Քաղաքապետարանն աջակցում է մշակութային միջոցառումներին. Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը հայտարարել է, որ քաղաքապետարանի գործունեության կարևոր բաղադրիչ է մշակույթի ոլորտը:
Նա անդրադարձել է Ամանորի տոնակատարության կազմակերպչական աշխատանքներին. «Շատ է շրջանառվել լուսավորության աշխատանքների թեման, բայց նաև հսկայածավալ աշխատանք է տարվել Հանրապետության հրապարակում և Երևանի 2750-ամյակի պուրակում համերգային ծրագրերի և ամանորյա գեղարվեստական ձևավորման ուղղությամբ: Այս համերգները, տոնական լուսավորության և ամանորյա տոնավաճառի հետ մեկտեղ, իրական տոնական մթնոլորտ են ստեղծել մեր երեխաների, պատանիների, քաղաքի հյուրերի համար»:
Ավինյանը շեշտել է, որ քաղաքապետարանը աջակցում է նաև մեր քաղաքում տեղի ունեցող տարբեր մշակութային միջոցառումներին. «Այս եռամսյակում, թերևս, նշանակալի է «Արամ Խաչատրյան» միջազգային երաժշտական փառատոնը, որը կարևոր իրադարձություն է Երևանի մշակութային կյանքում:
Ի հավելումն կատարվող վերանորոգման աշխատանքներին, մեծ ներդրում ենք կատարել նաև Մհեր Մկրտչյանի անվան արտիստական թատրոնի տեխնիկական վերազինման համար՝ շուրջ 290 մլն դրամ: Այս գործընթացի մրցութային փուլն արդեն ավարտել ենք, և հաջորդ տարի կունենանք ամբողջությամբ վերանորոգված և տեխնիկապես հագեցած թատրոն»:
Ավինյանը տեղեկացրել է, որ մայրաքաղաքի երաժշտական դպրոցների համար ձեռք է բերվել ավելի քան 100 երաժշտական գործիք։ Քաղաքապետարանի ենթակայությամբ գործում է 25 երաժշտական դպրոց, ուսանում է ավելի քան 8.300 աշակերտ. «Այս դպրոցների համար բոլորովին վերջերս ձեռք է բերել ավելի քան 100 երաժշտական գործիք: Ավելի քան 50 երաժշտական գործիք էլ ձեռք է բերվել Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համար: Հաջորդ տարի մենք նախատեսել ենք այս դպրոցներում ներդնել ավարտական քննությունների համակարգ, ինչը կնպաստի երաժշտական կրթության արդյունավետ գնահատմանը և շրջանավարտների մասնագիտական առաջխաղացմանը»:
Ավինյանը վստահեցրեց, որ 2023-ին անդրադառնալու են նաև գրադարաններին․ «Շարունակելու և ավարտին ենք հասցնելու գրադարաններում միասնական տեղեկատվական համակարգի ներդրումը: Աննախադեպ միջոցներ ենք հատկացնելու գրքային ֆոնդերի համալրման համար (40 մլն դրամ)»։

Yerevan Deputy Mayor Tigran Avinyan stated that the sphere of culture is an essential component of the municipality's activity.
He referred to the organizational work of the New Year celebration, "The topic of lighting works has been discussed a lot, but also a huge amount of work has been done in the direction of concert programs and New Year's art decoration in Republic Square and Yerevan's 2750th anniversary park. These concerts, together with the festive lighting and the New Year's fair, created a real festive atmosphere for our children, young people, and guests of the city."
Avinyan emphasized that the municipality also supports various cultural events in our city, "In this quarter, perhaps, the international music festival "Aram Khachatryan" is significant, which is an essential event in the cultural life of Yerevan.
In addition to the renovation works, we also made a significant investment for the technical re-equipment of the art theater named after Mher Mkrtchyan, about 290 million drams. We have already completed the tender stage of this process, and next year we will have a completely renovated and technically equipped theater."
Avinyan stated that more than 100 musical instruments were purchased for the capital's music schools. Twenty-five music schools operate under the municipality's authority, and more than 8,300 students study there, "More than 100 musical instruments have recently been acquired for these schools. More than 50 musical instruments were purchased for the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports of Artsakh. Next year, we plan to introduce a system of final exams in these schools, which will contribute to the effective evaluation of music education and the professional advancement of graduates."
Avinyan assured that in 2023 they would also address libraries, "We will continue and complete the introduction of a unified information system in libraries. We will allocate unprecedented funds to replenish book funds (40 million drams)."