Աջափնյակում կկառուցվի Փարիզի «Դեֆանս»-ի նմանությամբ բազմաֆունկցիոնալ թաղամաս
Առաջիկայում համայնքը որակյալ ծառայություններով ու ժամանակակից սարք-սարքավորումներով հագեցած «Երևան» բժշկական կենտրոն կունենա: Հերթական նիստում ավագանին հավանություն է տվել «Քանաքեռ-Զեյթուն» բժշկական կենտրոն ՓԲԸ-ն անվանափոխելու, կանոնադրության փոփոխությունը հաստատելու և «Լևոն Հովհաննիսյանի անվան սրտաբանության ԳՀԻ» ՓԲԸ-ն միացման ձևով վերակազմակերպելու մասին որոշման նախագծին:
Առողջապահության ոլորտը համակարգող Երևանի փոխքաղաքապետ Գևորգ Սիմոնյանն ընդգծել է, որ ոլորտային բարեփոխումները նախաձեռնած թիմի նպատակն է՝ մայրաքաղաքի բնակիչներին մատուցել որակյալ ծառայություններ, արհեստավարժ բուժանձնակազմի համար էլ ապահովել արժանի պայմաններ:
Այս պահին հիմնանորոգման աշխատանքներ են իրականացվում Երևանի թիվ 12 և 5 պոլիկլինիկաներում: 2023-ին համայնքային ու Կառուցապատում ԾԻԳ-ի ծրագրերով կհիմնանորոգվի ևս 10 պոլիկլինիկա:
Ընթացիկ տարում համայնքը նախատեսում է ձեռք բերել 7 անուն 30 բժշկական սարքավորում՝ շուրջ 237 միլիոն դրամ արժողությամբ, 2023թ․ էլ՝ 9 անուն 31 բժշկական սարքավորում, որի համար կհատկացվի շուրջ 679 միլիոն դրամ:
Ճանապարհների սպասարկման հարցում Երևանում կկիրառվեն նոր մոտեցումներ, որոնք էականորեն կբարելավեն ենթակառուցվածքների վիճակը, սպասարկումը և, որ կարևոր է, է՛լ ավելի մեծ ուշադրություն կդարձվի աշխատանքների պլանավորման ժամկետներին՝ խցանումներից հնարավորին խուսափելու համար։
2023թ. մայրաքաղաքում կվերանորոգվի շուրջ 200 կմ ճանապարհահատված, որն իր մեջ կներառի ասֆալտե ծածկի, յուրաքանչյուր փողոցի 10 %-ի շրջանակներում հիմքային նորոգումներ, մայթերի, դիտահորերի բարձրացման համալիր աշխատանքներ: Հաշվի առնելով շինբարեկարգման ոլորտում ընթացիկ ու նախանշվող ծրագրերի ծավալը, ինչպես նաև կառավարման ճիշտ մոդելի կիրառման անհրաժեշտությունը ՝ ավագանու որոշմամբ Երևանի քաղաքապետարանի շինարարության և բարեկարգման վարչությունում կիրականացվեն կառուցվածքային փոփոխություններ:
Երևանի ավագանու որոշմամբ` մայրաքաղաքում կտեղադրվեն Հայ մեծանուն բանաստեղծ Եղիշե Չարենցի, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, դերասան Կարեն Ջանիբեկյանի, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս, ՀՀ գիտության վաստակավոր գործիչ, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Երևանի պատվավոր քաղաքացի Սերգեյ Համբարձումյանի, ՀԽՍՀ վաստակավոր ճարտարապետ Լևոն Հովհաննիսյանի, ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի Հրաբխագիտության լաբորատորիայի ավագ գիտաշխատող, երկրաբանահանքաբանական գիտությունների թեկնածու Սերգեյ Կարապետյանի հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակներ:
Երևանի Աջափնյակ վարչական շրջանի Տիչինայի փողոցի հ.320 հասցեի նոր կառուցվող թաղամասը կանվանակոչվի «Դեֆանս Հաուզինգ»։ Ավագանին հավանություն տվեց որոշման նախագծին: Մի քանի փուլով իրականացվող ծրագրի շրջանակում բնակելի շենքերին զուգահեռ թաղամասում կկառուցվեն դպրոց, մանկապարտեզ, նորագույն սարքավորումներով հագեցած հիվանդանոց, բիզնես կենտրոն: 11 հա կից հողամասում էլ նախանշվում է հիմնել փշատերև անտառ՝ Փարիզի Բուլոնյան անտառի նմանությամբ:
Հերթական նիստում ավագանին հաստատել է նաև Երևանի 2023-2025թթ. միջնաժամկետ ծրագիրը: Երևանի ավագանու հաջորդ հերթական նիստը կգումարվի նոյեմբերի 22-ին:

A multifunctional district similar to "Defense" in Paris will be built in Ajapnyak.
Shortly, the community will have a "Yerevan" medical center equipped with quality services and modern equipment. At the regular meeting, the council of elders approved the draft decision on changing the name of "Kanaker-Zeytun" Medical Center CJSC, supporting the change in the charter and reorganizing "Levon Hovhannisyan Cardiology Institute" CJSC in the form of a merger.
Gevorg Simonyan, the deputy mayor of Yerevan, who coordinates the health sector, emphasized that the goal of the team that initiated sector reforms is to provide quality services to the residents of the capital and decent conditions for the professional medical staff.
Currently, overhaul works are being carried out in Polyclinics No. 12 and 5 of Yerevan. In 2023, 10 more polyclinics will be fundamentally renovated with the Community and Development PIU programs.
In the current year, the community plans to acquire seven names of 30 pieces of medical equipment worth about 237 million drams in 2023. Also: 9 terms of 31 medical equipment, for which about 679 million drams will be allocated.
New approaches to road maintenance will be implemented in Yerevan, which will significantly improve the condition of the infrastructure, and care, and, importantly, attention will be paid to the timing of work planning to avoid traffic jams as much as possible.
In 2023, about 200 km of roads will be repaired in the capital, including asphalt covering, basic repairs within 10% of each street, and complex works of raising sidewalks and intricate pieces of raising observation wells. Considering the volume of current and planned projects in the building improvement field and the need to apply the correct management model, structural changes will be implemented in the construction and improvement department of Yerevan Municipality by the decision of the Council of Elders.
By the decision of the Yerevan Council of Elders, statues of famous Armenian poet Yeghishe Charentsi, People's Artist of RA, actor Karen Janibekyan, Academician of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, Honored Worker of Science of the Republic of Armenia, Doctor of Technical Sciences, Professor, Honorary Citizen of Yerevan Sergey Hambardzumyan, Honored Architect of the Republic of Armenia Levon Hovhannisyan, Geologist of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia will be installed in the capital. Commemorative plaques commemorate Sergey Karapetyan, Senior Researcher of the Laboratory of Volcanology of the Institute of Sciences, a Candidate in Geology and Mining Sciences.
The newly constructed district at 320 Tichinai street of Ajapnyak administrative district of Yerevan will be called "Defense Housing." Council approved the draft decision. As part of the project implemented in several stages, a school, a kindergarten, a hospital equipped with the latest equipment, and a business center will be built in the district along with the residential buildings. It is also planned to establish a conifer forest on the 11-ha plot, similar to the Boulogne forest in Paris.
The Council of Elders also approved Yerevan's 2023-2025 mid-term plan in the regular session. The Yerevan Council of Elders' next session will be on November 22.