Խոսելու ենք ավելի սմարթ քաղաքից. Տիգրան Ավինյանն անդրադարձել է համակարգային լուծումների անհրաժեշտությանը (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Տիգրան Ավինյանը Երևանի ավագանու արտահերթ նիստում անդրադարձել է մայրաքաղաքի խնդիրներին համակարգային լուծումներ տալու անհրաժեշտությանը։
Պատասխանելով ավագանու անդամ Գառնիկ Վարդանյանի հարցին, Ավինյանը նշել է, թե 2022 թվականից սկսած կատարվող աշխատանքների ծավալներն ու տեմպերը վստահաբար ավելացել են. «Վստահաբար բոլոր այն քայլերը, որոնք մենք անում ենք և հիմա քաղաքապետարանում, և ապագայում՝ ավելի համակարգային լուծումների մասին է խոսքը՝ ավելի երկարաժամկետ։ Խոսելու ենք ավելի սմարթ քաղաքից, խոսելու ենք ոչ միայն աղբի հավաքագրումից, այլ նաև վերամշակումից»։ Ըստ նրա, խոսել և գեղեցիկ ծրագրեր են գրվել, որոնք, սակայն, մնացել են դարակներում։
Ըստ Ավինյանի, պետք են ոչ թե կիսալուծումներ, այլ՝ համակարգային լուծումներ. «Մենք պետք է կենտրոնանանք մարդկանց վրա, իրենց առօրյայի վրա, թե իրենք առավոտը զարթնելով, իրենց մուտքից դուրս գալով ինչ են տեսնում։ Այդ ճանապարհով գնալով քանի ժամ են կանգնում մի հատ «ապպա»-ի պատճառով խցանման մեջ, արդյոք ավտոբուսները պետք է ունենան առանձին գծեր, թե չպետք է ունենան»,- ասաց Տիգրան Ավինյանը նշելով, որ այս տեսակ խնդիրների մասին է խոսքը, ոչ թե միայն ավտոբուս գնել ու վերջ։ Այս համատեքստում նա անդրադարձել է նաև տրանսպորտային միասնական վճարման համակարգի անցնելու մասին։

We will talk about a more innovative city. Tigran Avinyan referred to the need for systemic solutions (VIDEO)
Tigran Avinyan, at the extraordinary session of the Yerevan Council of Elders, referred to the need to provide systemic solutions to the capital's problems.
Answering the question of Garnik Vardanyan, a member of the Council of Elders, Avinyan noted that the scope and pace of the works would surely increase starting from 2022. "Surely, all the steps we are taking now in the municipality and in the future are more systemic solutions, more long-term. We will talk about a smarter city; we will talk not only about garbage collection but also about recycling." According to him, beautiful programs were discussed and written, which, however, remained on the shelves.
According to Avinyan, we need not partial solutions but systemic solutions. "We have to focus on people, on their daily life, what they see when they wake up in the morning and leave their entrance. How many hours do they stand in a traffic jam because of a single "app"? Should the buses have separate lines or not?" said Tigran Avinyan, noting that we are talking about these kinds of problems, not just buy buses. In this context, he referred to the transition to a unified transport payment system.