Երևանի քաղաքապետ Հրաչյա Սարգսյանը Ֆեյսբուքի իր էջում գրել է․
«Հանրապետության տարածքում կանոնավոր ուղևորափոխադրումների ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների, ինչպես նաև ներհամայնքային կանոնավոր ուղևորափոխադրումների գործող կարգավորումների վերանայման և նոր կարգավորումներ սահմանելու անհրաժեշտությամբ պայմանավորված հավանություն են ստացել «Ավտոմոբիլային տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» և «Տրանսպորտի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերը։
Առաջարկվում է գործող ընթացակարգերին զուգահեռ սահմանել ներհամայնքային երթուղիների սպասարկման կազմակերպման նոր ընթացակարգ, որը հնարավորություն կտա ներհամայնքային երթուղիները սպասարկող կազմակերպություններին ընտրել ոչ միայն մրցույթով, այլ նաև «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պահանջներին համապատասխան գնման ընթացակարգով։
Այս դեպքում գնման գործընթացի հաղթող կճանաչվի երթուղու մեկ կիլոմետրի սպասարկման համար ամենացածր արժեք ներկայացրած կազմակերպությունը, ի տարբերություն գործող կարգավորումներով սահմանված մեկ ուղևորի տեղափոխման արժեքի: Այսինքն՝ համայնքին մատուցվելու է սահմանված գնման գործընթացով նախատեսված պահանջներին համապատասխանող և պահանջված քանակի ավտոբուսներով սպասարկման ծառայություն, իսկ ծառայության վճարումը կատարվելու է տվյալ երթուղու յուրաքանչյուր կիլոմետրի սպասարկման համար:
Առաջարկվող կարգավորման արդյունքում ուղևորների վճարված փոխադրավարձն ամբողջությամբ վճարվելու է համայնքի բյուջե և փոխադրող կազմակերպությունը համայնքից ստանալու է իր ծառայության ֆիքսված գնման գործընթացի շրջանակներում սահմանված վճարը՝ անկախ փոխադրված ուղևորների քանակից»:

The next step towards the reform of the transport sector of the Yerevan community
"Due to the necessity of the reforms implemented in the field of regular passenger transportation in the territory of the Republic, as well as the need to review the existing regulations of intra-community regular passenger transportation and establish new regulations, the draft laws on making amendments and additions to the Law on Road Transport and Amending the Law on Transport" were approved.
Along with the current procedures, it is proposed to establish a new system for the organization of intra-community routes service, which will enable organizations serving intra-community courses to choose not only through a tender but also a purchase procedure by the requirements of the RA Law "On Procurement."
In this case, the winner of the purchase process will be the organization presenting the lowest price for the service of one kilometer of the route, in contrast to the cost of transportation of one passenger defined by the current regulations. In other words, the community will be provided with a bus service that meets the requirements and the required number of buses, and the payment for the service will be made for each kilometer of the given route.
As a result of the proposed regulation, the transportation fee paid by passengers will be paid in full to the municipal budget, and the transportation organization will receive from the municipality the cost set within the fixed purchase process of its service, regardless of the number of passengers transported.