Երևանի ավագանին նիստ է գումարել
«Նիստի օրակարգում ընդգրկվել են Երևանի ավագանու 9-րդ շրջանի ժամանակավոր հաշվիչ հանձնաժողովի կազմը հաստատելու մասին, Երևան քաղաքի ավագանու 2021թ. դեկտեմբերի 28-ի համար 497 Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու մասին, Երևան քաղաքի ավագանու 2021թ. դեկտեմբերի 28-ի 497-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ կատարելու և գումար հատկացնելու մասին, Երևան քաղաքի գլխավոր հատակագծի նախագծի նախագծային առաջարկությունները հաստատելու մասին նախագծերը»,- հայտնեց Երևանի փոխքաղաքապետը։
42 կողմ ձայնով օրակարգը հաստատվեց և Երևանի քաղաքապետարանի ավագանու անդամներն անցան նիստի աշխատանքներին։

The session of the Council of Elders of Yerevan Municipality has started. 4 issues were included in the plan.
The session is conducted by Levon Hovhannisyan, Deputy Mayor of Yerevan.
"On approving the composition of the temporary counting committee of the 9th district of the Yerevan City Council of Elders, on making changes in Resolution 497-N of the Yerevan City Council of Elders for December 28, 2021, on making changes in the Resolution 497-N of the Yerevan City Council of Elders on December 28, 2021, were included in the agenda of the meeting. And about allocating money, about approving the draft recommendations of the master plan of the city of Yerevan," said the deputy mayor of Yerevan.
The plan was approved with 42 votes in favor, and the Council of Elders of the Yerevan Municipality members started the session's work.