«Երևանը քաղաք է մարդկանց համար, և այն խնդիրները, որոնք վերաբերվում են ամբողջ համայնքին, պետք է յուրահատուկ ուշադրության ներքո գտնվեն:
Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջան աշխատանքային այցերը բավականին հագեցած էին: Այցերի ընթացքում անդրադարձա նաև հետևյալ թեմաներին՝ ին վերելակների փոխարինում նորերով, ընթացիկ տարվա ծրագրով մոտ 500 վերելակ պետք է փոխվի: Վերելակները փոփոխվում են ըստ առաջնահերթության: Առաջնահերթությունը տրվում է ամենամաշված վերելակներին:
Տիգրանյան փողոցի հարակից գոտու բարեկարգում․ ըստ նախնական նախագծի՝ մեկ ամսվա ընթացքում պետք է կարգավորվի փողոցի հարակից գոտու ոռոգման և լուսավորության հարցը, ինչպես նաև բարեկարգվի շրջակա միջավայրը:

"All problems will be solved step by step." Tigran Avinyan (Video)
"Yerevan is a city for people, and the issues that concern the entire community should be given special attention.
The working visits to Kanaker-Zeytun administrative district were quite total. During the holidays, I also touched on the following topics: replacing elevators with new ones, about 500 elevators should be returned in the current year's program. Lifts are changed according to priority. Priority is given to the most worn elevators.
Improvement of the area adjacent to Tigranyan Street. According to the preliminary project, the issue of irrigation and lighting of the area adjacent to the street should be settled within a month, and the environment should be improved.