«Նախատեսվում է հիմնովին փոխել տրանսպորտային համակարգը». Նուարդ Վարդանյան
Radar Armenia-ի հետ զրույցում Երևանի ավագանու քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Նուարդ Վարդանյանն ամփոփել է անցած 2022 թվականը։
-Ըստ Ձեզ՝ Երևանի համար ինչպիսի՞ տարի էր 2022 թվականը։
-Գլոբալ՝ տարին գնահատում եմ դրական, որովհետև շատ ծրագրերի սկիզբ դրվեց։ Օրինակ կարող եմ բերել մետրոյի նոր կայարանի կառուցումը, որի մրցույթի նախագծի համար արդեն 700 միլիոն դրամ է ծախսվել։ Սա նշանակում է, որ 2023 թվականին արդեն կառուցապատման մրցույթ կհայտարարենք։ Փաստացի ինչ-որ քայլեր արվել են, որը դրական եմ գնահատում։ Ցավոք, երկարաժամկետ ծրագրերը քաղաքացու աչքը չեն զարնում։ Սրանք այն փոփոխություններն են, որոնք մի քանի տարուց տեսանելի կլինեն։
-Հանրությանը շատ է անհանգստացնում տրանսպորտի բարեփոխումները։ Այս մասով ի՞նչ է արվել, և ի՞նչ սպասել 2023-ին։
-2018 թվականից հետո, երբ մեր քաղաքական թիմը եկավ իշխանության, կառավարության կողմից առաջարկություն էր եղել պարոն Մարությանին, որ ծրագիրը երկարաժամկետ անենք և հիմնովին փոխենք տրանսպորտային համակարգը։ Բայց այն ժամանակ նա նախընտրեց ավելի արագ ճանապարհով գնալ և մասամբ փորձել լուծել հարցը։ Իմ կարծիքով՝ դա չստացվեց, որովհետև խնդիրը արդի է մինչ օրս։ Իսկ հիմա գիտեմ, որ այժմ նպատակ կա՝ կառավարության աջակցությամբ զուգահեռաբար աշխատելու, որովհետև քաղաքային բյուջեն, բնականաբար, բավարար չէ այդ ահռելի ծավալի աշխատանքը կատարելու համար։ Նախատեսվում է հիմնովին փոխել ամբողջ տրանսպորտային համակարգը և կարգավորել հարցը։
-Կա՞ն այլ հարցեր ու խնդիրներ, որ 2023-ին է նախատեսվում լուծել։
-Քանի որ ես Երևանի ավագանու քաղաքաշինության և հողօգտագործման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն եմ, այս մասով ասեմ, որ մեկ հարց ԱԺ-ում դրվեց օրենքի փոփոխության՝ կիսակառույցների գույքահարկի բարձրացման հետ կապված, որը բերելու է կարգավորման, որովհետև Երևանում բազմաթիվ կիսակառույցներ կան։ Հնարավորություն կլինի կիսակառույցի սեփականատիրոջից ամբողջությամբ գանձել գույքահարկ, որն այսօր բյուջե չի մտնում։ Երկրորդ՝ քաղաքի էսթետիկ տեսքը, և երրորդ՝ այդ կառույցների չշահագործելը և կիսակառույց վիճակը «ապահովում է» քաղաքի փոշին  ու կեղտը։ Վստահ եմ, որ 2023-ին այս ոլորտն էլ կկարգավորվի։

В беседе с Radar Armenia председатель постоянной комиссии по градостроительству и землепользованию Совета старейшин Еревана, член фракции «Мой шаг» Нуард Варданян подвела итоги прошедшего 2022 года.
- На ваш взгляд, каким был 2022 год для Еревана?
- В глобальном масштабе я оцениваю год положительно, потому что было запущено много программ. В качестве примера, могу привести строительство новой станции метро, на которое уже потрачено 700 млн драмов. Это значит, что в 2023 году мы объявим тендер на строительство. Были предприняты некоторые реальные шаги, которые я оцениваю положительно. К сожалению, долгосрочные планы не бросаются в глаза горожанину. Это те изменения, которые будут видны через несколько лет.
- Общественность очень волнует транспортная реформа. Что сделано в этом плане и чего ждать в 2023 году?
- После 2018 года, когда к власти пришла наша политическая команда, было предложение от правительства господину Марутяну сделать программу долгосрочной и кардинально изменить транспортную систему. Но затем он выбрал более быстрый путь и попытался частично решить проблему. На мой взгляд, не получилось, потому что проблема актуальна и по сей день. И теперь я знаю, что сейчас есть цель работать параллельно при поддержке правительства, потому что бюджета города, естественно, не хватает на выполнение такого огромного объема работ. Планируется в корне изменить всю транспортную систему и решить вопрос.
- Есть ли другие вопросы и проблемы, которые планируется решить в 2023 году?
- Поскольку я являюсь председателем постоянной комиссии по вопросам градостроительства и землепользования Совета старейшин Еревана, должна сказать, что в Национальном Собрании был поднят вопрос, касающийся изменения закона, повышения налога на имущество недостроенных домов, что приведет к регулированию вопроса , потому что в Ереване много полупостроенных домов. С собственника недостроенного дома можно будет взыскать налог на имущество в полном объеме, который сегодня не зачисляется в бюджет. Во-вторых, эстетический вид города, в-третьих, неиспользуемое и полупостроенное состояние этих сооружений «обеспечивает» городскую пыль и грязь. Уверена, что в 2023 году этот сектор тоже будет регулироваться.