«Վնաս, որպես այդպիսին, քաղաքը, չի կրել». Տիգրան Ավինյան
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է մայրաքաղաքում նախատեսված ամանորյա միջոցառումներին՝ տեղեկացնելով, որ մի քանի օրից կմեկնարկեն համալիր միջոցառումները. «Այս միջոցառումներն ընդգրկում են մայրաքաղաքի բոլոր վարչական շրջանները, իսկ դրանց համերգային հատվածը կենտրոնացված կլինի Հանրապետության հրապարակում և 2750-ամյակին նվիրված պուրակում»։
Նա խոսել է տոնական լուսավորության մասին՝ շեշտելով, որ այս տարի այն լինելու է բացառիկ. «Բոլորը տպավորված են լինելու այն աշխատանքներով, որ իրականացվել են, քանի որ նպատակ ենք ունեցել տոնական մթնոլորտը հասցնել բոլորին՝ բոլոր վարչական շրջաններում։ Այս օրերին քաղաքը հատկապես հյուրաշատ է լինելու՝ հաշվի առնելով մանկական Եվրատեսիլով պայմանավորված հյուրերին»։
Տիգրան Ավինյանը տեղեկացրել է, որ տոնական լուսավորությունը քաղաքում կմիանա Եվրատեսիլի բացման արարողությանը զուգահեռ։
Այս համատեքստում փոխքաղաքապետը խոսել է նաև լուսավորության աշխատանքների վերաբերյալ հնչող մտահոգությունների մասին. «Այդ աշխատանքներն իրականացվել են մասնագետների կողմից, շենքերին հետ կապված համաքաղաքացիների անհանգստությունը վստահաբար փարատվելու է, քանի որ աշխատանքային խմբերին ուղղված մեր առաջնային պահանջը եղել է արվող նվազագույն միջամտությունը, հետագայում նաև՝ շենքերի անվնաս վերադարձը նախնական տեսքին։ Ասեմ ավելին, տվյալ թեմայի շուրջ շատ են եղել շահարկումներ, և դեռևս շատ հին ժամանակներից այդ շենքերի վրա տարատեսակ անցքեր, մետաղյա ձողեր են մնացել, որոնց վերացման աշխատանքները նույնպես մեր ուշադրության կենտրոնում են լինելու գարնանը։ Եվ, առհասարակ, պատմամշակութային հուշարձանների հետ կապված մենք գարնանը մեծ ծրագիր ունենք»։
Տիգրան Ավինյանը նաև շեշտել է. «Վնաս, որպես այդպիսին, քաղաքը չի կրել: Այն նկարները, որոնք տարածվել են համացանցում, իրականության հետ գրեթե կապ չունեն։ Այն մեծ փոսերը, մետաղյա ձողերը, զարդանախշի մեջ ամրացված հեղյուսը (բոլտ) մեր կատարած աշխատանքի հետ որևէ կապ չունի։ Ժամանակին այդ շենքերին շատ մեծ վնասներ են հասցրել, և դրանք նույնպես այս ընթացքում մենք արձանագրել ենք, ու գարնանը պատրաստվում ենք դրանց անդրադառնալ»:

"Damage, as such, the city did not suffer." Tigran Avinyan
The Deputy Mayor of Yerevan, Tigran Avinyan, referred to the capital's planned New Year's events, informing that the complex events will start in a few days.
He spoke about the festive lighting, emphasizing that it will be exceptional this year. The city will be incredibly hospitable these days, considering the guests due to the children's Eurovision."
Tigran Avinyan informed us that the festive lighting would be switched on in the city parallel to the Eurovision opening ceremony.
In this context, the deputy mayor also spoke about the concerns raised about the lighting works "Specialists carried out these works, the concerns of fellow citizens regarding the buildings will surely be dispelled, because our primary demand to the working groups was the minimal intervention, and later also the undamaged return of the buildings, in appearance. Let me say more, there have been a lot of speculations on this topic, and various holes and metal rods have been left on those buildings since ancient times, the elimination of which will also be at the center of our attention in the spring. And, in general, we have a big project in the spring related to historical and cultural monuments."
Tigran Avinyan also emphasized that "the city did not suffer damage as such. The pictures that have been spread on the Internet have almost nothing to do with reality. The big holes, the metal rods, the "bolt" in the ornament have nothing to do with the work we did. In the past, a lot of damage was done to those buildings, and we have also recorded them during this time, and we will address them in the spring."