել է  Տիգրան Ավինյանը:
Մինչ երկրորդ փուլի մեկնարկը՝ նախագծի 1-ին փուլով նախատեսված է 12 մանկապարտեզի հիմնանորոգում և ևս 3-ի վերակառուցում: Հ. 71-ն այս ծրագրով վերանորոգված 4-րդ մանկապարտեզն է:

Отремонтированный по Ереванской программе энергоэффективности детский сад №. 71 открыл свои двери (ФОТО)
В Ереване перед примерно 360 детьми после капитального ремонта открыл свои двери детский сад № 71. Основанное в 1980-х годах дошкольное учреждение является очередным и одним из самых комплексных дошкольных учреждений, включенных в программу энергоэффективности Еревана. Мэр Еревана Грачья Саргсян, первый заместитель мэра Левон Ованнисян и заместитель мэра Тигран Авинян ознакомились с условиями, созданными для детей, с главой Представительства Европейского Союза в Армении, послом Андреа Викторин и представителями других поддерживающих и партнерских структур проекта .
«Работа с Европейским Союзом идет достаточно хорошо по всем направлениям, и я думаю, что намеченные программы, которые нам необходимо реализовать, пройдут достаточно легко. Это второй детский сад, который мы открываем в этом году, и в ближайшее время у нас появятся новые детские сады. Мы обеспечим нашим детям комфортную и теплую обстановку, родителям будет спокойнее. Я думаю, что с помощью этой программы у нас будет возможность в ближайшие 2-3 года капитально отремонтировать все детские сады мэрии Еревана, создав благоприятную среду для развития наших детей », - сказал мэр Еревана Грачья Саргсян.
Общая стоимость этого важного проекта составляет около 15 миллионов евро. Его финансируют Европейский инвестиционный банк, Восточно-Европейский фонд энергосбережения и экологического партнерства, Зеленый климатический фонд и бюджет мэрии Еревана. Стоимость реконструкции этого детского сада составляет около 552 млн драмов.
«Программа E5P лучше всего отражает успешное партнерство, которое у нас было на протяжении многих лет. Вместе с нашими различными партнерами, сообществом доноров и местными властями мы смогли реализовать множество мер по повышению энергоэффективности, которые охватывают различные области, капитальный ремонт детских садов, приобретение «зеленых» автобусов, обращение с твердыми отходами », - сказал Чрезвычайный и Полномочный Посол Королевства Швеция в Армении Патрик Свенссон.
« Это одна из отличительных черт плана экономических инвестиций, и мы по существу продолжим инвестировать в создание более экологичной и энергоэффективной среды, что влечет за собой комплексные проекты. Мы планируем расширить наше сотрудничество с мэрией Еревана. Мы хотим сделать все, чтобы Ереван стал лучшим местом для граждан ", - подчеркнула глава делегации Европейского Союза в Армении, посол Андреа Викторин.
Запущенная в 2021 году программа коренным образом изменила окружающую среду и условия застройки. В детском саду созданы не только энергоэффективные, яркие, красочные, но и безопасные условия. Установлено энергоэффективное оборудование, солнечные фотоэлектрические панели, светодиодное освещение, также заменены двери и окна, теплоизоляция стен кровли, благодаря чему снизятся затраты на энергетическое обслуживание общественных зданий, а также объем выбросов газа СО2 . В качестве важной составляющей особое внимание было также уделено сейсмостойкости здания.
«Очень важно, что этот детский сад отремонтирован по определенным стандартам, и в первую очередь можно сказать, что это проект об образовании, а не только о ремонте здания, потому что мы создаем новую среду для наших детей. , мы также стараемся включать ту образовательную составляющую в программы, где дети начинают глубже понимать, что такое окружающая среда, что значит не навредить окружающей среде. Это одна из успешных программ, преемственность которой мы должны обеспечить ", - сказал заместитель мэра Еревана Тигран Авинян.
«Наша цель состоит в том, чтобы дети могли играть и учиться в такой безопасной и энергоэффективной среде. Все меры нашего климатического банка направлены на защиту климата и нашей планеты, и мы планируем продолжить наше сотрудничество с мэрией Еревана и в будущем », - сказал глава регионального офиса Европейского инвестиционного банка на Южном Кавказе Мацей Чуран.
При поддержке партнерских структур ряд общественных детских садов, а также поликлиник в ближайшие годы будут капитально отремонтированы в рамках программы энергоэффективности Еревана. В ходе торжественной церемонии были подписаны договоры на капитальный ремонт дошкольных учреждений и поликлиник с подрядной организацией, победившей в конкурсе.
« Все те детские сады, у которых с самого начала были запланированы проекты с определенными грамотными стандартами, всегда получают успешный капитальный ремонт. Скоро у нас будет еще одна программа, в продолжение этих программ, где 30 детских садов и 6 поликлиник будут отремонтированы по той же методике и стандарту, они станут энергоэффективными, будут тратить меньше энергии и станут более комфортными" ,  — сказал Тигран Авинян.
До начала второй очереди в рамках 1-й очереди проекта планируется капитальный ремонт 12 детских садов и реконструкция еще 3-х. 71 -й сад – 4-й по счету детский сад, отремонтированный по этой программе.