Վերջին շրջանում փողոցում կատարվող առևտուրը դարձյալ հայտնվեց ուշադրության կենտրոնում և դարձյալ իրար բախվեցին մի կողմից էսթետիկան, հիգիենան, մյուս կողմից՝ սոցիալական խնդիրները: Մարդիկ ասում են՝ մեզ էլ հաճելի չի, երբ փողոցում շոգին ու ցրտին կանգնած առևտուր ենք անում, բայց լավ օրից չէ, որ այս քայլին ենք դիմել: Ինչը՞ պետք է այստեղ ավելի ծանրակշիռ լինի: Ինչպես հայտնում է shantnews.am-ը, ըստ «Հեռանկար»-ին հյուրընկալված փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի՝ հարցն ունի երկու կողմ.
«Առաջինն այն է, որ Երևանը Հանրապետության մայրաքաղաքն է, մենք մոտավորապես 2 մլն տուրիստ ենք ունենում, և առհասարակ, այն սնունդը, որը վաճառվում է փոշու ու կեղտի մեջ անվտանգ չէ և չի կարող լինել: Եվ եթե մենք, այսպես ասած, հին ոճի՝ արաբական բազարի տեսք ունեցող քաղաք չենք ուզում ունենալ, փողոցային առևտուրն այնքան էլ լավ բան չէ:
2-րդ հատվածը․ լավ բա ի՞նչ անել այս մարդկանց հետ: Կազմակերպել շուկաներ, որոնք որ ինչ-որ կանոնների համաձայն կգործեն, և երբ որ մարդուն տրվում է այդ հնարավորություն շուկայում, նորմալ իր առևտուրը կազմակերպելու համար, գնում է այն բանուկ հատվածներում, որտեղ որ առևտուրը լավ կլինի, դա արդեն մի փոքր տարօրինակ է ու հասկանալի չէ: Այստեղ, այնուամենայնիվ, բալանս պիտի պահենք: Ե՛վ ես մարդկանց եմ հասկանում, և՛ նաև պետք է հասկանանք, որ քաղաքն, այնուամենայնիվ, քաղաք է, գոմ չէ էլի և արաբական հին ոճի բազար չէ»,- ասաց Երևանի փոխքաղաքապետը:

"Yerevan is a city, not a barn and an old Arab style bazaar," Avinyan on the ban on street trade
Recently, street trade has come into the spotlight again, and aesthetics and hygiene, on the one hand, and social issues, on the other, collided again. People say that we don't like it when we do business standing on the street in the heat and cold, but it's not a good day that we took this step. What should be more weighty here? As reported by shantnews. am, according to Deputy Mayor Tigran Avinyan, who was invited to "Perspective," the issue has two sides.
"The first is that Yerevan is the capital of the Republic, we have approximately 2 million tourists, and in general, the food sold in dust and dirt is unsafe and cannot be. And if we don't want to have a city that looks like an old-style Arab bazaar, so to speak, street trading is not a very good thing.
Part 2: so what to do with these people? To organize markets that will operate according to some rules, and when a person is given that opportunity in the market to manage his trade, usually, he goes to the busy areas where the work will be good, it is already a bit strange and not understandable. Here, however, we have to keep a balance. And I understand people, and we should also understand that the city is still a city, not a barn anymore and not an old-style Arab bazaar," said the deputy mayor of Yerevan.