«Վնաս, որպես այդպիսին, քաղաքը, չի կրել». Տիգրան Ավինյան
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքում նախատեսված ամանորյա միջոցառումներին՝ տեղեկացնելով, որ մի քանի օրից կմեկնարկեն համալիր միջոցառումները. «Այս միջոցառումներն ընդգրկում են մայրաքաղաքի բոլոր վարչական շրջանները, իսկ դրանց համերգային հատվածը կենտրոնացված կլինի Հանրապետության հրապարակում և 2750-ամյակին նվիրված պուրակում»։
Նա խոսել է տոնական լուսավորության մասին՝ շեշտելով, որ այս տարի այն լինելու է բացառիկ. «Բոլորը տպավորված են լինելու այն աշխատանքներով, որ իրականացվել են, քանի որ նպատակ ենք ունեցել տոնական մթնոլորտը հասցնել բոլորին՝ բոլոր վարչական շրջաններում։ Այս օրերին քաղաքը հատկապես հյուրաշատ է լինելու՝ հաշվի առնելով մանկական Եվրատեսիլով պայմանավորված հյուրերին»։
Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է, որ տոնական լուսավորությունը քաղաքում կմիանա Եվրատեսիլի բացման արարողությանը զուգահեռ։
Այս համատեքստում փոխքաղաքապետը խոսել է նաև լուսավորության աշխատանքների վերաբերյալ հնչող մտահոգությունների մասին. «Այդ աշխատանքներն իրականացվել են մասնագետների կողմից, շենքերին հետ կապված համաքաղաքացիների անհանգստությունը վստահաբար փարատվելու է, քանի որ աշխատանքային խմբերին ուղղված մեր առաջնային պահանջը եղել է արվող նվազագույն միջամտությունը, հետագայում նաև՝ շենքերի անվնաս վերադարձը նախնական տեսքին։ Ասեմ ավելին, տվյալ թեմայի շուրջ շատ են եղել շահարկումներ, և դեռևս շատ հին ժամանակներից այդ շենքերի վրա տարատեսակ անցքեր, մետաղյա ձողեր են մնացել, որոնց վերացման աշխատանքները նույնպես մեր ուշադրության կենտրոնում են լինելու գարնանը։ Եվ, առհասարակ, պատմամշակութային հուշարձանների հետ կապված մենք գարնանը մեծ ծրագիր ունենք»։
Տիգրան Ավինյանը նաև շեշտել է. «Վնաս, որպես այդպիսին, քաղաքը չի կրել: Այն նկարները, որոնք տարածվել են համացանցում, իրականության հետ գրեթե կապ չունեն։ Այն մեծ փոսերը, մետաղյա ձողերը, զարդանախշի մեջ ամրացված հեղյուսը (բոլտ) մեր կատարած աշխատանքի հետ որևէ կապ չունի։ Ժամանակին այդ շենքերին շատ մեծ վնասներ են հասցրել, և դրանք նույնպես այս ընթացքում մենք արձանագրել ենք, ու գարնանը պատրաստվում ենք դրանց անդրադառնալ»:

«Ущерба, как такового, город не понес». Тигран Авинян
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян коснулся запланированных в столице новогодних мероприятий, сообщив, что комплексные мероприятия начнутся через несколько дней. «Эти мероприятия охватят все административные районы столицы, а их концертная часть будет сосредоточена на площади Республики и в сквере, посвященном 2750-летию».
Он рассказал о праздничном освещении, подчеркнув, что в этом году оно будет исключительным. «Все будут впечатлены проделанными работами, ведь мы стремились донести праздничную атмосферу до всех, во всех административных районах. В эти дни город будет особенно гостеприимным, учитывая гостей из-за детского "Евровидения".
Тигран Авинян сообщил, что параллельно с церемонией открытия Евровидения в городе будет включено праздничное освещение.
В этом контексте вице-мэр также высказал мнение по поводу опасения общества по поводу работ по освещению. «Эти работы проводились специалистами, волнения сограждан по поводу построек обязательно будут развеяны, потому что нашим первоочередным требованием к рабочим группам было минимальное вмешательство, а в последствии и неповрежденное возвращение строений в первоначальный вид. Скажу больше, спекуляций на эту тему было очень много, а на тех постройках с давних времен оставлены различные дыры и металлические прутья, устранение которых весной также будет в центре нашего внимания. И вообще у нас весной большой проект, связанный с памятниками истории и культуры» - подчеркнул также Тигран Авинян.
«Ущерба, как такового, город не понес. Снимки, которые были распространены в Интернете, практически не имеют ничего общего с реальностью. Большие отверстия, металлические стержни, «болт» в орнаменте не имеют ничего общего с проделанной нами работой. В прошлом этим зданиям был нанесен большой ущерб, и мы также зафиксировали их за это время, и мы собираемся решить это вопрос весной».