Հրազդանի կիրճում լայնամասշտաբ աշխատանքներ են կատարվելու. Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ներկայացրել է մայրաքաղաքում կանաչապատման և բնապահպանության ոլորտներում իրականացվող աշխատանքները։ Ըստ նրա՝ վերջին եռամսյակում իրականացվել է 11 հզ․ ծառի էտում. «Սա անհրաժեշտ և պարբերական գործընթաց է, որն ապահովում է ինչպես ծառների առողջությունը, այնպես էլ հետիոտների և վարորդների անվտանգությունը:
Ավելի քան 10 հա մակերեսում կատարվել են անտառտնկման աշխատանքներ Ծիծեռնակաբերդի և Սարալանջի հատվածներում: Ընդհանուր առմամբ տնկվել է շուրջ 5 հզ․ ծառ։
Նոր և առկա ծառների և տնկիների անխափան սնուցումն ապահովելու նպատակով 2023 թվականին նախատեսված է իրականացնել ոռոգման համակարգի 25 հզ․ գծամետր վերանորոգման, արդիականացման և կառուցման աշխատանք»:
Ավինյանը նշել է, որ հաջորդ տարի լայնամասշտաբ աշխատանքներ են կատարվելու Հրազդանի կիրճում. «Այստեղ ջրային և հարակից կանաչ տարածքներում կուտակված է 9 հզ. մ³ աղբ: Այն ամբողջությամբ կմաքրվի, և կտեղադրվեն նոր աղբահավաք պատնեշներ:
Հրազդան գետը և կիրճը Երևանի բնական խորհրդանիշերից մեկն է և քաղաքացիների հանգստի սիրելի վայրերից մեկը: Նշված աշխատանքներին զուգահեռ մենք նախատեսում ենք այս գոտուն բնության պահպանվող տարածքի կարգավիճակ տալ: Հրազդանի գեղատեսիլ կիրճը պետք է վերադարձնի ասոցացումը հանգստավայրի, այլ ոչ՝ ռեստորանների հետ»:

В Разданском ущелье будут проведены масштабные работы. Тигран Авинян (ВИДЕО)
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян представил работы в сфере озеленения и защиты окружающей среды в столице. По его словам, в прошлом квартале было проведено 11 тыс. обрезок деревьев. «Это необходимый и периодический процесс, обеспечивающий как здоровье деревьев, так и безопасность пешеходов и водителей.
Работы по облесению проведены на площади более 10 га на участках Цицернакаберд и Сараландж. Всего было посажено около 5 га. деревьев.
Для обеспечения бесперебойного питания новых и существующих деревьев и саженцев в 2023 году планируется внедрить 25 тыс. м. оросительной системы. ремонт колеи, модернизация и строительные работы».
Авинян отметил, что в следующем году в Разданском ущелье будут проведены масштабные работы. «Здесь в водных и прилегающих к ним зеленых зонах скопилось 9 тысяч. м³ мусора. Его полностью расчистят и установят новые барьеры для мусора.
Река и ущелье Раздан – один из природных символов Еревана и одно из излюбленных мест отдыха горожан. Наряду с указанными работами мы планируем придать этой зоне статус особо охраняемой природной территории. Живописное ущелье Раздана должно вызывать ассоциации с курортом, а не с ресторанами».