«Ընդդիմությունը միշտ հնարավորություն ունի՝ հարցեր բարձրաձայնել». Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ավագանու նիստում անդրադարձել է Երևանի ավագանու՝ 2009թ. հունիսի 18-ի N 1-Ն որոշման մեջ լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին որոշման նախագծին։ Առաջարկվում է որոշման մեջ ներառել հետևյալ կետը. «Օրակարգի նախագծում ներառված հարցերը քաղաքապետի կողմից նշվում են որպես զեկուցվող կամ չզեկուցվող՝ կախված հարցի քննարկման անհրաժեշտությունից»։
Տիգրան Ավինյանի խոսքով՝ Երևանի ավագանու նիստերը համեմատելի չեն ՀՀ կառավարության նիստերի հետ, որտեղ ևս չզեկուցվող հարցեր կան. «Կառավարությունում, որպես այդպիսին, ընդդիմություն չկա, ավագանին տրամաբանորեն ունենալու է ընդդիմություն։ Եվ, Աստված մի արասցե, եթե վաղը ձևավորվի այնպիսի իշխանություն, որ ուզի հրապարակային քննարկումներից զերծ մնալ, ինչ-որ բաներ կոծկել չզեկուցվող հարցերով, ընդդիմությունը միշտ հնարավորություն ունի այդ հարցը բարձրաձայնել և ավելի մեծ աղմուկ բարձրացնել հարցի վերաբերյալ, քան եթե հարցն ի սկզբանե զեկուցվող լիներ»։
Ըստ Ավինյանի՝ ավագանու որոշումների բոլոր նախագծերը հրապարակման ենթակա են. «Բայց ընթացակարգային որոշումները, որպես կանոն, քննարկում, հարցեր չեն ենթադրում, միակողմանի, միաձայն անցնում են. ուղղակի ժամանակը կարելի է խնայել»։

«У оппозиции всегда есть возможность поднимать вопросы». Тигран Авинян
Заместитель мэра Еревана Тигран Авинян сослался на решение Совета старейшин Еревана от 18 июня 2009 года к проекту решения о внесении дополнений и изменений в решение № 1-Н. В решение рекомендуется включить следующий пункт. «Вопросы, включенные в проект повестки дня, помечаются мэром как отчетные или не подлежащие отчету, в зависимости от необходимости обсуждения вопроса».
По словам Тиграна Авиняна, заседания Совета старейшин Еревана несопоставимы с заседаниями правительства РА, где также есть неучтенные вопросы. «В правительстве нет оппозиции, как таковой, в совете старейшин по логике вещей будет оппозиция. И, не дай бог, если завтра сформируется правительство, которое захочет уйти от публичных дискуссий, прикрыть какие-то вещи неучтенными вопросами, у оппозиции всегда есть возможность поднять этот вопрос и поднять по этому поводу больший шум, чем если бы о проблеме сообщалось с самого начала».
По словам Авиняна, все проекты решений Совета старейшин подлежат публикации. «Но процессуальные решения, как правило, не предполагают обсуждения, вопросов, они принимаются в одностороннем порядке, единогласно, можно просто сэкономить время».