Վերջին շրջանում փողոցում կատարվող առևտուրը դարձյալ հայտնվեց ուշադրության կենտրոնում և դարձյալ իրար բախվեցին մի կողմից էսթետիկան, հիգիենան, մյուս կողմից՝ սոցիալական խնդիրները: Մարդիկ ասում են՝ մեզ էլ հաճելի չի, երբ փողոցում շոգին ու ցրտին կանգնած առևտուր ենք անում, բայց լավ օրից չէ, որ այս քայլին ենք դիմել: Ինչը՞ պետք է այստեղ ավելի ծանրակշիռ լինի: Ինչպես հայտնում է shantnews.am-ը, ըստ «Հեռանկար»-ին հյուրընկալված փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանի՝ հարցն ունի երկու կողմ.
«Առաջինն այն է, որ Երևանը Հանրապետության մայրաքաղաքն է, մենք մոտավորապես 2 մլն տուրիստ ենք ունենում, և առհասարակ, այն սնունդը, որը վաճառվում է փոշու ու կեղտի մեջ անվտանգ չէ և չի կարող լինել: Եվ եթե մենք, այսպես ասած, հին ոճի՝ արաբական բազարի տեսք ունեցող քաղաք չենք ուզում ունենալ, փողոցային առևտուրն այնքան էլ լավ բան չէ:
2-րդ հատվածը․ լավ բա ի՞նչ անել այս մարդկանց հետ: Կազմակերպել շուկաներ, որոնք որ ինչ-որ կանոնների համաձայն կգործեն, և երբ որ մարդուն տրվում է այդ հնարավորություն շուկայում, նորմալ իր առևտուրը կազմակերպելու համար, գնում է այն բանուկ հատվածներում, որտեղ որ առևտուրը լավ կլինի, դա արդեն մի փոքր տարօրինակ է ու հասկանալի չէ: Այստեղ, այնուամենայնիվ, բալանս պիտի պահենք: Ե՛վ ես մարդկանց եմ հասկանում, և՛ նաև պետք է հասկանանք, որ քաղաքն, այնուամենայնիվ, քաղաք է, գոմ չէ էլի և արաբական հին ոճի բազար չէ»,- ասաց Երևանի փոխքաղաքապետը:

«Ереван — это город, а не амбар или старинный арабский базар». Авинян о запрете уличной торговли
В последнее время уличная торговля снова оказалась в центре внимания, и снова столкнулись эстетика и гигиена, с одной стороны, и социальные вопросы, с другой. Торговцы  говорят, что мол нам самим не приносит удовольствие торговать на улицем в жару и холод, но не от хорошей жизни мы пошли на этот шаг. Что здесь должно быть весомее? Как сообщает shantnews.am , по словам приглашенного на программу «Перспектива» вице-мэра Тиграна Авиняна, вопрос имеет две стороны.
«Первая, то что Ереван — столица республики, у нас бывает около 2 миллионов туристов, да и в принципе еда, которая продается в пыли и грязи, небезопасна и не может быть безопасна. И если мы не хотим иметь город, похожий, так сказать, на арабский базар в старом стиле, то уличная торговля — не очень хорошая вещь.
Вторая сторона вопроса: так что делать с этими людьми? Организовывать рынки, которые будут работать по каким-то правилам, но когда человеку предоставляется такая возможность на рынке, нормально организовать свою торговлю, он не соглашается и отправляется в оживленные районы города, где торговля идёт лучше, это уже немного странно и не понятно. Однако здесь мы должны соблюдать баланс. Я понимаю людей, но мы также должны понимать, что город остается городом,  а не амбаром и не старомодным арабским базаром", - сказал вице-мэр Еревана.