«Դժվար լուծելի խնդիրներով անձամբ եմ զբաղվում». լրացել է Տիգրան Ավինյանի պաշտոնավարման մեկ ամիսը
Հոկտեմբերի 22-ին լրացավ Տիգրան Ավինյանի՝ Երևանի փոխքաղաքապետի պաշտոնում ընտրվելու մեկ ամիսը: Մայրաքաղաքի առջև ծառացած և արագ լուծում պահանջող բազում խնդիրներ. մեկ ամսում ի՞նչ է հասցրել անել նորընտիր փոխքաղաքապետը, և ո՞րն է եղել նրա գլխավոր խնդիրը: Այս մասին փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը խոսել է «Հեռանկարի» տաղավարում։
Ավինյանը նշել է, որ այս մեկ ամսում հասցրել է լինել երեք վարչական շրջանում: Բավականին ինտենսիվ ծանոթացել է խնդիրներին, առկա իրավիճակին ու հիմնականում այն խնդիրներին, որոնք բարձրաձայնվում են մեծամասնության կողմից:
«Եղել եմ Աջափնյակում, Քանաքեռ-Զեյթունում, Շենգավիթում, իհարկե, ամեն մեկն իր առանձնահատուկ խնդիրներն ունի, բայց բոլոր տեղերում կան հիմնական խնդիրներ, որոնք միշտ բարձրաձայնվում են՝ տրանսպորտի, կանաչ տարածքների, բակերի բարեկարգման խնդիր և այլն: Շատ տեղերում համակարգային լուծումներ չեն եղել, և այդ խնդիրները շարունակաբար կուտակվել են»,- ասել է փոխքաղաքապետը։
Նրա խոսքով՝ թեև տրանսպորտային ռեֆորմը 2019 թվականից սկսած քաղաքապետարանի հետ շատ է քննարկել, այդուհանդերձ, եկել է այն եզրակացության, որ կոմպլեքս և որակյալ լուծման մոտեցումն ավելի ճիշտ էր։
«Այն ժամանակ քաղաքապետարանը փուլային, հատվածական լուծումներ էր առաջարկում, որն էլ բերել է տվյալ իրավիճակին՝ փուլերով ավտոբուսներ ենք գնում, չունենք տոմսերի միասնական համակարգ և այլն։ Գրեթե բոլոր վարչական շրջաններում սա խնդիր է դարձել՝ հատկապես ծայրամասերում։ Մինչև տարվա վերջ ակնկալվում է նոր ավտոբուսների չափաքանակ, որոնք նոր գծեր կմտնեն, իրավիճակը որոշ չափով կմեղմվի։ Հաջորդ տարվա մինչև առաջին եռամսյակի ավարտ ակնկալվում է MAN տեսակի ավտոբուսներ, որտեղ կրկին խնդիրներ ունենք և դրանք պետք է շուտափույթ լուծենք։ Այնուամենայնիվ, տրանսպորտի ոլորտում մեզ պետք է լինելու կոմպլեքս լուծում։ Ակնկալիքն այն է, որ հաջորդ տարվա ընթացքում խնդրի ծավալն էականորեն նվազի, և այդ ուղղությամբ աշխատանքները շարունակվում են»,- նշել է Ավինյանը։
Հարցին, թե ո՞րն է «քաղաք՝ մարդկանց համար ձևակերպումը» և միթե հիմա այդպես չէ, Տիգրան Ավինյանը ասել է․ «Ոչ, հիմա այդպես չէ։ Քաղաք մարդկանց համար նշանակում է չունենալ տրանսպորտի խնդիր, ունենալ հանգստյան համար նախատեսված համապատասխան  վայրեր, նշանակում է քաղաք՝ անվասայլակով, մանկասայլակով մարդկանց համար։ Հիմա եկեք շրջենք Երևանով և հասկանանք, այս քաղաքը մարդկանց համա՞ր է։ Պետք է երևանցիները քաղաքի հետ բնականոն կապ զգան և տեսնեն, որ քաղաքն իրենց է ծառայում»։
Ավինյանը շեշտել է, որ խնդիրները շատ են և համակարգային լուծումներ են պահանջում։ Նա ընդգծել է, որ այս տարի Շենգավիթ վարչական շրջանում 33 բակային տարածք է ազատվել ցանկապատված հատվածներից, և սա շարունակվելու է բոլոր վարչական շրջաններում։ Նրա խոսքով՝ այն նպատակադրումները, որոնք պետք է ունենա Երևանի քաղաքապետարանը՝ որպես կառույց, պետք է բխեն այն խնդիրներից, որոնք առկա են տվյալ վարչական շրջանում։
«Եվ եթե դու ինքդ անձամբ տեղում չես ծանոթանում այդ խնդիրներին, այդ խորքային, զգայական մակարդակի ինֆորմացիան ինքդ չես ստանում, կաբինետում նստած նույնը չես կարող ընկալել և գրագետ ու ճիշտ լուծումներ տալ»,- ասեել է Ավինյանը։
Հարցին, թե նախկինում՝ փոխվարչապետի պաշտոնն զբաղեցրած տարիներին ինչո՞ւ այդ խնդիրները չեն լուծվել, Ավինյանը պատասխանել է․ «Այն ժամանակ կար քաղաքապետ, կային փոխքաղաքապետեր և, կարծում եմ, դա իրենց աշխատանքը պետք է լիներ։ Որպես փոխվարչապետ՝ զբաղվում էի տարբեր հարցերով՝ ռազմարդյունաբերություն, տնտեսություն և այլն։ Աշխատանքի բնույթն այլ էր։ Շատ դեպքերում իմ ու իմ գրասենյակի աշխատանքը նույնիսկ տեսանելի չի եղել, սակայն 2018-ից սկսած գրեթե բոլոր ռեֆորմներին, որոնք տվել են արդյունք, մենք մեր դերակատարումն ունեցել ենք»։
Վերադառնալով Երևանի խնդիրներին, փոխքաղաքապետը շեշտել է, որ քաղաքապետարանը 500 վերելակ է փոխում և սա ռեկորդային թիվ է։ Այս գործընթացը շարունակվելու է, մինչև հին վերելակները բոլորը փոխարինվեն, սակայն դա քաղաքապետարանի պարտականությունը չէ։
«Ինչ տեղի է ունենում շենքի ներսում, դա համատիրությունների լիազորությունների գոտում է։ Բոլորս գիտենք, որ համատիրություններն այդ ներուժը չունեն։ Մենք, այսպես ասած, «աջ ձեռքով ձախ ականջ ենք բռնում», սակայն ճիշտ կլինի անդրադառնանք համատիրությունների խնդրին, այդ խնդիրը լուծենք, որպեսզի համատիրություններն էլ իրենց լիազորությունների շրջանակում անեն այն, ինչ պետք է իրենք անեն։ Նույնը նաև վթարային շենքերի դեպքում է»,- մանրամասնել է Ավինյանը։
Ավինյանը շեշտել է, որ բոլոր վարչական շրջաններով շրջելու է՝ կախված, իհարկե, նաև եղանակային պայմաններից: «Երեք շաբաթ իրականացնում ենք այց՝ ամեն շաբաթ մեկ վարչական շրջանում և մի շաբաթ ամփոփում ենք, սա հենց ամփոփման շաբաթն է, վերհանված խնդիրներով, որոնք դժվար լուծելի են, ես անձամբ եմ զբաղվում»,- նշել է Տիգրան Ավինյանը:

"I deal with difficult problems personally." one month of Tigran Avinyan's tenure has passed
On October 22, one month passed since Tigran Avinyan was elected as Yerevan's deputy mayor. Many problems face the capital and require a quick solution. What did the newly elected deputy mayor do in one month, and what was his main concern? Deputy Mayor Tigran Avinyan spoke about this at the "Perspective" booth.
Avinyan noted that he managed to visit three administrative districts this month. He got acquainted with the problems, the current situation, and the problems raised by the majority.
"I have been to Ajapnyak, Kanaker-Zeytun, and Shengavit; of course, each has its specific problems, but in all places, there are main problems that are always raised: the problem of transportation, green areas, improvement of yards, etc. There were no systemic solutions in many places, and these problems have continuously accumulated," said the deputy mayor.
Although he has discussed the transport reform with the municipality since 2019, he still concluded that a complex and quality solution approach was more correct.
"At that time, the municipality offered phased, partial solutions, which led to the situation: we buy buses in phases, don't have a unified system of tickets, etc. This has become a problem in almost all administrative regions, especially suburbs. By the end of the year, the number of new buses that will enter new routes is expected, and the situation will soften to some extent. By the end of the first quarter of next year, MAN-type buses are expected, where we have problems again and need to solve them as soon as possible. However, we need a complex solution in the field of transport. The expectation is that the problem volume will decrease significantly during the next year, and the work in that direction continues," Avinyan said.
To the question of what is the wording "city for people" and whether it is not the case now, Tigran Avinyan said, "No, it is not the case now. For people, a city means not having a problem with transportation and having suitable places for vacations; it means a city for people with wheelchairs and strollers. Now let's go around Yerevan and understand, is this city for people? Yerevan residents should feel a normal connection with the city and see that it serves them."
Avinyan emphasized that there are many problems, and they require systemic solutions. He noted that this year in the Shengavit administrative district, 33-yard areas were freed from fenced areas, which will continue in all organizational sections. According to him, the goals that the Yerevan Municipality should have as a structure should be derived from the problems in the given administrative region.
"And if you don't get to know those problems on the spot yourself, you don't get that deep, sensory level information yourself, sitting in the cabinet, you can't perceive the same and give competent and correct solutions," Avinyan said.
To why these problems were not solved during the years when he held the post of deputy prime minister, Avinyan answered, "At that time, there was a mayor, there were deputy mayors, and I think that should have been their job. As the deputy prime minister, I dealt with various issues: military industry, economy, etc. The nature of the work was different. In many cases, the work of me and my office was not even visible, but since 2018, we have played a role in almost all the resulting reforms."
Returning to the problems of Yerevan, the deputy mayor emphasized that the municipality is changing 500 elevators, which is a record number. This process will continue until all the old elevators are replaced, but this is not the municipality's responsibility.
"What happens inside the building is within the jurisdiction of condominiums. We all know that condominiums do not have that potential. We, so to speak, "hold our left ear with our right hand," but it would be right to address the problem of condominiums, to solve that problem so that the condominiums do what they should do within the scope of their powers. The same is the case with emergency buildings," explained Avinyan.
Avinyan stressed that he would visit all administrative districts, depending, of course, on weather conditions. "We conduct a visit for three weeks, every week in one administrative district, and we summarize for one week. This is the summary week. I deal with the problems raised that are difficult to solve," said Tigran Avinyan.