Երևանցի մարզիկներից կազմված լավագույն տասնյակը հյուրընկալվել է Երևանի քաղաքապետարանում
2022թ. մեդալառատ տարի էր Հայաստանի համար: Հայ մարզիկները նվաճեցին ավելի քան 300 մեդալ, որից 104-ը՝ ոսկե: Երևանի քաղաքապետարանն առաջին անգամ ձևավորել է երևանցի մարզիկների լավագույն տասնյակը: Աշխարհի և Եվրոպայի տարբեր առաջնությունների մեդալակիրներին ու նրանց մարզիչներին քաղաքապետարանում հյուրընկալել են Երևանի փոխքաղաքապետներ Գևորգ Սիմոնյանն ու Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը և Երևանի քաղաքապետարանի սպորտի և երիտասարդության հարցերի վարչության պետ Արսեն Մակվեցյանը:
«Մենք նախատեսում ենք նման միջոցառումների բյուջեն տարեցտարի ավելացնել, որով նաև կընդգծենք Երևանի քաղաքապետարանի ցանկությունն էլ ավելի մեծացնելու ներդրումներն ու մոտիվացիան սպորտի ոլորտում: Նաև կապիտալ ծախսերի տեսքով այդ ամենը կդրսևորվի հաջորդ տարում: 2022թ. մեդալառատ տարի էր ոչ միայն Երևանի, այլև Հայաստանի Հանրապետության համար, ինչը մեծ հպարտություն է բոլորիս համար»,- նշել է Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանը:
Մարզական կյանքի աշխուժացմանն ուղղված Երևանի քաղաքապետարանի նախաձեռնությունները շարունակական են, ծրագրերը՝ համակարգային: Ապագա չեմպիոններ կերտելու համար համայնքն այսօր հարմարավետ պայմաններ է ստեղծում մարզական օջախներում:
«Սպորտային կյանքին ուշադրությունը շատ ավելի մեծ է լինելու, շատ ավելի մեծ է լինելու մեր ջանքը սպորտդպրոցների նկատմամբ, և շատերդ գիտեք, որ արդեն մեծ ծավալի շինարարություններ են իրականացվում ոչ միայն Երևանում, այլև Հանրապետության ողջ տարածքում: Գրեթե ամբողջովին հիմնանորոգվել է Շենգավիթի մարզադպրոցը, հաջորդ տարի պլանավորում ենք ևս մի քանի սպորտդպրոցներ բերել արդիական տեսքի: ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության գործընկերների հետ քննարկել ենք մոդուլային դպրոցների ներդրումը քաղաքում և Հանրապետության տարածքում: Շնորհակալություն ձեր ջանքի ու նվիրման համար»,- նշել է Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը:
«Շատ կարևոր էր, որ մենք Երևանում կարողացանք անցկացնել երկու խոշոր մրցում, որը երբեք չէր եղել, անգամ Խորհրդային Հայաստանում այդ կարգի մրցումներ չէր անցկացվել. Բռնցքամարտի Եվրոպայի մեծահասակների առաջնություն և դրան հաջորդեց Սամբոյի աշխարհի երիտասարդների և պատանիների առաջնությունը: Որպես արդյունք այդ ամենի լավ անցկացման՝ սամբոյի մրցման ավարտից անմիջապես հետո, եթե մինչև մրցման սկիզբը բանակցում էինք մեծահասակների Եվրոպայի առաջնություն բերելու մասին և իրենք մտածում էին այդ իրավունքը մեզ տան, թե ոչ, առաջնության ավարտից հետո խնդրում էին, որ մեծահասակների աշխարհի առաջնություն անցկացնենք Երևանում, և դա կլինի 2023թ. նոյեմբերին:  Մինչ այդ, ապրիլին Երևանը կընդունի ծանրամարտի Եվրոպայի առաջնությունը, որը նաև օլիմպիական վարկանիշային է: Սա ևս մեկ քայլ է դեպի վերադարձ աշխարհի սպորտային քարտեզ՝ որպես սպորտային երկիր, որպես երկիր, որ կարող է անցկացնել այդպիսի խոշոր մրցումներ»,-նշել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
Ամենօրա մարզումներ, պատասխանատվություն մրցահարթակում՝ Հայաստանի Հանրապետության դրոշն ու օրհներգը ներկայացնելու համար: 2022թ. ամփոփում են տարվա լավագույններն ու խոստանում նոր հաղթանակներ:
Աշխարհի ու Եվրոպայի տարբեր առաջնությունների մեդալակիրներն ու նրանց մարզիչներն արժանացան դրամական պարգևների: Նախաձեռնությունն այս լավ ավանդույթի սկիզբ է և կլինի շարունակական:

The top ten athletes from Yerevan were hosted in Yerevan City Hall
2022 was a medal-abundant year for Armenia. Armenian athletes won more than 300 medals, 104 of which were gold. For the first time, Yerevan Municipality has formed the top ten list of Yerevan athletes. The medal winners of various world and European championships and their coaches were hosted by Yerevan Deputy Mayors Gevorg Simonyan and Tigran Avinyan, RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan and Head of Sports and Youth Affairs Department of Yerevan Municipality Arsen Makvetsyan.
"We plan to increase the budget of such events year by year, by which we will further emphasize the desire of Yerevan Municipality to increase investments and motivation in the field of sports. Also, in the form of capital expenditure, it will all be reflected in the next year. 2022 was a medal-rich year not only for Yerevan but also for the Republic of Armenia, which is a great pride for all of us," said Yerevan Deputy Mayor Gevorg Simonyan.
The initiatives of the Yerevan Municipality aimed at revitalizing sports life are continuous; the programs are systematic. To create future champions, the community today creates comfortable conditions in sports centers.
"Attention to the sports life will be much greater, our effort towards sports schools will be much greater, and many of you know that large-scale constructions are already being carried out not only in Yerevan but also in the entire territory of the Republic. The Shengavit sports school has been almost completely renovated, and next year, we plan to bring several more sports schools up-to-date. We have discussed the introduction of modular schools in the city and the territory of the Republic with the colleagues of the Ministry of Education and Culture of the Republic of Armenia. Thank you for your effort and dedication," said Tigran Avinyan, Deputy Mayor of Yerevan.
"It was essential that we could hold two major competitions in Yerevan, which had never happened, not even in Soviet Armenia. European Senior Boxing Championships and followed by the World Youth and Junior Sambo Championships. As a result of everything going well, immediately after the end of the sambo competition, if before the start of the competition, we negotiated to bring the senior European championship, and they were thinking about whether to give us the right or not, after the championship, they asked us to hold the senior world championship in Yerevan, and it will be in November 2023. Before that, in April, Yerevan will host the European weightlifting championship, which is also an Olympic ranking. This is another step towards returning to the sports map of the world as a sports country, as a country that can host such major competitions," said RA Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports Karen Giloyan.
Daily training and responsibility on the stage to represent the flag and anthem of the Republic of Armenia. 2022 summarizes the best of the year and promises new victories.
The medal winners of various world and European championships and their coaches received monetary awards. The initiative is the beginning of this good tradition and will continue.