1-2 տարում տրանսպորտային ամբողջ ռեֆորմի 80-90 տոկոսը ավարտին հասցված կլինի. Տիգրան Ավինյան (ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ)
Մայրաքաղաքի հիմնական փողոցներում ավտոբուսների առանձնացված գծեր ունենալու մտադրություն կա, նախագծման աշխատանքներն, ամենայն հավանականությամբ, կմեկնարկեն հաջորդ տարի: Ինչ վերաբերում է մետրոյի նոր՝ Աջափնյակի կայարանի կառուցմանը, փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը վստահեցնում է՝ դա այն ծրագիրը չէ, որ պետք է երազանք մնա Երևանի համար, ամբողջական նախագիծը կլինի հաջորդ տարի, որին կհետևեն կառուցման աշխատանքները: Տրանսպորտային ամբողջական ռեֆորմի 80-90%-ը 1-2 տարում ավարտին հասցված կլինի: Ավինյանն այս և այլ հարցերի վերաբերյալ մանրամասներ է ներկայացրել «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում:
«Այն տրանսպորտային ցանցը, որ այս պահի դրությամբ սպասարկում է Երևանին, մեղմ ասած, բավարար չէ, սպասարկման համար: Նոր ավտոբուսների գնումները որոշ չափով այդ ծանրաբեռնվածությունը կմեղմեն»,-ասաց Ավինյանը՝ հիշեցնելով սպասվող նոր խմբաքանակների մասին:
Սակայն փոխքաղաքապետն ընդգծեց, որ միայն ավտոբուսները չեն տրանսպորտային համալիր խնդիր: Դա, բացի որակյալ ավտոբուսներից և նրանց սպասարկումից, ենթադրում է քաղաքի հիմնական պողոտաներում ավտոբուսի առանձնացված գծեր, հարմարեցված կանգառներ, կանգառասրահներ, էլեկտրոնային չվացուցակներ կանգառներում, մետրոյի և մնացյալ տրանսպորտային ցանցի համադրում և տոմսային միացյալ համակարգ: Այս բոլոր բաղադրիչները միասին դառնում են տրանսպորտային ամբողջական ռեֆորմ:
Իսկ թե վերոնշյալ բաղադրիչները երբ կլինեն, Ավինյանն ասաց. «Ավտոբուսների ներկրման և գործող ավտոբուսային պարկի նորոգման տեսանկյունից հաջորդ տարի գրեթե 90%-ով խնդիրը լուծած կլինենք: Այս պահի դրությամբ ունենք հայտարարված մրցույթ միասնական տոմսային համակարգի համար: Այս պահին նախագծում ենք Աջափնյակի մետրոյի կայարանը: Ավտոբուսների առանձնացված գծերի վերաբերյալ արդեն իսկ իրականացված մի քանի քննարկում ունենք: Հաջորդ տարի,կարծում եմ, կսկսենք նախագծման աշխատանքները: Տարբեր ժամանակամիջոցներում տարբեր լուծումներ կներդրվեն: Բայց հիմնականում 1-2 տարում ամբողջ ռեֆորմի 80-90%-ը ավարտին հասցված կլինի: Եվ միայն մետրոյի կայարանն է, որի կառուցումը կպահանջի նվազագույնը 4 տարի»:
Մետրոյի և մնացած տրանսպորտային ցանցի համադրումը տեղի է ունենալու հաջորդ տարվանից սկսած:
Երկար տարիներ խոսվում է մետրոյի նոր կայարանի կառուցման մասին: Ավինյանը շեշտեց՝ այս տարի է միայն, որ գործնական քայլ է արվել այս ուղղությամբ: Նա նկատեց՝ մետրոյի Աջափնյակի կայարանի կառուցման հետ կապված՝ մարդկանց մոտ թերահավատություն կա: «Կառուցվելու է վստահաբար: Նախագծին արդեն իսկ մոտավորապես 750 մլն դրամ ենք հատկացրել: Մենք ամբողջական նախագիծն արդեն հաջորդ տարի ունենալու ենք: Եվ այդ նախագծով, իհարկե, կառավարության աջակցությամբ, սկսելու ենք կառուցման աշխատանքները: Մենք ենթակառուցվածքների տեսանկյունից 2018 թվականից շատ մեծ ծավալի ծրագրեր ենք իրականացրել: Եվ վստահեցնում եմ՝ մետրոյի կայարանն այն ծրագիրը չէ, որ պետք է Երևանի համար երազանք մնա»,-ասաց փոխքաղաքապետը։
Անդրադառնալով քաղաքում պարբերաբար տեղի ունեցող ինքնակամ կառույցների ապամոնտաժման աշխատանքներին և հարցին՝ արդյոք բոլո՞ր ինքնակամ կառույցներն են ապամոնտաժվելու, Ավինյանն ասաց. «Այստեղ պետք է գանք նպատակներից: Եթե մենք անկանոն, ուղղակի բոլոր ինքնակամ կառույցները քանդելու լինենք, կստացվի, որ մարդկանց տներ ենք քանդելու, որոնք չեն գրանցվել»:
Փոխքաղաքապետը վստահեցրեց՝ առաջնահերթությունը տալիս են այն կառույցներին, որ հասարակական տարածքներ՝ մայթեր, այգիներ են զավթել, փչացնում են քաղաքի ճարտարապետական տեսքը: Դա  հավասարապես վերաբերում է բոլոր վարչական շրջաններին: Փոխքաղաքապետն ընդգծում է՝ հանրային տարածքները, մասնավորապես կանաչ տարածքները, վերադարձնում են հանրությանը:
Ավինյանը նկատեց՝ նաև կլինի քննադատություն, սակայն նույնիսկ մարդիկ, որոնք շահագործում են այդ կրպակները, հասկանում են, որ վաղ, թե ուշ պետք է այդ օրը գա: «Այդ օրերն եկել են արդեն, որ հանրային տարածքները պետք է մաքրվեն»,-նշեց նա:
Երևանի տոնական լուսավորության, պատմամշակութային արժեք ունեցող շենքերի, գարնանը սպասվող վերականգնողական աշխատանքների, ավագանու սպասվող ընտրությունների, ոչ պաշտոնական քարոզարշավ սկսելու մեղադրանքների և շատ այլ հարցերի մասին մանրամասները՝ հարցազրույցում:

За 1-2 года будет завершено 80-90 процентов всей транспортной реформы. Тигран Авинян (АРМЕНПРЕСС)
Есть намерение сделать отдельные полосы для автобусов на центральных улицах столицы, работы по проектированию, скорее всего, начнутся в следующем году. Что касается строительства новой станции метро «Ачапняк», то вице-мэр Тигран Авинян уверяет, что это не проект, который должен оставаться мечтой Еревана, проектные работы будут завершены в следующем году, после чего последуют строительные работы. Полная транспортная реформа на 80-90% будет завершена за 1-2 года. Подробности по этому и другим вопросам Авинян представил в беседе с " Арменпресс ".
« Транспортная сеть, обслуживающая Ереван в настоящее время, мягко говоря, недостаточна для обслуживания. Закупка новых автобусов несколько смягчит это бремя ", - сказал Авинян, напомнив об ожидаемых новых партиях.
Однако вице-мэр подчеркнул, что только автобусы — не решат транспортные проблемы. Помимо качественных автобусов и их обслуживания, подразумевается выделение автобусных полос на основных проспектах города, адаптирование остановок, электронное расписание на остановках, интеграция метро и остальной транспортной сети, единая система продажи билетов. Все эти составляющие вместе составляют полноценную транспортную реформу.
Что касается того, когда будут доступны вышеуказанные компоненты, Авинян сказал. «С точки зрения импорта автобусов и ремонта существующего автобусного парка в следующем году мы решим почти 90% проблемы. На данный момент мы объявили тендер на единую билетную систему. Мы проектируем станцию ​​метро «Ачапняк». У нас уже было несколько дискуссий по отдельным автобусным линиям. В следующем году, думаю, приступим к проектным работам. Различные решения будут реализованы в разное время. Но в целом 80-90% всей реформы будет завершено за 1-2 года. И только станция метро, ​​строительство которой займет не менее 4 лет».
Интеграция метро и остальной транспортной сети произойдет со следующего года.
О строительстве новой станции метро говорят уже много лет. Авинян подчеркнул, что только в этом году в этом направлении были сделаны практические шаги. Он заметил, что люди скептически относятся к строительству станции метро «Ачапняк». «Она обязательно будет построена. На проект мы уже выделили около 750 млн драмов. Уже в следующем году у нас будет полный проект. И с этим проектом, конечно же, при поддержке правительства мы начнем строительные работы. С точки зрения инфраструктуры мы реализовали очень большой объем проектов с 2018 года. И уверяю вас, станция метро - это не тот проект, который должен оставаться мечтой Еревана ", - сказал вице-мэр.
Касаясь демонтажа самовольных построек, которые регулярно проходят в городе, и вопроса, будут ли демонтированы все подобные постройки, Авинян сказал. «Мы должны понять нашу цель. Если мы будем сносить все нестандартные, самовольные постройки, то получится, что мы будем сносить дома людей, которые не зарегистрированы».
Вице-мэр заверил, что приоритет отдается тем сооружениям, которые занимают общественные места, тротуары, парки, портя архитектурный облик города. Это относится в равной степени ко всем административным районам. Вице-мэр подчеркивает, что общественные территории, особенно зеленые зоны, возвращаются в пользование.
Авинян отметил, что недовольство тоже будет, но даже те, кто управляет этими киосками, понимают, что рано или поздно этот день должен был наступить. «Уже наступили те дни, когда общественные места необходимо убирать », — сказал он.
Подробности о праздничном освещении Еревана, зданиях, представляющих историческую и культурную ценность, ожидаемых весной реставрационных работах, предстоящих выборах в городской совет, обвинениях в начале неофициальной кампании и многом другом в интервью.