Մեծագույն պատիվ է լինել իմ ծննդավայր Երևանի փոխքաղաքապետ. Տիգրան Ավինյան (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Երևանի ավագանու նիստում ունեցած ելույթում Տիգրան Ավինյանը մեկնաբանեց, թե ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնից հետո ինչու է համաձայնվել զբաղեցնել Երևանի փոխքաղաքապետի պաշտոնը։
Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր պաշտոն կամ կարգավիճակ ընդամենը միջոց է՝ նպատակների, գաղափարների իրականացման և խնդիրների լուծման համար. «Ինձ հաճախ են հարցրել, այդ թվում՝ «Իմ քայլը» խմբակցության իմ գործընկերները, թե արդյո՞ք խնդրահարույց չէ փոխվարչապետի պաշտոնից հետո նշանակվել Երևանի փոխքաղաքապետ։ Եվ ես վստահաբար և անկեղծորեն ուզում եմ ասել, որ, անկախ նախկինում ստանձնած բարձր պաշտոնից, անկախ առաջիկա ընտրությունների հետ կապված քննարկումներից, ինձ համար մեծագույն պատիվ է լինել իմ ծննդավայր Երևանի փոխքաղաքապետ, ծառայել մեր քաղաքին և երևանցիներին, և ես շնորհակալ եմ ընձեռնված հնարավորության համար։ Շնորհակալ եմ Ձեզ, պարոն քաղաքապետ, շնորհակալ եմ Ձեզ, հարգելի ավագանու անդամներ»։
Ավինյանը խոսեց Երևանի մասին, ասաց թե Երևանն առաջին հերթին մարդիկ են. «Երևանի մասին խոսելիս՝ պատկերացնում ենք մարդկանց, որոնք ստեղծել են քաղաքն ու իր կոլորիտը իրենց քանդակներում, երգերում ու ֆիլմերում։ Երևանը Թամանյան է իր ճարտարապետությամբ, Հախվերդյանի և Ֆորշի երգե՛րն են, որոնք պատկերում են մեր քաղաքը, ու քաղաքը ինքնաբերաբար սկսում է նմանվել իրենց երգերին։ Երևանը Էդմոնդ Քեոսայանի «Տղամարդիկ» ֆիլմն է, Քոչարի, Արա Հարությունյանի, Նորիկ Կարգանյանի քանդակներն են։ Երևանը Չարենցն ու Բակունցն են, որոնք շրջել են քաղաքով և իրենց հերթն արդեն զիջել երիտասարդներին։ Եւ Երևանը միայն անցյալը չէ, այն նաև ներկան ու ապագան է։ Երևանն այսօրվա ճարտարապետներն ու քանդակագործներն են, նկարիչներն ու երաժիշտները, դերասաններն ու ռեժիսորները, բոլոր նրանք, ովքեր ապրում են Երևանում և ապրեցնում քաղաքը։
Երևանն այն մարդիկ են, ովքեր հոգ են տանում քաղաքի համար։ Առավոտյան, երբ դեռ շատերս քնած ենք, փողոցները կարգի են բերում քաղաքապետարանի մաքրությունն ապահովող աշխատակիցները։ Երևան են կանաչապատումն ու բարեկարգումն ապահովող մասնագետները, ոստիկանները, հրշեջներն ու փրկարարները, շտապօգնության վարորդներն ու բժիշկները, դաստիարակներն ու մանկավարժները, բոլոր նրանք, ովքեր իրենց բարեխիղճ աշխատանքով ապահովում են մեր քաղաքի բնականոն ընթացքը։
Երևանը մարդիկ են, ովքեր ապրում և հոգում են իրենց ընտանիքների կարիքները մեր քաղաքում, որտեղ, սակայն, բախվում են տարատեսակ խնդիրների. ոմանք անվասայլակով կամ մանկասայլակով դժվարությամբ են տեղաշարժվում չհարմարեցված մայթերով, շատերն աշխատանքից կամ դասից ուշանում են՝ արդարացի կերպով դժգոհելով կանգառում ավտոբուսին երկար սպասելու և երթուղայինի ժամանակացույցը չունենալու համար: Երևանը՝ խաղահրապարակ չունենալու պատճառով գարաժների դռները դարպաս սարքած երեխաներն ու այն բազմաթիվ ընտանիքներն են, որոնք գիշերվա հազարին հրավառությունից արթնացած երեխաներին են հանգստացնում»։

Для меня большая честь быть заместителем мэра моего родного города Еревана. Тигран Авинян (ВИДЕО)
В своем выступлении на заседании Совета старейшин Еревана Тигран Авинян объяснил, почему он согласился занять должность вице-мэра Еревана после работы вице-премьер-министром РА.
По его словам, каждая должность или статус — это всего лишь средство для реализации целей, идей и решения проблем. « Меня часто спрашивали, в том числе и моих коллег из фракции «Мой шаг», не проблематично ли после должности вице-премьера быть назначенным вице-мэром Еревана. И я уверенно и искренне хочу сказать, что, несмотря на высокий пост, который я занимал в прошлом, независимо от дискуссий, связанных с предстоящими выборами, для меня является величайшей честью быть заместителем мэра моего родного города Еревана, служить нашему городу и ереванцам, и я благодарен за предоставленную возможность. Спасибо, господин мэр, спасибо, дорогие члены Совета старейшин».
Авинян говоря о Ереване, сказал, что Ереван – это в первую очередь люди. « Говоря о Ереване, мы представляем себе людей, создавших город и его колорит в своих скульптурах, песнях и фильмах. Ереван – это Таманян со своей архитектурой, именно песни Ахвердяна и Форша изображают наш город, и город автоматически начинает напоминать их песни. Ереван – это фильм Эдмонда Кеосаяна «Мужчины», это скульптуры Кочара, Ара Арутюняна, Норика Карганяна. Ереван – это Чаренц и Бакунц, которые прогуливались по городу и уже уступили свою очередь молодежи. Но Ереван – это не только прошлое, это также настоящее и будущее. Ереван – это сегодняшние архитекторы и скульпторы, художники и музыканты, актеры и режиссеры, все те, кто живет в Ереване и приносит жизнь в город.
Ереван – это люди, которые заботятся о городе. Утром, когда многие из нас еще спят, уборщики муниципалитета убирают улицы. В Ереване работают специалисты по благоустройству и озеленению, полицейские, пожарные и спасатели, водители и врачи скорой помощи, учителя и педагоги, все те, кто своим добросовестным трудом обеспечивает нормальное течение жизни нашего города.
Ереван – это люди, которые живут и заботятся о своих семьях в нашем городе, где, однако, сталкиваются с различными проблемами. некоторые с трудом передвигаются в инвалидных колясках  по неприспособленным тротуарам, многие опаздывают на работу или учебу, обоснованно жалуясь на долгое ожидание автобуса на остановке и отсутствие расписания движения автобуса, Ереван это дети, которые сделали ворота из дверей гаража, из-за отсутствия детской площадки, это множество семей, которые успокаивают детей, которых разбудил фейерверк в полночь.