Մայրաքաղաքում ընթացքի մեջ են ամանորյա տոնական ձևավորման աշխատանքները
Երևանի քաղաքապետարանում այսօր տեղի է ունեցել գործակարգավարական հերթական նիստը։ Ինչպես տեղեկացնում են քաղաքապետարանից՝ Ամանորյա տոնական ձևավորման աշխատանքներով պայմանավորված՝ այս օրերին որոշ փողոցներում ժամանակավորապես դադարեցվում է երթևեկությունը: Աշխատանքային հերթական խորհրդակցության ժամանակ գործընթացը համակարգող Երևանի փոխքաղաքապետ Սուրեն Գրիգորյանը, պատճառված անհարմարությունների համար հայցելով քաղաքացիների ներողամտությունը, համոզմունք է հայտնել, որ վերջնարդյունքում կարդարացվեն երևանցիների սպասումները և մայրաքաղաքն այս տարի կառանձնանա գեղարվեստական լուսավորության ինքնատիպ լուծումներով: Նշվել է նաև, որ հնարավորության դեպքում ձևավորման աշխատանքները կազմակերպվում են գիշերային ժամերին՝ երթևեկությանը չխոչընդոտելու համար:
Հաշվի առնելով, որ Ամանորին ընդառաջ մայրաքաղաքում ակտիվանում է փողոցային առևտուրը, Երևանի քաղաքապետը հանձնարարել է հետևողական աշխատանքներ իրականացնել՝ դեպքերը հայտնաբերելու և երևույթը բացառելու ուղղությամբ:
Երևանի քաղաքապետարանը շարունակում է տնտեսվարողների ծանուցման գործընթացը՝ անշարժ գույքի և դրան հարակից ընդհանուր օգտագործման տարածքի պարտադիր բարեկարգման վերաբերյալ: Զեկուցվել է, որ բազայում առկա 14167 տնտեսվարողից ավելի քան 95 %-ն արդեն ծանուցվել է: Հանձնարարվել է մշտական հսկողության տակ պահել գործընթացը՝ հաշվի առնելով, որ ձմռան ամիսներին ևս սահմանված կարգի համաձայն տնտեսվարողները պարտավոր են մայթերը մաքրել ձյան ու սառույցի կուտակումներից:
Սարի թաղի 16 փողոց ապահովվել է գիշերային լուսավորությամբ: Տեղադրվել է 220 LED լուսատու:
Ավարտվել են նաև Եռաբլուր զինվորական պանթեոնի օղակաձև ճանապարհի երկրորդ հատվածի արտաքին լուսավորության ցանցի կառուցման աշխատանքները:
Համայնքային միջոցներով կհամալրվի «Էլեկտրատրանսպորտ» ընկերության հավաքակայանը: 15 նոր ու ժամանակակից տրոլեյբուս մինչև տարեվերջ կլինեն Երևանում: Ընթացքի մեջ է նաև «Zhong Tong» մակնիշի 150 և «MAN» մակնիշի 87 նոր ավտոբուսների ներկրման գործընթացը: Քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը հանձնարարել է արդեն իսկ սկսել վարորդների հավաքագրումը:

В столице продолжаются работы по праздничному новогоднему оформлению
Сегодня в мэрии Еревана состоялось очередное процедурное заседание. Как сообщили в мэрии, в эти дни движение транспорта на некоторых улицах временно остановлено в связи с проведением новогодних отделочных работ. Вице-мэр Еревана Сурен Григорян, координирующий процесс в ходе очередного рабочего совещания, попросив у граждан прощения за причиненные неудобства, выразил уверенность, что ожидания ереванцев оправдаются, и столица в этом году выделится уникальными художественными световыми решениями. Также было отмечено, что отделочные работы по возможности организуют в ночное время, чтобы не мешать движению транспорта.
Принимая во внимание, что в преддверии Нового года в столице активизируется уличная торговля, мэр Еревана поручил провести дополнительную работу по выявлению случаев и исключению этого явления.
Мэрия Еревана продолжает процесс информирования предпринимателей об обязательном благоустройстве недвижимого имущества и прилегающей к нему территории общего пользования. Сообщается, что более 95% из 14 167 предпринимателей в базе данных уже были уведомлены. Поручено держать процесс под постоянным контролем, учитывая, что даже в зимние месяцы в установленном порядке собственники бизнеса обязаны очищать тротуары от скоплений снега и льда.
16 улиц района "Сари тах" были обеспечены ночным освещением. Установлено 220 светодиодных светильников.
Также завершено строительство сети наружного освещения второго участка кольцевой дороги воинского пантеона Ераблур.
Сборочный пункт компании «Электротранспорт» будет достроен на средства общины. До конца года в Ереване будет 15 новых и современных троллейбусов. Также идет процесс импорта 150 новых автобусов марки «Zhong Tong» и 87 марки «MAN». Мэр Грачья Саргсян поручил уже начать набор водителей.